Mnogość bodźców docierających ze wszystkich stron, to cecha charakterystyczna dzisiejszego świata. O skupienie trudno czasem każdemu, a co dopiero dzieciom, które chcą wszystkiego dotknąć, spróbować, wszystko usłyszeć. Jak wzmocnić koncentrację u dziecka? Podsuwamy kilka pomysłów.
Koncentracja uwagi u dzieci – i nie tylko
Trudności z koncentracją uwagi występują nie tylko u dzieci. Nie pomagają bombardujące nas zewsząd bodźce – informacje, wszechobecny hałas i elektronika, która ciągle domaga się naszej uwagi. Jak wzmocnić koncentrację u dzieci, tak by potrafiły skupić się na swoich zadaniach teraz i w przyszłości?
Im młodsze dziecko, tym trudniej będzie mu zająć się jedną czynnością przez dłuższy czas. Przykładowo przedszkolak bawiący się sam, jest w stanie robić to ok. 20 minut. Ale już w grupie dzieci, kiedy dociera do niego więcej różnych bodźców, zdolność ta spada do 10 minut. Warto brać to pod uwagę przy trenowaniu koncentracji i stopniować długość zadań, biorąc pod uwagę wiek dziecka.
Jak wzmocnić koncentrację u dziecka?
Sposobów na poprawę koncentracji u dziecka jest całkiem sporo. Pomogą nie tylko konkretne zabawy i ćwiczenia. Ważne są też tak prozaiczne sprawy, jak porządek w pokoju w czasie zabawy, brak hałasów docierających z zewnątrz podczas szkolnej lekcji, dogodne miejsce do nauki.
Sposoby na koncentrację u dziecka
- Aktywność fizyczna – dzieci są z natury ruchliwe i wszędzie ich pełno. Nawet te w wieku szkolnym nie potrafią za długo usiedzieć w jednym miejscu. By mogły się skupić na zadaniach, które wymagają koncentracji, warto pomyśleć o tym, żeby wcześniej trochę się „wyżyły”. Nawet najmniejsza aktywność ruchowa dotleni mózg i wpłynie pozytywnie na koncentrację uwagi u dzieci.
- Konkretne zadanie w konkretnym czasie – dziecku łatwiej będzie się skupić, kiedy będzie wiedziało, co dokładnie ma zrobić w wyznaczonym czasie. Nie zlecaj mu zadań, które zajmą nieokreślony czas, nie oczekuj, że przez cały dzień będzie np. rysowało. Wymyśl kilka aktywności – każda z nich niech potrwa od kilku do kilkunastu minut – dzięki temu dziecko nie zdąży się znudzić, a jednocześnie skupi się na wykonaniu określonego zadania.
- Łamigłówki, krzyżówki, puzzle, memory – wszelkie ćwiczenia, które wymagają jakiegoś rozwiązania czy odwikłania zagadki to świetny sposób, by wzmocnić koncentrację u dziecka. Łamigłówki najczęściej są krótkie, wymagają zastanowienia nad konkretną rzeczą, przynoszą widoczny efekt. Podobnie z krzyżówkami czy puzzlami – każde kolejne hasło lub element przybliżają do końca zadania. Z kolei gra w memory, jak żadna inna ćwiczy koncentrację. Wymaga zapamiętywania elementów, tak by móc odnaleźć pary elementów i wygrać. Ważne, by wybrać grę dopasowaną do wieku dziecka. Zbyt wiele elementów zniechęci pociechę i wywoła odwrotny efekt.
Psst! Na naszej stronie możesz pobrać darmowe wykreślanki, które pomogą dziecku w ćwiczeniu czytania oraz skupienia!
- Ograniczenie technologii – nowe technologie mają wiele zalet, ale niestety też wiele wad. Telewizor, tablet czy telefon dostarczają nam rozrywki, jak również ogromną ilość bodźców bardzo obciążających układ nerwowy. Szczególnie dzieci powinny uważać na świat dostępny za szklanym ekranem. Konieczne jest rozmawianie z pociechami na ten temat i uświadamianie im zagrożeń. Pomocne w tym będą książki!
„Chrapka na apkę” opowiada historię Mai, która korzystając z telefonu mamy, gubi się w gąszczu internetowej dżungli. Nie wychodzi jej to na dobre, ale od tego momentu już wie, że internet jest świetny, gdy korzysta z niego pod okiem rodziców.
Z podobnym problemem zmierzył się też bohater pozycji „Złota rybka”. Mati, jadąc na wakacje do babci, zmuszony jest rozstać się ze smartfonem. Nie jest z tego powodu zachwycony i szybko znajduje sposób, by wrócić do gier. Szybko jednak przekonuje się, że wiele przez to stracił. Ta historia da każdemu fanowi smartfonów do myślenia.
Książki sposobem na koncentrację dziecka
A skoro już o książkach mowa… To właśnie one są nieocenionym sprzymierzeńcem w walce o lepszą koncentrację uwagi u dzieci. Wyciszają, skupiają myśli na konkretnej historii, a jeśli są odpowiednio dobrane do małego czytelnika, są wspaniałą rozrywką. Kiedy dziecko nie chce czytać, warto zastanowić się, czy wybrane pozycje po prostu go nie nudzą. To pospolity błąd rodziców podczas nauki czytania z dziećmi. Może warto zaproponować śmieszne przygodowe historie? Wybór jest ogromny! Sprawdźcie takie pozycje jak: „Maja na tropie jaja”, „Tadek i spółka”, „Kasztan, tapczan, tralala”, „Psotnice podwórkowe” – z nimi nie ma mowy o nudzie i rozproszeniu uwagi !