Szkolna przerwa zimowa trwa w najlepsze, a co za tym idzie, rodzice stają przed zadaniem wypełnienia dzieciom czasu wolnego od zajęć. Jak zorganizować dziecku czas w ferie, by nie dopadła go nuda? To spore wyzwanie, ale przychodzimy Wam z pomocą!
Prawdziwe wyzwanie – ferie w domu
O ile planujecie wyjazd, z zaplanowaniem wolnego czasu pociechy, nie będzie problemu. Ale co robić, gdy czas ferii spędzacie w domu? O ile pogoda będzie sprzyjać, szaleństwa śniegowe możliwe są także w przydomowym ogrodzie lub parku miejskim. Jeśli jednak zimowa aura zmieni się w jesienną albo – na nieszczęście – dopadnie Was kwarantanna, sprawa może być nieco trudniejsza.
Co robić z dziećmi w domu, kiedy czasu wolnego jest aż nadto? Proponujemy kilka zabaw, które uporają się z nudą.
Zabawy w domu na ferie
Książki, zapewniają świetną rozrywkę nie tylko w czasie czytania, mogą być źródłem pomysłów nie tylko dla wielu zabaw czytelniczych dla dzieci, ale też innych aktywności! Proponujemy 5 sposobów na ferie w domu z serią Czytam sobie!
- Wspólne gotowanie
Co powiesz na zaangażowanie Twojej pociechy w kuchni? To świetny sposób, by zorganizować dziecku czas w ferie, a przy okazji jaki smaczny! Jeśli obawiasz się kuchennych rewolucji – uspokajamy – nie musicie od razu przygotowywać trzydaniowej kolacji. Zacznij od włączenia Twojego dziecka np. w przygotowanie śniadania. W codziennym pośpiechu pewnie nie macie na to czasu, by wspólnie przyrządzić poranny posiłek.
Ugotowanie obiadu i upieczenie deseru zajmie pociechę na dłużej. W książeczkach Czytam sobie znajdziesz przepisy, z którymi poradzi sobie każde dziecko (z Twoją niewielką pomocą). Dzięki Eufrozynie Twoja pociecha stanie się prawdziwym mistrzem kuchni! „Pora na pomidora (w zupie)” pomoże Wam przygotować pyszną i rozgrzewającą pomidorową. A ciągle jeszcze długie wieczory osłodzą Wam „Muffiny Eufrozyny”.
- Karnawałowa impreza
Skoro już jesteśmy przy jedzeniu i miłym spędzaniu czasu wolnego przy ulubionych smakołykach… Uzupełnieniem tego duetu będzie bal karnawałowy. Pandemia zapewne uniemożliwi Wam zaproszenie gości, ale kto powiedział, że impreza musi odbyć się w dużym gronie? Poświęćcie cały dzień na przygotowania wieczornego balu. Wybierzcie motyw przewodni – np. kosmos albo dżunglę – i przygotujcie dekoracje stołu, pokoju lub całego mieszkania! Może wymyślicie też tematyczne przekąski i napoje? Puśćcie wodze fantazji i wykorzystajcie wolny czas na szalone tańce.
Przeczytaj również: Pomysły na zabawy dla miłośników kosmosu
- Co kryje szafa?
Kiedy emocje po balu opadną, a Ty nadal będziesz zastanawiać się „co robić z dziećmi w domu?”, proponujemy nieco bardziej odpowiedzialne zajęcie. Choć tytuł książeczki „Wielki bal”, może kojarzyć się z imprezą karnawałową, to kiedy poznacie historię Nel, zobaczycie w niej inspirację do innych działań. Ferie w domu to dobra okazja na porządki… w szafie. Najczęściej nie mamy czasu na weryfikację tego, co się w niej kryje. Kupujemy niepotrzebne ubrania, nie pamiętając nawet, co mamy na półkach.
Takie porządki z jednej strony będą pożyteczne, z drugiej okażą się świetną zabawą. Zaangażuj dziecko w sortowanie, przymierzanie, komponowanie strojów (przy okazji sprawdzisz, z czego Twoje dziecko już wyrosło!). Pamiętajcie jednak, korzystając z rady taty Nel z książeczki, by nie wyrzucać ubrań. Postarajcie się sprzedać rzeczy, których już nie używacie, pomyślcie o oddaniu ich znajomym czy np. do domu samotnej matki lub domu dziecka. Możecie zanieść je też do oznakowanych kontenerów PCK.
- Co skrywa dom
Spokojnie, tym razem nie chodzi o porządki. Zainspirujcie się serią „Historie spod podłogi” i zastanówcie się, jakie drugie życie może toczyć się w waszych czterech kątach. Wymyślcie własną historię – spod Waszej podłogi. Mieszkają tam kłębki kurzu? A może ich życie toczy się pod kanapą? A może to sprzęty domowe prowadzą nocne, drugie życie? Niech każdy z domowników stworzy swoją opowieść o małych mieszkańcach Waszego domu. A może wspólnie stworzycie jedną historię?
- Wydajemy książkę
Zrobienie własnej książki zajmie sporo czasu, a więc to idealny pomysł na zabawę w domu na ferie. Obmyślcie cały plan redakcyjny – jaką książkę chcecie wydać, kto będzie autorem tekstów, kto ilustratorem, ile będzie miała stron i jaką będzie mieć okładkę. Przygotujecie w formie książki własną „Historię spod podłogi”, a może wymyślicie zupełnie nową opowieść? Możecie też „wydać” kontynuację ulubionej książki z serii Czytam sobie.
Zastanówcie się, czy tekst będziecie pisać ręcznie, czy np. wydrukujecie go. Ilustracje będą całostronicowe czy wplecione w tekst? Jaką wykorzystacie technikę – kredki, farby czy kolaż? Kartki zszyjecie nitką, zszywkami czy skleicie? Przygotowanie książki daje cały wachlarz kreatywnych i manualnych zabaw, które możecie rozłożyć na całe ferie. Powodzenia!