dziecko-nie-chce-chodzic-do-szkoly

Są dzieci, które chętnie wracają do szkoły po wakacjach, inne potrzebują trochę więcej czasu, żeby się oswoić. Co zrobić, gdy dziecko nie lubi szkoły? Przede wszystkim zachowaj spokój, poszukaj przyczyny i spróbuj znaleźć rozwiązanie. Pomogą Ci w tym książki z serii „Czytam sobie” dotyczące tematyki szkolnej i współpracy w grupie.

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Najważniejszym zadaniem dla Ciebie jako rodzica jest odnalezienie przyczyny niechęci do szkoły. Pomoże w tym szczera rozmowa z dzieckiem. Nie naciskaj, wypytując o przyczyny niechęci, raczej słuchaj, bądź obecny oraz zapewnij je o swoim wsparciu i zrozumieniu.

Spośród najpopularniejszych przyczyn związanych z niechęcią do szkoły eksperci wymieniają:

  • przywiązanie do rodziców i brak poczucia bezpieczeństwa w innych miejscach,
  • fakt, że w domu zostają młodsze dzieci,
  • problemy z nauką lub zajęciami sportowymi,
  • zmęczenie, niedospanie, przeciążenie dodatkowymi obowiązkami,
  • trudności z odnalezieniem się w grupie,
  • próby przyciągnięcia  uwagi rodzica,
  • brak samodzielności.

Najlepiej znasz swoje dziecko. Poobserwuj jej, zastanów się, jakie sytuacje mogły wpłynąć na pełną niechęci postawę wobec szkoły. Gdy dziecko z natury jest nieśmiałe i przywiązane do rodziców, taka sytuacja jest w pełni zrozumiała. Potrzeba tu działań długofalowych. Jednak gdy nastawienie dziecka zmienia się nagle, warto poszukać przyczyny w sytuacji, do której mogło dojść w szkole. Może to być konflikt wśród dzieci czy zachowanie nauczyciela.

Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności i samodzielności? 5 skutecznych porad

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły?

Gdy dowiesz się, dlaczego Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły, możesz zacząć szukać rozwiązań, które je wesprą i pomogą naprawić trudną sytuację. Zrób co w Twojej mocy, aby przywrócić dziecku radość ze zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności.

Jeśli dostrzegasz, że dziecku brakuje Twojej uwagi i poświęconego mu czasu, postaraj się po lekcjach i w weekendy spędzać dużo jakościowego czasu z dzieckiem. Skup się wyłącznie na nim, odłóż na bok inne sprawy. Zróbcie coś razem, przeżywajcie pozytywne emocje i gromadźcie wspomnienia. Idźcie razem na basen albo zorganizujcie wyprawę rowerową do lasu. Spędźcie cały dzień w muzeum, a potem rozmawiajcie o swoich emocjach i wrażeniach ze spędzonego razem dnia.

Gdy powodem niechęci do szkoły jest brak pewności siebie u malucha i trudności z odnalezieniem się w klasie, potrzebna będzie cierpliwość, współpraca z wychowawcą, rozmowy oraz pokazywanie dobrych przykładów. W tym ostatnim pomogą Ci książeczki i bajki terapeutyczne. Zacznij od opowieści „Kura Krystyna i jej banda”, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka. Jednocześnie pokaże, że w grupie jest miejsce dla każdego: przebojowego, nieśmiałego, odważnego czy bojaźliwego.

kura krystyna i jej banda

Różne typy osobowości najmłodszych zaprezentowane są w książeczce „Tadek i spółka”, w której bohaterami są Tadek Damradek, Natalka Pytalka, Romek Wiadomek, Tereska Bezpieska czy Franek Tyranek. Przeczytajcie tę opowieść i przekonajcie się, że nazwiska dzieci nie są przypadkowe. Funkcjonowanie różnorodnej grupy, która ma jeden wspólny cel, pokazane jest też w książce „Letni koncert”. Choć nie wszystko układa się tu idealnie, to w końcu udaje się zorganizować tytułowe wydarzenie.

tadek i spółka
czytam sobie letni koncert

To może Cię zainteresować: Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej grupie?

Przyczyną braku radości z chodzenia do szkoły mogą być również trudności w nauce. Gdy ten problem dotyczy Twojego dziecka, poświęć więcej czasu na powtórzenie materiału, wspólne czytanie oraz ćwiczenie nowych umiejętności. Bądź cierpliwy i wytłumacz dziecku, że każdy przyswaja wiedzę w różnym tempie. Rodzicom też nie wszystko wychodzi za pierwszym razem. Czasem potrzeba wielu prób i błędów, aby poprawnie wykonać nowe zadanie.

Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, gdy nie mają tu przyjaciół

Dzieci nieśmiałe, mające problem z nawiązywaniem kontaktów mogą czuć się w szkole osamotnione. Dlatego pokazuj maluchom przykłady dobrych relacji oraz korzyści ze wspólnego działania z rówieśnikami. Wyjaśniaj, jak małymi kroczkami można i warto zbudować z kimś przyjaźń. Świetnie ilustruje te zagadnienia książeczka „Otwieramy sklepik”. Pomysłowe kumpelki Ela, Mela i Hela postanawiają otworzyć sklepik, dzięki któremu zdobędą fundusze na wakacje. Mają plan, nazwę sklepu i nawet hasło reklamowe. Jednak prowadzenie własnego biznesu wcale nie jest łatwe. Mimo wszystko, dzięki dobrym relacjom między dziewczynami, wspólnej pracy i odwadze udaje im się osiągnąć sukces.

czytam sobie otwieramy sklepik

Ta pozycja może też być inspiracją dla nauczyciela do prowadzenia kreatywnych lekcji z przedsiębiorczości dla najmłodszych.

Wymarzona szkoła – jak taką stworzyć?

Często zdarza się, że gdy dziecko rozpoczyna przygodę ze szkołą, dorośli mówią: „Teraz zacznie się coś poważnego”. Spróbuj zmienić tę narrację i pokazać, że chodzenie do szkoły to wcale nie przykry obowiązek, ale przyjemność i szansa na zdobycie nowych umiejętności oraz znalezienia przyjaciela na całe życie.

Porozmawiajcie o tym, jak według Twojego dziecka powinna wyglądać wymarzona szkoła – taka, do której chętnie by chodziło. Może chociaż część pomysłów uda Ci się zrealizować? Porozmawiaj z dzieckiem o jego wizji szkoły idealnej na podstawie książki: „Szkoła na Dobrej”, której uczniowie i pracownicy w „Dzień Obiboka” siadają w ławkach w …piżamach.

szkoła na dobrej

Obraz takiej idealnej szkoły świetnie uzupełni opowieść „Nasza pani supermenka” pokazująca, że nauczyciele nie muszą być nudni, mogą być pomysłowi, kreatywni i w ciekawy sposób przekazywać wiedzę.

czytam sobie nasza pani supermenka

Pomysł na dodatkową aktywność: Zastanówcie się razem z dzieckiem, jakie zabawne święto możecie na stałe wpisać w kalendarz szkolnych wydarzeń. Może dzieciom spodoba się pomysł na „Dzień bez plecaka”, podczas którego mogą przynieść książki w różnych wymyślnych nosidłach: koszyku na grzyby czy skrzynce na narzędzia.

Zainspiruj się: Jak podtrzymać w dzieciach głód wiedzy i pasję nauki?

Można sprawić, że dziecko przestanie czuć niechęć do szkoły. Potrzeba do tego czasu i cierpliwości, ale nagroda w postaci zadowolonej, szczęśliwej pociechy Ci to wynagrodzi. Korzystając z powyższych wskazówek, z pomocą książek z serii „Czytam sobie” stwórz warunki, dzięki którym Twoje dziecko będzie chodzić na lekcje z przyjemnością.