Są dzieci, które chętnie wracają do szkoły po wakacjach, inne potrzebują trochę więcej czasu, żeby się oswoić. Co zrobić, gdy dziecko nie lubi szkoły? Przede wszystkim zachowaj spokój, poszukaj przyczyny i spróbuj znaleźć rozwiązanie. Pomogą Ci w tym książki z serii „Czytam sobie” dotyczące tematyki szkolnej i współpracy w grupie.
Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły?
Najważniejszym zadaniem dla Ciebie jako rodzica jest odnalezienie przyczyny niechęci do szkoły. Pomoże w tym szczera rozmowa z dzieckiem. Nie naciskaj, wypytując o przyczyny niechęci, raczej słuchaj, bądź obecny oraz zapewnij je o swoim wsparciu i zrozumieniu.
Spośród najpopularniejszych przyczyn związanych z niechęcią do szkoły eksperci wymieniają:
- przywiązanie do rodziców i brak poczucia bezpieczeństwa w innych miejscach,
- fakt, że w domu zostają młodsze dzieci,
- problemy z nauką lub zajęciami sportowymi,
- zmęczenie, niedospanie, przeciążenie dodatkowymi obowiązkami,
- trudności z odnalezieniem się w grupie,
- próby przyciągnięcia uwagi rodzica,
- brak samodzielności.
Najlepiej znasz swoje dziecko. Poobserwuj jej, zastanów się, jakie sytuacje mogły wpłynąć na pełną niechęci postawę wobec szkoły. Gdy dziecko z natury jest nieśmiałe i przywiązane do rodziców, taka sytuacja jest w pełni zrozumiała. Potrzeba tu działań długofalowych. Jednak gdy nastawienie dziecka zmienia się nagle, warto poszukać przyczyny w sytuacji, do której mogło dojść w szkole. Może to być konflikt wśród dzieci czy zachowanie nauczyciela.
Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności i samodzielności? 5 skutecznych porad
Jak zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły?
Gdy dowiesz się, dlaczego Twoje dziecko nie chce chodzić do szkoły, możesz zacząć szukać rozwiązań, które je wesprą i pomogą naprawić trudną sytuację. Zrób co w Twojej mocy, aby przywrócić dziecku radość ze zdobywania wiedzy i nabywania nowych umiejętności.
Jeśli dostrzegasz, że dziecku brakuje Twojej uwagi i poświęconego mu czasu, postaraj się po lekcjach i w weekendy spędzać dużo jakościowego czasu z dzieckiem. Skup się wyłącznie na nim, odłóż na bok inne sprawy. Zróbcie coś razem, przeżywajcie pozytywne emocje i gromadźcie wspomnienia. Idźcie razem na basen albo zorganizujcie wyprawę rowerową do lasu. Spędźcie cały dzień w muzeum, a potem rozmawiajcie o swoich emocjach i wrażeniach ze spędzonego razem dnia.
Gdy powodem niechęci do szkoły jest brak pewności siebie u malucha i trudności z odnalezieniem się w klasie, potrzebna będzie cierpliwość, współpraca z wychowawcą, rozmowy oraz pokazywanie dobrych przykładów. W tym ostatnim pomogą Ci książeczki i bajki terapeutyczne. Zacznij od opowieści „Kura Krystyna i jej banda”, która z pewnością wywoła uśmiech na twarzy każdego dziecka. Jednocześnie pokaże, że w grupie jest miejsce dla każdego: przebojowego, nieśmiałego, odważnego czy bojaźliwego.
Różne typy osobowości najmłodszych zaprezentowane są w książeczce „Tadek i spółka”, w której bohaterami są Tadek Damradek, Natalka Pytalka, Romek Wiadomek, Tereska Bezpieska czy Franek Tyranek. Przeczytajcie tę opowieść i przekonajcie się, że nazwiska dzieci nie są przypadkowe. Funkcjonowanie różnorodnej grupy, która ma jeden wspólny cel, pokazane jest też w książce „Letni koncert”. Choć nie wszystko układa się tu idealnie, to w końcu udaje się zorganizować tytułowe wydarzenie.
To może Cię zainteresować: Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej grupie?
Przyczyną braku radości z chodzenia do szkoły mogą być również trudności w nauce. Gdy ten problem dotyczy Twojego dziecka, poświęć więcej czasu na powtórzenie materiału, wspólne czytanie oraz ćwiczenie nowych umiejętności. Bądź cierpliwy i wytłumacz dziecku, że każdy przyswaja wiedzę w różnym tempie. Rodzicom też nie wszystko wychodzi za pierwszym razem. Czasem potrzeba wielu prób i błędów, aby poprawnie wykonać nowe zadanie.
Dzieci nie chcą chodzić do szkoły, gdy nie mają tu przyjaciół
Dzieci nieśmiałe, mające problem z nawiązywaniem kontaktów mogą czuć się w szkole osamotnione. Dlatego pokazuj maluchom przykłady dobrych relacji oraz korzyści ze wspólnego działania z rówieśnikami. Wyjaśniaj, jak małymi kroczkami można i warto zbudować z kimś przyjaźń. Świetnie ilustruje te zagadnienia książeczka „Otwieramy sklepik”. Pomysłowe kumpelki Ela, Mela i Hela postanawiają otworzyć sklepik, dzięki któremu zdobędą fundusze na wakacje. Mają plan, nazwę sklepu i nawet hasło reklamowe. Jednak prowadzenie własnego biznesu wcale nie jest łatwe. Mimo wszystko, dzięki dobrym relacjom między dziewczynami, wspólnej pracy i odwadze udaje im się osiągnąć sukces.
Ta pozycja może też być inspiracją dla nauczyciela do prowadzenia kreatywnych lekcji z przedsiębiorczości dla najmłodszych.
Wymarzona szkoła – jak taką stworzyć?
Często zdarza się, że gdy dziecko rozpoczyna przygodę ze szkołą, dorośli mówią: „Teraz zacznie się coś poważnego”. Spróbuj zmienić tę narrację i pokazać, że chodzenie do szkoły to wcale nie przykry obowiązek, ale przyjemność i szansa na zdobycie nowych umiejętności oraz znalezienia przyjaciela na całe życie.
Porozmawiajcie o tym, jak według Twojego dziecka powinna wyglądać wymarzona szkoła – taka, do której chętnie by chodziło. Może chociaż część pomysłów uda Ci się zrealizować? Porozmawiaj z dzieckiem o jego wizji szkoły idealnej na podstawie książki: „Szkoła na Dobrej”, której uczniowie i pracownicy w „Dzień Obiboka” siadają w ławkach w …piżamach.
Obraz takiej idealnej szkoły świetnie uzupełni opowieść „Nasza pani supermenka” pokazująca, że nauczyciele nie muszą być nudni, mogą być pomysłowi, kreatywni i w ciekawy sposób przekazywać wiedzę.
Pomysł na dodatkową aktywność: Zastanówcie się razem z dzieckiem, jakie zabawne święto możecie na stałe wpisać w kalendarz szkolnych wydarzeń. Może dzieciom spodoba się pomysł na „Dzień bez plecaka”, podczas którego mogą przynieść książki w różnych wymyślnych nosidłach: koszyku na grzyby czy skrzynce na narzędzia.
Zainspiruj się: Jak podtrzymać w dzieciach głód wiedzy i pasję nauki?
Można sprawić, że dziecko przestanie czuć niechęć do szkoły. Potrzeba do tego czasu i cierpliwości, ale nagroda w postaci zadowolonej, szczęśliwej pociechy Ci to wynagrodzi. Korzystając z powyższych wskazówek, z pomocą książek z serii „Czytam sobie” stwórz warunki, dzięki którym Twoje dziecko będzie chodzić na lekcje z przyjemnością.