Czytam sobie – poziom 2

Seria „Czytam sobie” poziom 2 to książeczki przeznaczone dla dzieci, które już rozpoczęły naukę czytania. Zdania są dłuższe i bardziej złożone, pojawiają się bardziej złożone dialogi. Teksty liczą około 800-900 wyrazów. Na tym etapie mały czytelnik doskonali dotychczasowe umiejętności oraz poznaje 23 podstawowe głoski oraz „h”. Uczy się także sylabizowania, a przyswajanie nowych wyrazów ułatwia duża czcionka oraz kolorowe rysunki autorstwa najlepszych polskich ilustratorów. Forma książeczek z serii „Czytam sobie” jest zgodna z zaleceniami metodyków.

Sprawdź też

Akiko i Helenka

Ucząca otwartości książka dla dzieci interesujących się innymi kulturami. Helenka mieszka w starej kamienicy. Uwielbia swoich sąsiadów, ale brakuje jej kogoś w jej wieku. Kiedy pewnego dnia pod domem parkuje ciężarówka wypełniona meblami i kartonami, Hela jest bardzo podekscytowana. Wygląda na to, że w bloku zamieszka jej rówieśniczka! Czy Akiko, która przyleciała z dalekiego Tokio mówi po polsku? Czy posmakują jej placki z jabłkami usmażone przez Helę? Czy dziewczynki z dwóch krańców świata coś łączy? Książkę Katarzyny Kozłowskiej zilustrowała Agnieszka Żelewska. To propozycja z poziomu 2 serii „Czytam sobie”.

Baba Jaga w Ameryce

Pozycja dla dzieci, które lubią książki przygodowe. Znana z książki „Baba Jaga na deskorolce” z pierwszego poziomu serii „Czytam Sobie” bohaterka powraca! Jaga dostaje tajemniczy telegram zza oceanu. Nieznany kuzyn z Ameryki pisze, że potrzebuje pomocy. Czy to prawda? Czy Anzelm istnieje? Na szczęście Baba Jaga jest uzbrojona w miotłę, deskorolkę i szklaną kulę. Rusza w drogę. Przeprawa przez ocean nie jest łatwa! Starowinkę czeka spotkanie z cyklonem, starcie ze stadem bizonów i nocleg w domu pełnym zjaw! W końcu dociera do Nowego Jorku i błyskawicznie zostaje bohaterką! Książki o przygodach Baby Jagi obalają stereotypu dotyczące wieku i płci. Perypetie sympatycznej staruszki opisał Zbigniew Dmitroca. Zilustrowała Joanna Furgalińska.

Babula Babalunga

Książka dla dzieci, które lubią historie z dreszczykiem. Porusza wiele problemów dotyczących współczesnych rodzin, takich jak problemy finansowe czy tęsknota za rodzicem, który wyjechał w celach zarobkowych. Ola razem z braćmi i mamą mieszka w starej willi nad stawem. Mama dzieci prowadzi pensjonat. Niestety w tym roku lato jest deszczowe i turyści nie dopisali. Kiedy dziewczynka przyprowadza do domu ekscentryczną staruszkę, która chce wynająć pokój wydaje się, że kłopoty rodziny się skończą. Tymczasem w Willi nad Modrym Stawem zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Jaką tajemnicę skrywa turystka zwana Babulą Babalungą? Trzymająca w napięciu historia z zaskakującym zakończeniem autorstwa Joanny Jagiełło. Książkę zilustrował Daniel de Latour.

Bigos z Mamutka

Opowieść o przyjaźni i odwadze. Książka dla dzieci, które same lubią opowiadać historie. Pawełek wymyśla dla mamy bajkę o małym Mamutku. To psotny mieszkaniec lasu, który utrudnia życie sąsiadom. Pewnej wietrznej nocy malec zostaje porwany przez huragan i trafia w łapy okrutnego Łysego Tłuka, który zamierza przerobić go na bigos. Wrona i Hipopotam, choć na co dzień zmęczeni obecnością Mamutka, ruszają na ratunek. Jednak zanim stawią czoło Łysemu Tłukowi i jego kijowi, muszą pokonać tygrysa. Czy w walce z groźnymi przeciwnikami przydadzą się okulary, brudne skarpetki albo majtki w kwiatki? Książkę Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby zilustrowała Marianna Oklejak.

Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii

Książka, z której dzieci dowiedzą się, jak z mleka powstają kefir i jogurt. Mały Pankracy dostaje od mamy bidon z mlekiem. Roztargniony chłopiec zapomina je wypić. Kiedy znajduje bidon następnego dnia mleko jest już kwaśne w smaku i ma dziwną konsystencję. Jak to się stało? – zastanawia się chłopiec. Na szczęście szkolny nauczyciel, profesor Tatarak potrafi w prosty sposób wytłumaczyć procesy zachodzące w nieprzegotowanym mleku. Jakie bakterie sprawiają, że z mleka powstają mleczne przetwory? Czym jest kumys? Na czym polega fermentacja? Skąd się bierze kwas mlekowy? Książka Justyny Bednarek to pozycja dla dzieci, które zadają dużo pytań i lubią wiedzieć więcej. Zilustrowała ją Marzka Dobrowolska.

Fafik i futerał

Książka, z której dzieci dowiedzą się co nieco o sztuce i muzyce. A także o tym, jak to jest mieć w domu psa.

Fafik to pies przygarnięty przez rodzinę Nelki. Dziewczynka bardzo chce mu pokazać swoje ulubione miejsca. Zabiera go do domu kultury na lekcję rysunku. Psiak trochę rozrabia. Na szczęście nauczycielka jest wyrozumiała. Po lekcji Nelka i Fafik idą do parku. Trwają tam przygotowania do festiwalu muzycznego. Zafascynowana instrumentami muzycznymi dziewczynka zostawia Fafika samego. A pies wyczuwa kanapki z kiełbasą. I gdzieś się gubi. Czy Nelka go odnajdzie?

 

Fafik i kogut

Wakacyjna historia dla dzieci lubiących wesołe opowieści. Trzecia część przygód Nelki i jej psotnego psa Fafika, kontynuacja uwielbianych przez dzieci książek z poziomu 2 serii „Czytam sobie” – „Nelka i piesek Fafik” i „Fafik i futerał”. Tym razem dziewczynka i psiak spędzają upalne lato na mazurskiej wsi. Dzieci jeżdżą na rowerach, budują tamy z kamyków i zbierają jagody na owocowy placek. Tymczasem wychowany w mieście Fafik po raz pierwszy w życiu spotyka kury i broniącego ich koguta, który szybko pokazuje przybyszowi, gdzie jest jego miejsce. Sielskie wakacje opisała i zilustrowała Dorota Łoskot-Cichocka.

Futuropolis Miasto jutra

Książka dla dzieci, które lubią wyobrażać sobie, jak świat będzie wyglądał w przyszłości. Antek zdobywa sto procent punktów w teście z matematyki. Jedna z koleżanek nazywa go kujonem. Nauczyciel staje w obronie pilnego ucznia. Według niego, to takie osoby, jak Antek stworzą w przyszłości miasta jutra. Chłopcu bardzo podoba się ten pomysł. Sam choruje na astmę i męczy się w mieście pełnym smogu. Gdy zasypia, śni mu się idealne miasto przyszłości. Przyjazne mieszkańcom, czyste, kompaktowe i samowystarczalne. Są w nim ekofarmy i ekologiczny miejski transport korzystający z energii odnawialnej. Książka Joanny Jagiełło stanowi punkt wyjścia do rozmów o nowoczesnej urbanistyce. Ilustracje Ewy Poklewskiej-Koziełło pomogą czytelnikom i czytelniczkom wyobrazić sobie miasta przyszłości. Pozycja z podserii EKO.

Historia pewnego statku. O rejsie „Titanica”

Książka dla dzieci, które lubią historię. Rejs „Titanica” widziany z perspektywy małej dziewczynki. Ewa Hart to postać autentyczna. W roku 1912 podróżowała z rodzicami na pokładzie „Titanica” i przeżyła jego katastrofę. Z książki dzieci dowiedzą się, jak zbudowany był statek i jak wyglądał typowy dzień na transatlantyku. Czym zajmowali się kuk, majtek i widokowy. Przeczytają, jak wyglądała ewakuacja i sam moment zatonięcia statku. Joanna Rusinek wplotła w ilustracje fragmenty archiwalnych zdjęć. Tę wzruszającą i trzymającą w napięciu historię opisała Zofia Stanecka.

Historie spod podłogi. Wyprawa

Kudełek i Grubelek mieszkają razem w norce pod podłogą, jednak coraz bardziej fascynuje ich świat na górze i chętnie wyruszają na długie spacery do salonu pani Cecylii. Bywa to czasem niebezpieczne, szczególnie gdy na drodze staje groźny odkurzacz. „Wyprawa” to druga część „Historii spod podłogi”, opowieści o przyjaźni dwóch kłębków kurzu i dobrotliwej właścicielce starego domu.

Kartofel i Werka Blogerka

Osadzona w baśniowej rzeczywistości książka Joanny Olech porusza ważny, znany współczesnym dzieciom problem. To opowieść o internetowych influencerach i pogoni za lajkami. Historia nieoczywista, w której główne postaci wymykają się bajkowym stereotypom. Urocza, na pierwszy rzut oka, elfinka okazuje się być żądną plotek mącicielką. Olbrzymi, pokryty brodawkami troll nie ma natomiast nic wspólnego z internetowymi trollami. Ma wielkie serce i uczy czytelniczki i czytelników, że nie warto chować urazy. Świetny punkt wyjścia do rozważań na temat etyki i hejtu w sieci. Tekstowi towarzyszą ilustracje wycinanki Joli Richter-Magnuszewskiej.

Lem i zagadki Kosmosu

Biografia Stanisława Lema dla dzieci spodoba się czytelnikom i czytelniczkom zainteresowanym tajemnicami Kosmosu. W książce dzieci znajdą informacje o tym, jak powstał wszechświat. Dowiedzą się też, jak wyglądało dzieciństwo i młodość Lema, co studiował i o czym pisał i jakie były jego ukochane miejsca w Polsce. Marcin Baran pisze również o tym, jakie ukryte treści można znaleźć w jego prozie. I zachęca młodych czytelników i czytelniczki do snucia własnych historii i uważnego obserwowania świata. Ilustracje to dzieło Tomka Kozłowskiego. Pozycja z podserii – Fakty.