jak-rozwijac-kreatywnosc-u-dzieci

Kończą Ci się pomysły na zabawy rozwijające kreatywność dziecka? Nie martw się, przychodzimy z pomocą! Przedstawiamy kilka propozycji, które pobudzą twórcze myślenie i pomogą rozwijać tę umiejętność u najmłodszych.

Nie będzie niespodzianką, że zaproponujemy sposoby na rozwijanie dziecięcej kreatywności w oparciu o książki. Czytanie świetnie pobudza wyobraźnię, a ona jest niezbędna dla twórczego myślenia. Do tego na bazie książkowych historii można przygotować szereg ciekawych zabaw dla dzieci.

Wymyślcie inne zakończenie

Zaproponuj dziecku, aby wcieliło się w rolę pisarza i wymyśliło nowe zakończenie dla przeczytanej książki. Świetnie nada się do tego „Historia pewnego statku”, która przedstawia dzieje najsłynniejszego na świecie statku. W końcu kto z nas nie chciał ocalić Titanica przed zatonięciem? Snucie nowej wersji opowieści, w której jeden z pasażerów zapobiega katastrofie, może przynieść dużo satysfakcji!

Nic nie wpływa na wyobraźnię tak, jak historie o duchach i zamkach. Kim byli mieszkańcy starej budowli i dlaczego nie chcą opuścić swojego domu? Sięgnijcie po „Sekret ponurego zamku” – po przeczytaniu tej wspaniałej historii dziecko na pewno będzie miało szereg pomysłów na to, jak poprowadzić ją inaczej.

Wywiad z bohaterami

Twórczego myślenia wymaga też zawód dziennikarza – wymyśla on tematy, pytania do wywiadów czy pisze interesujące teksty. Zaproponuj dziecku, by wcieliło się w jego rolę i np. przygotowało się do wywiadu z bohaterami wybranej książki. Obmyślenie pytań dla takiej rozmowy „na niby”, to także dobry sposób, by rozwinąć kreatywność u dziecka.

Może będzie to wywiad z ocalałymi bohaterami Titanica? A może z damą z Ponurego Zamku? Ciekawą rozmówczynią będzie też kaczka z książki „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce” – z pewnością mogłaby opowiedzieć sporo o historii dawnej Warszawy.

Następnie spróbujcie przeprowadzić taki wywiad. Może dziecko wcieli się w postać z bajki i samo odpowie na wymyślone pytania? To z pewnością będzie wymagało od niego nieszablonowego myślenia.

Zabawy techniczno-plastyczne

Zajęcia manualne zawsze wymagają inwencji twórczej. Po pierwsze – zanim przystąpi się do działania – trzeba zaplanować, co właściwie chce się zrobić, w jaki sposób i co jest potrzebne, do wykonania planu. Organizacja pracy, projektowanie i przygotowanie – to wszystko rozwija kreatywność.

Dla takich zajęć świetną inspiracją mogą być książki. Możesz zaproponować dziecku wykonanie makiety Titanica albo jego projektu z plasteliny czy masy solnej. Rysunek damy z Ponurego Zamku, będzie mało odkrywczy, ale… kolaż przedstawiający jej postać to ciekawa propozycja! Szczególnie jeśli do jego wykonania użyjecie skarby zebrane w czasie wakacji (muszelki, piasek, patyki, kamyczki) – wykorzystajcie je w oryginalny i nietypowy sposób!

Na naszej stronie przeczytasz też jak zrobić własny zielnik – to bardzo rozwijające i kreatywne zajęcie. Przekonajcie się sami 😉

Jesteśmy wynalazcami

Bycie wynalazcą, jak nic innego, wymaga nieszablonowych pomysłów. Zainspirujcie się książką „Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach”, która w zabawny sposób przedstawia różne wątki z historii Polski, ale też dokonania naukowców. Może zrobicie wspólnie projekt jakiegoś wynalazku? To może być coś zupełnie abstrakcyjnego – np. statek do podróży w czasie albo generator pięknych snów. Możecie też przeprowadzić dyskusję o alternatywnych sposobach komunikacji, które nie wymagałyby telefonu czy internetu. Ogranicza Was tylko Wasza kreatywność!

Macie jeszcze jakieś inne pomysły na zabawy czytelnicze dla dzieci?