Grudzień za pasem, więc już najwyższy czas, by rozejrzeć się za prezentami świątecznymi. W artykule przestawiamy pomysły na książkowy prezentownik dla dzieci. Podpowiadamy, jakie tytuły wybrać w zależności od wieku i zainteresowań. Mamy też patent na książkowy prezent, nawet jeśli nie znasz dobrze gustu dziecka, które chcesz obdarować. Sprawdź!
Dlaczego książka to dobry pomysł na prezent dla dziecka?
W dobie nadmiaru, kiedy wiele dzieci dostaje na co dzień mnóstwo gadżetów i zabawek, warto pomyśleć o mądrych i trwałych niespodziankach np. książkach. To dobry pomysł na prezent z trzech powodów.
- Dla każdego coś dobrego
Książki z serii „Czytam sobie” dotyczą wielu możliwych zainteresowań: od ekologii, poprzez muzykę, aż po geografię. Ta różnorodność sprawia, że zawsze znajdziesz lekturę zgodną z aktualnymi zainteresowaniami dziecka. Co więcej, książki te odpowiadają różnym poziomom umiejętności czytelniczych, sprawiając, że jest to uniwersalny prezent – nawet jeśli dobrze nie znasz osoby, którą chcesz obdarować.
2. Trwałość i radość dawania
W przeciwieństwie do niektórych zabawek, książki nie psują się i zawsze pozostają w modzie. Kiedy Twojemu dziecku znudzą się jakieś tytuły, może przekazać je młodszemu rodzeństwu lub przyjaciołom. W ten sposób uczy się też radości dawania, co leży u podstawy idei Świąt.
3. Nie ilość, ale…
Książka ma większą wartość emocjonalną niż nawet cały worek innych prezentów – również tych kosztownych. Co więcej, ciekawe opowieści pobudzają kreatywność i są zaproszeniem do wymyślania swoich własnych zabaw i aktywności.
Skoro poznałeś już nasze argumenty w teorii, w kolejnym akapicie przejdziemy do praktyki. Przedstawimy książkowy prezentownik dla dzieci z konkretnymi tytułami i rekomendacjami.
Zainspiruj się: Książkowy prezent dla dziecka – lista 26 pomysłów na Święta
Prezentownik dla dzieci: od przedszkolaka po nastolatka
Poniżej długa lista książek, które będą doskonałym prezentem pod choinkę. Podzieliliśmy je na kategorie tematyczne tak, by łatwiej było Ci znaleźć coś pod zainteresowania dziecka. Przy każdej znajdziesz dopisek o poziomie, by dopasować książkę także do zaawansowania czytelniczego osoby, którą chcesz obdarować.
Wskazówka: Lektury z poziomu 1 sprawdzą się dla dzieci 5-7 lat, z poziomu 2 i 3 dla uczniów w wieku 7-9 lat – do samodzielnego czytania. Wszystkie książki z serii „Czytam sobie” są odpowiednie do głośnego czytania z młodszymi dziećmi. Możesz więc nasze rekomendacje potraktować też jako książkowy prezentownik dla 4 latka.
1. Świąteczna książka do samodzielnego i wspólnego czytania
„ŚwiĄty Mikołaj” Poziom 3
Książkowy prezentownik dla dzieci nie istnieje bez czegoś typowo świątecznego. Nasza propozycja jednak zrywa trochę z „bożonarodzeniową magią”. Okazuje się, że święta Toni wcale nie będą niezwykłe. Śnieg nie pada (znacie to?), rodzice zamiast na Mikołaja czekają w szpitalu na młodszego brata, a Tonia Boże Narodzenie spędza u wujostwa. Czy spotka ją coś magicznego? Zabawna, zaskakująca i dająca do myślenia propozycja – idealny prezent na Mikołaja lub pod choinkę.
2. Książki o ekologii – dla małych wojowników klimatycznych
„Po co wieje wiatr” Poziom 1
Co wiatr ma wspólnego z ochroną klimatu? Jak wykorzystać jego siłę, by wszystkim lepiej się żyło? Książka dla dzieci, które chcą wiedzieć, jak zmieniać świat!
„Wielki bal” Poziom 2
Książeczka niezwykle ważna w dobie nadmiernego konsumpcjonizmu. Nela szykuje się na bal przebierańców. Marzy o stroju, który zachwyci wszystkich. Czy uda jej się nie kupić nowego kostiumu?
„Opowieść starego drzewa” Poziom 3
Nikt, tak jak stary dostojny dąb Hetman, nie wytłumaczy Twojemu dziecku, jak ważna jest ochrona przyrody. Wielosetletnie drzewo zdradzi mu wiele tajemnic sprzed wieków, tylko dzięki temu, że człowiek pozwolił mu rosnąć.
3. Propozycje dla fanów muzyki i sztuki
„Zagraj to Fryderyku” Poziom 1
Początkujący pianiści z chęcią przekonają się, że Fryderyk Chopin, którego utwory są tak trudne, też kiedyś był dzieckiem. Co lubił? Czy psocił? Kiedy został prawdziwym kompozytorem? To biografia, którą z przyjemnością przeczytają najmłodsi.
„O Zofii, co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej” Poziom 2
Twoja córka kocha malować? Ta lektura idealnie sprawdzi się w książkowym prezentowniku dla 7 latki. To pełna humoru biografia wybitnej polskiej malarki Zofii Stryjeńskiej, która żyła i tworzyła na początku XX wieku. Twórcze kobiety nie miały wtedy łatwo, ale i tak chciały spełniać marzenia i realizować pasje.
„Dziadek do orzechów” Poziom 3
Jak wyglądają przygotowania do wielkiego baletowego przedstawienia? Czy dublerka Piątej Myszy z „Dziadka do orzechów” może odegrać główną rolę w spektaklu? A także jaka jest historia samego słynnego baletu – to wszystko w tej książce!
4. Zestawy prezentowe
„Akiko i Helenka” Poziom 2
„Akiko i Helenka. Rewizyta” Poziom 2
W naszym książkowym prezentowniku dla 7. i 8. latka nie może też zabraknąć zestawów. Przykładowo miłośnikom podróży (i azjatyckich klimatów) sprezentuj dwie książki o perypetiach Helenki i jej rówieśniczki Akiko, która przybyła do Polski z dalekiej Japonii. Zapaleni odkrywcy znajdą tu sporo ciekawostek na temat Kraju Kwitnącej Wiśni.
5. Książkowy prezentownik dla nastolatka
Odpowiednikiem serii „Czytam sobie” dla starszych dzieci jest kolekcja „Czytam, bo lubię”. Składa się ona z powieści przygodowych, fantasy i innych dla uczniów w wieku 9-12 lat. Pod choinkę sprawdzą się 3 tytuły, które omawiają problemy bliskie nastolatkom.
- „Formuła Elli”, czyli opowieść o akceptacji siebie i poszukiwaniu własnej formuły wyjątkowości.
- „Draka na Antypodach” – powieść pokazująca wartość przyjaźni.
- „Wzgórze snów”, czyli książka z elementami fantasy o tym, że czas spędzony z dziadkami też może być atrakcyjny.
Czytaj więcej: Wzgórze snów – dlaczego relacje wnuków z dziadkami są tak ważne?
Mamy nadzieję, że nasz książkowy prezentownik dla dzieci pomoże Ci skompletować niespodzianki, które sprawią radość! Na koniec pamiętaj, że najmłodsi cenią najbardziej czas spędzony z rodzicem. Spędźcie go też na wspólnym czytaniu książek na głos.