boze-narodzenie-jaka-ksiazke-kupic-pod-choinke

Grudzień za pasem i już najwyższy czas, by rozejrzeć się za prezentami świątecznymi. Twoje dziecko to mały mól książkowy i z radością powita kolejne czytanki pod choinką? A może w tym roku dzięki książkowemu prezentowi chcesz zarazić dziecko pasją czytelniczą? Podpowiadamy jakie pozycje warto wziąć pod uwagę w grudniowym szaleństwie zakupowym!

Poniżej – długa lista książek, które chętnie znajdą się pod choinką! Podzieliliśmy je na kategorie tematyczne tak, by łatwiej było Ci znaleźć coś pod zainteresowania dziecka. Przy każdej znajdziesz też dopisek o poziomie, by dopasować książkę także do zaawansowania czytelniczego pociechy 😊

Świąteczny klasyk – „ŚwiĄty MikołajPoziom 3

Lista lektur świątecznych bez czegoś typowo „grudniowego” nie może istnieć 😉 Nasza propozycja jednak zrywa trochę z „magią świąt”. Okazuje się, że święta Toni wcale nie będą niezwykłe. Śnieg nie pada (znacie to?), rodzice zamiast na Mikołaja czekają w szpitalu na młodszego brata, a Tonia Boże Narodzenie spędza u wujostwa. Czy spotka ją coś magicznego? Zabawna, zaskakująca i dająca do myślenia propozycja – idealny prezent na Mikołaja lub pod choinkę.

Książki o ekologii – dla małych wojowników klimatycznych

Smog w centrum miasta” Poziom 1

Czy Twoje dziecko wie, czym jest smog? Czy tak jak mała Nelka wyobraża go sobie jako wielkiego pradawnego… smoka? Z tej książki Twoja pociecha dowie się, nie tylko czym jest smog, ale też jak z nim walczyć.

Po co wieje wiatr” Poziom 1

Co wiatr ma wspólnego z ochroną klimatu? Jak wykorzystać jego siłę, by wszystkim lepiej się żyło? Książka dla dzieci, które chcą wiedzieć, jak zmieniać świat!

Wielki bal” Poziom 2

Książeczka niezwykle ważna w dobie nadmiernego konsumpcjonizmu. Nela szykuje się na bal przebierańców. Marzy o stroju, który zachwyci wszystkich. Czy uda jej się nie kupić nowego kostiumu?

Opowieść starego drzewa” Poziom 3

Nikt, tak jak stary dostojny dąb Hetman, nie wytłumaczy Twojemu dziecku, jak ważna jest ochrona przyrody. Wielosetletnie drzewo zdradzi mu wiele tajemnic sprzed wieków, tylko dzięki temu, że człowiek pozwolił mu rosnąć.

Propozycje dla fanów muzyki i sztuki

Dziadek do orzechów” Poziom 3

Jak wyglądają przygotowania do wielkiego baletowego przedstawienia? Czy dublerka Piątej Myszy z „Dziadka do orzechów” może odegrać główną rolę w spektaklu? A także jaka jest historia samego słynnego baletu – to wszystko w książce!

Skoro jesteśmy w temacie najsłynniejszych baletów świata… Amatorzy baletu i teatru ucieszą się, gdy znajdą pod choinką kulisy powstania wielkiego dzieła Piotra Czajkowskiego. 

Jezioro łabędzie” Poziom 3

Skoro jesteśmy w temacie najsłynniejszych baletów świata… Amatorzy baletu i teatru ucieszą się, gdy znajdą pod choinką kulisy powstania wielkiego dzieła Piotra Czajkowskiego. 

Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim” Poziom 3

Ignacy Paderewski z kolei przekona małego czytelnika, że muzyka łagodzi obyczaje. Historia wielkiego pianisty, dyplomaty i społecznika wciągnie wszystkie pokolenia siedzące przy świątecznym stole 😊

Książki z historią w tle

Wars i Sawa” Poziom 1

W kolekcji książeczek inspirowanych historią nie powinno zabraknąć znanych polskich legend. Opowieść o Warsie i Sawie okraszona pięknymi ilustracjami zachwyci nie tylko mieszkańców Warszawy.

Troja” Poziom 2

Jak dokładnie przebiegła jedna z najsłynniejszych wojen świata starożytnego? Fani historii chętnie poznają dzieje upadku wielkiej Troi oraz wszelkie skutki, jakie z niego wynikły.

Wyprawa Kon-Tiki” Poziom 2

Reporterska historia o pierwszych mieszkańcach Polinezji. Jak dowieść, że nasze teorie historyczne są prawdziwe? Thor zaskoczył wszystkich swoją odwagą i pomysłowością. Podaruj małemu naukowcowi historię dodającą skrzydeł.

Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach” Poziom 3

Ta publikacja w fascynujący sposób pokazuje, jak wielki wpływ ma historia na teraźniejszość. Jak wielka nauka i wynalazki splatały się z dziejami polski? Ta zabawna i piękna opowieść będzie idealna na zimowe wieczory.

O wielkich postaciach, by wspierać wielkie marzenia

Lem i zagadki z Kosmosu” Poziom 2

Miłośnicy Kosmosu ucieszą się z opowieści o Stanisławie Lemie. Ta pozycja skrywa nie tylko ciekawą biografię, ale też całą masę ciekawostek o wszechświecie.

Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej” Poziom 3

O tym, by być dobrym człowiekiem, trzeba pamiętać w każdych czasach. Ale czy łatwo być takim w czasie wojny? Poznajcie historię Ireny Sendlerowej, która zmotywuje dzieci, by codziennie stawać się lepszymi ludźmi.

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie” Poziom 3

A jak swoje marzenia spełniał Darwin, czyli ktoś, kto odmienił nasze myślenie o człowieku? Czy jego naukowa droga była prosta? To coś dla miłośników biologii, ale też dla tych, którzy mierzą się z trudnościami.

Kolumb. Całkiem inna historia” Poziom 3

Czy wielkie postaci zawsze są nieskazitelne? Na to pytanie odpowiada Artur Domosławski, w przystępny sposób tłumacząc wszystkie zawiłości związane z odkryciami geograficznymi.

Coś dla fanów piłki nożnej

Lewy, gola!” Poziom 1

Obok wymarzonej piłki lub stroju piłkarskiego pod choinką małego sportowca znajdzie się też miejsce na tę książkę. 😊 Szczególnie tą o jednym z najlepszych piłkarzy na świecie – Robercie Lewandowskim. Czytanka ma formę relacji z meczu Bayernu, przyprawi więc każdego o wielkie emocje!

Mecz o wszystko” Poziom 3

Z poprzednią pozycją świetnie skomponuje się emocjonująca opowieść Ewy Nowak o tym, jak wygląda życie piłkarza. Zachwyci każdego fana futbolu!

Prawdziwe książki kucharskie dla najmłodszych

Muffiny Eufrozyny” Poziom 1

Jeśli Twoja pociecha to mały kuchcik, podaruj mu książkę kucharską dostosowaną do jego wieku! Z Eufrozyną nawet początkujący czytelnik będzie w stanie samodzielnie zebrać składniki i wykonać przepis (no, może z małą pomocą 😊).

Pora na pomidora (w zupie)” Poziom 1

Eufrozyna zna się nie tylko na słodkościach, wybierz więc też jej drugą publikację, a zjecie najpyszniejszą pomidorową pod słońcem!

Książki z ulubieńcami – postaci z bajek

Wielki bal Smerfetki” Poziom 1

Ulubione kreskówki można oglądać godzinami… Ale co z czytaniem? Z ratunkiem przybywa książeczka o wiosce Smerfów. To świetny trening czytania dla miłośników niebieskich stworków.

Witajcie w Ponyville” Poziom 1

Fani kolorowych kucyków pewnie marzą o pluszaku lub figurce z Ponyville, ale może warto prezent uzupełnić także czytanką? Wersja książki z ukochanymi bohaterami na pewno ich nie rozczaruje.

Dobranocka dla Batmana” Poziom 1

A może jakaś książka dla odważnych? Proszę bardzo! Mamy też propozycję dla fanów superbohaterów. Z tą książką dzieciaki przekonają się, że można naśladować Batmana na co dzień.

Ufff… sporo tego! Pamiętaj, że dobrze dobrana książka zawsze będzie pięknym prezentem 😉 W serii „Czytam sobie” na pewno znajdziesz coś odpowiedniego.