jak-oderwać-dziecko-od-komputera

Dziś możemy już stwierdzić, że smartfony, komputery czy tablety mają tyle samo zalet, co wad. Wiadomo też, że dzieci powinny jak najmniej czasu spędzać przed ekranem. Jak oderwać dziecko od komputera w dobie zdalnej nauki? Warto zaproponować alternatywę w postaci książek. Jak zaprosić dziecko do innego świata – nie tego wirtualnego – ale wykreowanego we własnej wyobraźni? Podpowiadamy!

Jak oderwać dziecko od komputera?   

W dzisiejszym szalonym świecie to nie lada wyzwanie. Nowe technologie były obecne w naszym życiu już dawno, ale w dobie pandemii zupełnie zdominowały rzeczywistość. Dzieci już nie tylko oglądają na ekranach bajki czy grają w gry. Zdalne lekcje sprawiły, że czas spędzony przed monitorami zdecydowanie się wydłużył.

Na wielu uczniów nie wpływa to dobrze. Przebodźcowanie, rozproszenie uwagi i trudności z koncentracją to jedna strona medalu. Samotność dzieci w sieci i ograniczony kontakt z rówieśnikami skutkuje też poważniejszymi problemami, takimi jak uzależnienia czy depresja.

Zadbajmy o oderwanie dzieci od komputerów przynajmniej w czasie wolnym. Wachlarz aktywności, które można zaproponować jako alternatywę, na szczęście jest szeroki. Skupmy się jednak na zajęciu, które zabije nudę niezależnie od pogody, poziomu odporności pociechy czy aktualnej sytuacji epidemicznej  Zatem – jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Co zrobić, by dziecko zamiast komputera wybierało książkę?

Książka to najlepszy sposób na nudę i przekonało się o tym niejedno pokolenie. Zamiast więc narzekać na to, że obecnie najmłodsi wolą komputer od lektury, zastanówmy się, jak zachęcić dzieci do częstszego sięgania po książkę. Kluczowa w tym przypadku będzie tematyka drukowanych opowieści. Zaproponuj dzieciom książki, które zatrzymają ich uwagę na dłużej.

  • Książki rozrywkowe

Czemu ma służyć lektura, jeśli nie rozrywce? Szczególnie gdy ma wygrać z nową technologią i oderwać dziecko od komputera. Najmłodsze dzieci z chęcią zabawi „Rajdowa krowa” z poziomu 1 Czytam sobie. Czy Bela, najbardziej odjazdowa krowa na farmie, wygra kolejny rajd?

Dla starszych dzieci – które od książek oczekują tyle samo emocji (albo i jeszcze więcej) – polecamy „Bigos z Mamutka”. Jak zachęcić dzieci do czytania książek, jeśli nie pełną przygód historią, która aspiruje do miana „horrorku”? Czytającym samodzielnie, popołudnia pełne atrakcji zapewnią „Psotnice podwórkowe” z poziomu 3. Olka i Olcia nie raz zaskoczą małego czytelnika.

Tym, którzy już „złapią bakcyla” i zobaczą, że warto czasem oderwać się od komputera i przenieść do świata własnej wyobraźni, polecamy książki z serii Czytam sobie z bakcylem. To wciągające i rozbudowane historie. Dzieciaki będą zachwycone, jeśli będą mogły zmierzyć się z powieścią detektywistyczną „Tajemnica namokniętej gąbki” i rozwikłać zagadkę razem z Bartem i Ziutkiem.

  • Książki z ulubionymi bohaterami

Jak zachęcić dzieci do czytania książek? Pokazać im, że ulubieni bohaterowie występują nie tylko w bajkach lub grach! W serii Czytam sobie znajdziecie całą gamę historii z postaciami ze znanych hitów telewizyjnych. Przygotowania do balu w wiosce smerfów? Sięgnijcie po „Wielki bal Smerfetki”. Nowe wieści od ukochanych kucyków Pony przyniesie książeczka „Witajcie w Ponyville”. Z kolei fanom telewizyjnych relacji z boiska z pewnością przypadnie do gustu „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”.

  • Książki o… nowych technologiach

Skoro chcesz, by dziecko zamiast komputera wybierało książkę, przygotuj się na pytanie „dlaczego?”. Warto mieć wtedy w zanadrzu książki poruszające temat nowych technologii. „Chrapka na apkę” pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie: jak dziecko może bezpiecznie korzystać z telefonu? Mała Maja trochę przesadziła z surfowaniem po internecie i poznała negatywne skutki wirtualnego świata. W tym wypadku nie warto uczyć się na własnych błędach.

Do podobnych wniosków doszedł Mati z książki „Złota rybka”. Chłopiec wiele traci przez wielogodzinne granie na tablecie. Jak się okazuje, rzeczywistość obfituje w wiele atrakcji!