Mówi się, że w życiu „nie słowa są ważne, a czyny”. Jednak w przypadku miłości trzeba połączyć te dwa aspekty. Z jednej strony spędzać wartościowy czas z dzieckiem, z drugiej natomiast wyrażać miłość adekwatnymi słowami. Jak rozmawiać na te tematy? Sprawdź wybrane przez nas książki o miłości dla młodzieży i dzieci oraz wskazówki ekspertów.
Co zrobić, by „miłość rosła wokół nas”?
Lucyna Kicińska, pedagożka, wieloletnia szefowa telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, podkreśla, że dzieci wynoszą wiedzę dotyczącą miłości z domu rodzinnego. Zwraca uwagę na następujące aspekty, o które rodzice i opiekunowie powinni zadbać na co dzień.
– Dobre relacje wśród dorosłych
Zastanów się, jak wyglądają Twoje rozmowy z partnerem/partnerką? Jeśli dziecko będzie widzieć, że dorośli okazują sobie czułość, przywiązanie, potrafią się kłócić z szacunkiem, naturalnie nauczy się, czym jest miłość. W innym przypadku może wchodzić w relacje romantyczne po omacku i narazić się na sytuacje, w których przekraczane są jego granice.
– Kluczowe rozmowy o miłości
To też ważny element domowej nauki o miłości. Pamiętaj, by w tych rozmowach zakomunikować dziecku, jak ważne jest dla Ciebie. Wyjaśnij, że wiele różnych rzeczy robisz dla niego z troski, by mogło zaspokoić swoje potrzeby. Dziecko nie tylko powinno czuć się kochane, ale także mieć tego świadomość, dzięki codziennym gestom i rozmowom.
– Wartościowy czas z dzieckiem
Goniąc za lepszą przyszłością dla naszych rodzin, często zapominamy o wspólnych beztroskich momentach. A każdemu młodemu człowiekowi w głębi serca chodzi o to samo: by rodzic go wysłuchał, zrozumiał i poświęcił mu uwagę. I pamiętaj: nie liczy się ilość, ale jakość czasu spędzonego z dzieckiem.
Nie wiesz, jak zacząć rozmowę o uczuciach? Sięgnij po najpiękniejsze książki o miłości dla młodzieży i dzieci wydawnictwa HarperKids, które będą świetną bazą do podjęcia rozmaitych tematów. Wybraliśmy tytuły, które pokazują różne odcienie miłości: od romantycznej, poprzez akceptację siebie, aż po budowanie więzi w gronie rodzinnym i empatię.
Zainspiruj się: Rozmowy o uczuciach – sposoby na rozwijanie wdzięczności u dzieci
Książki o miłości dla młodzieży i starszych dzieci
Książki dla młodzieży o miłości i szkole znajdziesz przede wszystkim w serii „Czytam, bo lubię” wydawnictwa HarperKids, która powstała z myślą o starszych dzieciach w wieku 8-12 lat. Przedstawiamy 3 tytuły jako bazę do rozmów o różnych uczuciach i emocjach.
1. Pierwsze miłości i przyjaźnie
Czy Twoje dziecko przeżywa rozterki związane z pierwszym zauroczeniem lub paczką przyjaciół, ale unika rozmów na ten temat? Podsuń mu książkę „Draka na Antypodach” Katarzyny Ryrych. To wzruszająca książka o miłości dla młodzieży i starszych dzieci (8+). Bohaterami opowieści są przyjaciele z małego miasteczka: Kostek, Draka, Art i Policjanna. Choć każdy z nich jest inny, ma swoją rolę do odegrania w grupie i całej tej historii. Młodzi czytelnicy z pewnością docenią też humorystyczny język powieści i współczesny koloryt – bo w tle pojawiają się też media społecznościowe i echa pandemii.

Czytaj więcej: Draka na Antypodach – o wartości relacji z rówieśnikami i sile przyjaźni
2. Miłość do siebie też jest ważna
Książki o miłości dla młodzieży wydawnictwa HarperKids podejmują też tematy związane z samoakceptacją i docenianiem różnorodności. W powieści „Formuła Elli” pokazana jest bohaterka, która ma problemy z zaakceptowaniem swojej magicznej tożsamości. Rówieśnicy oraz bliscy dorośli też nie pomagają. Jednak, dzięki wyjątkowej podróży, w końcu odkrywa własną formułę wyjątkowości.

Sprawdź też: „Odnaleźć swoją Formułę Wyjątkowości” – o odkrywaniu własnej tożsamości i akceptacji siebie
Historię o szukaniu akceptacji i sile przyjaźni opisał też Rafał Witek w książce „Zapiski szczęściarza”. Dzięki temu, że na początku każdego rozdziału znajduje się krótki pamiętnik głównego bohatera, młodzi czytelnicy mogą jeszcze bardziej utożsamiać się z jego rozterkami.

Pomysł na dodatkową aktywność: Sposobem na poradzenie sobie z nastoletnimi uczuciami (a dodatkowo świetnym treningiem uważności) może być pisanie pamiętnika. Podaruj dziecku wyjątkowy notes i zachęć do tworzenia własnych zapisków z codzienności.
Książki o miłości dla dzieci wczesnoszkolnych i przedszkolaków
Również młodszym czytelnikom podsuwaj książki o miłości dla dzieci. W tym przypadku nie będą to romantyczne opowieści, ale historie związane z okazywaniem miłości w rodzinie i empatią. Oto 3 przykładowe tytuły z serii „Czytam sobie” dla dzieci w wieku 5-9 lat, które zainspirują Cię do wielu wartościowych rozmów.
1. Braterska miłość i pomoc
W książkach o miłości dla młodzieży i dzieci szukaj przykładów dobrych relacji między rodzeństwem. Przykładowo w opowieści pt. „Po co wieje wiatr” („Czytam sobie”, poziom 1) pokazany jest starszy brat, który dzięki swojej wiedzy i cierpliwości, wyjaśnia siostrze złożone przyrodnicze zjawiska.

2. Rodzice nas kochają, ale nie zawsze rozumieją
Przekonuje się o tym Maks – bohater książki „Nim przyjdą słonie” („Czytam sobie”, poziom 3). Porozmawiaj z dzieckiem o sytuacjach, w których – jak Maks – czuło się niezauważone przez rodziców. Zastanówcie się wspólnie, jak następnym razem pokazać dorosłym te trudne emocje i uczucia.

3. Empatia też jest ważna w miłości
Warto o tym mówić, zwłaszcza w dobie mediów społecznościowych, które przyczyniają się do spadku współodczuwania. Temat empatii pięknie pokazany jest w książce „Tajemnica zielonej butelki” („Czytam sobie”, poziom 3). Podsuń ją dziecku do samodzielnej lektury, a potem przeczytajcie ją wspólnie na głos. Niech będzie pretekstem do porozmawiania o tym, jak można okazywać miłość nie tylko najbliższym.

Wybrane książki o miłości dla młodzieży i dzieci wydawnictwa HarperKids powinny znaleźć się w każdej rodzinnej biblioteczce. Sięgaj do niej jak do apteczki pierwszej pomocy, kiedy pojawiają się pytania i wątpliwości związane z miłością.
Źródła:
Audycja „Polskiego Radia Dzieciom” pt. „Wielka miłość małych ludzi. Jak nauczyć dzieci właściwego rozumienia uczuć?”.