książki dla dzieci na zimę – top 7 slider. jpg

Stwórz zimowy klimat w swoim domu, dzięki książkom dla dzieci wydawnictwa HarperKids. Przedstawiamy 7 tytułów wraz z propozycjami dodatkowych aktywności. To książki o zimie dla dzieci w wieku 5-10 lat, które sprawią, że przeżyjecie tę porę roku w towarzystwie lodu, śniegu i odrobiny magii. Sprawdź i zainspiruj się! 

Zimowe książki dla dzieci – do samodzielnego i wspólnego czytania 

Na dobry początek wybraliśmy przede wszystkim książki o zimie dla dzieci z kultowej serii „Czytam sobie”. Dzięki różnorodnej tematyce każdy znajdzie tu coś dla siebie: mały naukowiec, miłośnik żartów i przyjaciel zwierząt. 

  1. Psotny Franek”, poziom 1 „Czytam sobie” 

Szukasz książki o zimie dla dzieci, która ma prosty i zabawny przekaz? „Psotny Franek” Agnieszki Frączek to idealna lektura! Tytułowy bohater kruk (a może i gawron?) postanawia dodać trochę koloru do zimowego krajobrazu i przebiera się za wielobarwną papugę. „Co on tu robi? W całym parku biało i wieje lodowaty wiatr” – zastanawiają się przechodnie. Dzieci pokochają tę książkę za humor i przepiękne zimowe obrazki autorstwa wspaniałej rysowniczki Joanny Rusinek

Fafik i kogut okładka

2. „Przygoda w Himalajach”, poziom 1 „Czytam sobie” 

Naukowiec Darek w grubej kurtce, z tlenem i plecakiem wyrusza w skute lodem Himalaje. Odkrywa tam wiele zwierząt: od jaka (jego wełna jest doskonała na swetry) po starego znajomego – mądrego kruka. Jakie jeszcze gatunki spotyka po drodze? Podsuńcie tę książkę małym miłośnikom zimniejszych klimatów i egzotycznych zwierząt. 

Fafik i kogut okładka

3. „Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena”, poziom 1 „Czytam sobie”

Zimą warto dowiedzieć się czegoś więcej o najzimniejszym miejscu na świecie. Wraz z Amundsenem i Katarzyną Majgier (autorką książki) wybierzcie się w tę mroźną podróż i odkryjcie biegun południowy. 

Fafik i kogut okładka

4. „Lola i ptaki”, poziom 3 „Czytam sobie”

To książka o zimie dla dzieci, która przywoła klimat dawnych lat: jeżdżenie z górki na workach wypchanych sianem, robienie orłów na śniegu oraz kółeczek na zamarzniętej szybie. Główna bohaterka Lola docenia tę swoją zwykłą codzienność, a dodatkowo pewnego dnia odkrywa, że otrzymała wyjątkowy dar rozumienia mowy ptaków. Tylko dlaczego sikorki, gawrony, a nawet kaczki mówią rymami? Rekomendujemy tę książkę również do wspólnego czytania z młodszymi dziećmi. 

Fafik i kogut okładka

5. „Szarka”, poziom 3 „Czytam sobie”

Czy ferie na wsi u dziadków mogą być bardziej ekscytujące niż wyprawa do Egiptu lub w Alpy?  Tak! A wszystko za sprawą małego pieska…a właściwie wilczka. Zimowe przygody Gabrysi zapierają dech w piersiach i trzymają w napięciu do samego końca. 

Fafik i kogut okładka

Pomysł na dodatkową aktywność: Na końcu książek z serii „Czytam sobie” znajdują się okrągłe naklejki z tematycznymi obrazkami i napisami. Wykorzystajcie je do stworzenia kolorowych zakładek. Dorzućcie je do prezentu gwiazdkowego i podarujcie bliskim.

6. „Złota Gwiazdka”:

Na koniec tego zestawienia zimowa książka na Święta Bożego Narodzenia dla bardziej wprawionych czytelników, spoza serii „Czytam sobie”. Główny bohater to 10. letni Antek, który spędza świąteczny czas wraz z całą rodziną u cioci i wujka. Dorośli pochłonięci są przygotowaniami do Świąt i młodszym braciszkiem, dlatego chłopiec samotnie wędruje po okolicy i pobliskim lesie. Co wyniknie z tych przechadzek? Kim jest tajemnicza istota w czerwonej czapeczce? Jakich odkryć dokona Antek? Fascynującą świąteczną opowieść uzupełniają przepiękne obrazki wykonane przez Małgorzatę Musierowicz – autorkę kultowej serii „Jeżycjada”.

Fafik i kogut okładka

Klimatyczna zima? Książki dla dzieci z odrobiną magii 

Co jeszcze nieodłącznie kojarzy się z klimatem zimy? Książki dla dzieci przepełnione magią i cudownymi stworzeniami. Sprawdź przepięknie wydany album „Historia naturalna stworzeń magicznych” wydawnictwa HarperCollins, który będzie świetnym prezentem na mikołajki lub pod choinkę dla dzieci w wieku 5+. Możesz też wybrane opowieści czytać w ramach książkowego kalendarza adwentowego. 

Opisany w tym albumie świat stworzeń magicznych podzielony jest na poszczególne obszary: od Ameryki Północnej po Australię i Oceanię:

„Za chwilę przeczytacie o magicznych stworzeniach ze wszystkich zakątków świata. Poznacie nieuchwytnego jednorożca, potężnego hipogryfa (…) zabójczego bazyliszka. (…) W obecnych czasach ludzie pędzą przed siebie z pochyloną głową i spuszczonym wzrokiem, a opowieści o fantastycznych istotach traktują jako bajki”. 

A gdyby tak tej zimy nieco zwolnić i otworzyć się na magię? Dzieci z pewnością to docenią, nawet te, które powoli wkraczają w nastoletni świat. 

To też Cię zainteresuje: Zadania adwentowe dla dzieci – 10 pomysłów na świąteczne aktywności

Fafik i kogut okładka

Zimą i w Święta nie bierzcie wolnego od czytania! 

Zaproponowane przez nas ciekawe zimowe książki dla dzieci przydadzą się w czasie wolnym od szkoły (przerwa świąteczna, ferie) jako motywator do czytania. Pamiętaj, że w tym okresie dzieci w wieku wczesnoszkolnym szybko tracą umiejętności, które nabyły w toku edukacji. Podsuwanie ciekawych tematycznych książek, wspólne czytanie na głos, wyprawy do księgarń i bibliotek, zabawy czytelnicze – wszystkie te aktywności pozytywnie wpłynął na płynność czytania i zainteresowanie książkami. 

Zainspiruj się: Książkowy prezent dla dziecka – lista 26 pomysłów na święta

Przedstawione książki o zimie dla dzieci sprawdzą się w okresie świątecznym i podczas ferii. Pamiętaj, że regularne podsuwanie dzieciom ciekawych lektur to najlepszy sposób na to, by w tym zimowym okresie nie zapaść w czytelniczą hibernację. Zainspiruj się tytułami z wydawnictwa HarperKids!