Książki do nauki czytania

Wybór książek do nauki czytania to nie lada wyzwanie. Które lektury odpowiednie będą dla dziecka o różnych zainteresowaniach? Jakie tytuły sprawdzą się w nauce czytania ze zrozumieniem, a jakie pomogą ćwiczyć maluchowi głoskowanie? W tej sekcji znajdziesz propozycje książek, dzięki którym nauka czytania będzie dla dzieci nie tylko cenną lekcją, ale przede wszystkim dobrą zabawą. Sięgnij po książki z serii „Czytam sobie” i obserwuj postępy dziecka w nauce czytania.

Wybierz poziom nauki

Zobacz wszystkie książki z serii Czytam sobie

Akiko i Helenka

Ucząca otwartości książka dla dzieci interesujących się innymi kulturami. Helenka mieszka w starej kamienicy. Uwielbia swoich sąsiadów, ale brakuje jej kogoś w jej wieku. Kiedy pewnego dnia pod domem parkuje ciężarówka wypełniona meblami i kartonami, Hela jest bardzo podekscytowana. Wygląda na to, że w bloku zamieszka jej rówieśniczka! Czy Akiko, która przyleciała z dalekiego Tokio mówi po polsku? Czy posmakują jej placki z jabłkami usmażone przez Helę? Czy dziewczynki z dwóch krańców świata coś łączy? Książkę Katarzyny Kozłowskiej zilustrowała Agnieszka Żelewska. To propozycja z poziomu 2 serii „Czytam sobie”.

Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy

Książka dla dzieci zainteresowanych historią Polski. Opowieść o najsłynniejszym polskim domu towarowym, którego losy splotły się z burzliwymi wydarzeniami z początku dwudziestego wieku. Jak malutki pokoik w kamienicy zmienił się w największy dom handlowy w tej części Europy? Co można było kupić w budynku przy ulicy Brackiej w Warszawie? Dlaczego u braci Jabłkowskich chcieli pracować wszyscy mieszkańcy miasta? Sklep, który jako jeden z niewielu budynków przetrwał bombardowanie Warszawy był nawet w trakcie Powstania szpitalem polowym! Autor Cezary Łazarewicz przybliża losy rodziny wizjonerów, patriotów i odpowiedzialnych pracodawców. Książkę zilustrowała Aleksandra Artymowska.

Awantura w śmietniku

Książka dla dzieci zainteresowanych ekologią. W brudnym kuble na śmieci mieszkają różne odpadki. Pusta plastikowa butelka, powyginany drut, ogryzek, obtłuczony słoik. Tak różne od siebie przedmioty nie mogą się między sobą dogadać. Nic dziwnego, że w kuble wiecznie trwają spory. Na dodatek wymieszane śmieci brudzą się i dziurawią nawzajem. Odpadki postanawiają się więc dobrać w pary i zamieszkać w oddzielnych koszach. Zabawna opowieść, z której dzieci dowiedzą się jak segregować śmieci.

Baba Jaga i Duch Puszczy

Książka dla dzieci, dla których ważny jest los lasów. Baba Jaga żyje w harmonii z przyrodą. Dba o drzewa i łąki. Zbiera zioła, z których przyrządza leki znane w całej okolicy. Pewnego dnia zauważa, że ktoś wyciął drzewa przy alei prowadzącej do pobliskiego miasteczka. Wiedźma jest zrozpaczona. Tej nocy śnią jej się koszmary pełne pił łańcuchowych. Okazuje się, że podobne sny mają inne osoby w miejscach, w których wycięto drzewa. Baba Jaga postanawia rozwikłać tę zagadkę. Używa do tego szklanej kuli, latającej miotły i Internetu. Trafia do obozu ekologów, którzy próbują ocalić puszczę przed wycinką. Wiedźma chętnie przykuwa się do drzewa łańcuchem. Jednak, żeby uratować drzewa, potrzebna będzie pomoc kogoś jeszcze…

Baba Jaga na deskorolce

Baba Jaga, bohaterka książki Zbigniewa Dmitrocy jest właścicielką wielofunkcyjnej miotły, która sprząta, ale również lata, jak rakieta. Loty na miotle to ulubiony sport Jagi. Jednak pewnego dnia miotła znika. To świetna okazja, żeby spróbować czegoś nowego. W sklepie sportowym Baba Jaga kupuje kolorową deskorolkę. Kto powiedział, że starowinka nie może kręcić piruetów na desce?

Baba Jaga w Ameryce

Pozycja dla dzieci, które lubią książki przygodowe. Znana z książki „Baba Jaga na deskorolce” z pierwszego poziomu serii „Czytam Sobie” bohaterka powraca! Jaga dostaje tajemniczy telegram zza oceanu. Nieznany kuzyn z Ameryki pisze, że potrzebuje pomocy. Czy to prawda? Czy Anzelm istnieje? Na szczęście Baba Jaga jest uzbrojona w miotłę, deskorolkę i szklaną kulę. Rusza w drogę. Przeprawa przez ocean nie jest łatwa! Starowinkę czeka spotkanie z cyklonem, starcie ze stadem bizonów i nocleg w domu pełnym zjaw! W końcu dociera do Nowego Jorku i błyskawicznie zostaje bohaterką! Książki o przygodach Baby Jagi obalają stereotypu dotyczące wieku i płci. Perypetie sympatycznej staruszki opisał Zbigniew Dmitroca. Zilustrowała Joanna Furgalińska.

Babula Babalunga

Książka dla dzieci, które lubią historie z dreszczykiem. Porusza wiele problemów dotyczących współczesnych rodzin, takich jak problemy finansowe czy tęsknota za rodzicem, który wyjechał w celach zarobkowych. Ola razem z braćmi i mamą mieszka w starej willi nad stawem. Mama dzieci prowadzi pensjonat. Niestety w tym roku lato jest deszczowe i turyści nie dopisali. Kiedy dziewczynka przyprowadza do domu ekscentryczną staruszkę, która chce wynająć pokój wydaje się, że kłopoty rodziny się skończą. Tymczasem w Willi nad Modrym Stawem zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Jaką tajemnicę skrywa turystka zwana Babulą Babalungą? Trzymająca w napięciu historia z zaskakującym zakończeniem autorstwa Joanny Jagiełło. Książkę zilustrował Daniel de Latour.

Bigos z Mamutka

Opowieść o przyjaźni i odwadze. Książka dla dzieci, które same lubią opowiadać historie. Pawełek wymyśla dla mamy bajkę o małym Mamutku. To psotny mieszkaniec lasu, który utrudnia życie sąsiadom. Pewnej wietrznej nocy malec zostaje porwany przez huragan i trafia w łapy okrutnego Łysego Tłuka, który zamierza przerobić go na bigos. Wrona i Hipopotam, choć na co dzień zmęczeni obecnością Mamutka, ruszają na ratunek. Jednak zanim stawią czoło Łysemu Tłukowi i jego kijowi, muszą pokonać tygrysa. Czy w walce z groźnymi przeciwnikami przydadzą się okulary, brudne skarpetki albo majtki w kwiatki? Książkę Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby zilustrowała Marianna Oklejak.

Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą

Książka dla dzieci, które lubią historię Polski. W 2020 roku wielu młodych czytelników zainteresowało się Bitwą Warszawską, z okazji jej setnej rocznicy. Książka Ewy Nowak przybliży im najważniejsze fakty dotyczące bitwy, ale też wydarzeń, które ją poprzedzały. Dzieci zobaczą je oczami Zosi, młodej osoby, z którą mogą się utożsamiać. Kiedy Zosia spotyka na ulicy marszałka Piłsudskiego, jest bardzo przejęta. Nie przypuszcza, że za kilkanaście miesięcy weźmie udział w bitwie pod jego dowództwem.

Chrapka na apkę

Książka, która pomoże dzieciom zrozumieć, że telefony, tablety i kryjący się w nich świat aplikacji, czy gier nie zawsze są aż tak atrakcyjne jak ulubione emotikonki głównej bohaterki Mai. Historia z jej udziałem sprawi, że dzieci będą pamiętać, że Internet najlepiej poznawać w towarzystwie starszej osoby. Poruszającą ważny współczesny problem książkę, w serii Czytam sobie – poziom 1, Jarosława Kamińskiego zilustrował Tomek Kozłowski.

Cuda z mleka. Pankracy i Tatarak na tropie bakterii

Książka, z której dzieci dowiedzą się, jak z mleka powstają kefir i jogurt. Mały Pankracy dostaje od mamy bidon z mlekiem. Roztargniony chłopiec zapomina je wypić. Kiedy znajduje bidon następnego dnia mleko jest już kwaśne w smaku i ma dziwną konsystencję. Jak to się stało? – zastanawia się chłopiec. Na szczęście szkolny nauczyciel, profesor Tatarak potrafi w prosty sposób wytłumaczyć procesy zachodzące w nieprzegotowanym mleku. Jakie bakterie sprawiają, że z mleka powstają mleczne przetwory? Czym jest kumys? Na czym polega fermentacja? Skąd się bierze kwas mlekowy? Książka Justyny Bednarek to pozycja dla dzieci, które zadają dużo pytań i lubią wiedzieć więcej. Zilustrowała ją Marzka Dobrowolska.

Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji

Książka dla dzieci, które lubią technikę. Historia rozwoju motoryzacji widziana oczami małego chłopca, którego tata ma odpowiedzialne zadanie – machając czerwoną chorągiewką ostrzega użytkowników angielskich dróg, że nadjeżdża lord w powozie bez koni. Co trzeba zrobić, żeby automobile były wygodniejsze, szybsze, bezpieczniejsze, tańsze, bardziej dostępne? Kim byli Benz, Ford i Dunlop? Jak wyglądał pierwszy legendarny wyścig na trasie Paryż -Rouen? Gdzie stanął pierwszy sygnalizator świetlny?