Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z wydawnictwami Papilon, Literatura i HarperKids, pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, przy finansowym wsparciu Partnerów Konkursu – Fundacji PZU oraz Fundacji „AMF Nasza Droga”.
Jury Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Joanny Papuzińskiej, nawiązując do najwyższych standardów literackich wyznaczonych przez jego Patronkę, wybrało spośród 346 nadesłanych prac i nagrodziło teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży.
Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,
oddając w Twoje ręce Formułę Elli zabiorę Cię do fantastycznego świata, pełnego mitycznych stworzeń, ale myślę, że szybko zorientujesz się, jak bardzo ten świat jest podobny do naszego. I wiesz, co? W naszym też da się odszukać taką formułę, która pozwala odkryć, że inność to nasza wielka siła i dzięki niej można zmienić rzeczywistość na lepszą, spojrzeć na siebie i innych z większą tolerancją. Różnice czynią nas wyjątkowymi. (…) Moja córka od urodzenia jest dwujęzyczna (zupełnie jak Ella). Ja z kolei (również jak bohaterka książki) mam pewną charakterystyczną cechę fizyczną. Otóż moje prawe ucho ma niewielki elfi guzek (naprawdę!). Dlatego doświadczenie bycia innym, czy nawet „połowicznym” nie jest mi obce, a wręcz stało się doskonałą inspiracją do napisania historii o półelfce i jej Formule. W ten sposób chcę Ci powiedzieć, że inność to nasza wielka siła. Różnice czynią nas wyjątkowymi. Niezależnie od pochodzenia, urody czy charakteru. Różnorodność jest naturalna, piękna i bardzo potrzebna.
Agnieszka Rautman-Szczepańska