Okiem eksperta

Adam Makowski

Wiceprezes Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki


„Cykl „Czytam i główkuję” to zbiór zabaw, zagadek i łamigłówek logicznych oraz zadań matematycznych, subtelnie wplecionych w kontekst realistyczny. Cykl ten łączy w sobie charakter edukacyjny i popularyzatorski. Kolejne poziomy cyklu stopniowo zapoznają młodego czytelnika z matematycznym światem, rozwijają pasję do matematyki, uczą odważnego i twórczego podejścia do logicznych i matematycznych problemów.

Treści matematyczne wplecione są zgrabnie w ciekawe, spójne opowiadania i ściśle wiążą się z przygodami opisywanych bohaterów. Chęć ustalenia konkretnych faktów związanych z opisywanymi postaciami, ich życiem, podróżami, przygodami, motywuje czytelnika do szukania odpowiedzi na stawiane pytania, co z reguły wiąże się z rozwiązywaniem kolejnych kształcących zadań.

Dodatkowym atutem poleceń występujących w cyklu „Czytam i główkuję” jest ich realizm sytuacyjny. Zdecydowana większość zadań nawiązuje do typowych sytuacji życiowych, z którymi każdy z nas niejednokrotnie się zetknął, bądź przynajmniej o nich słyszał. Świadomość, że sami możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, z podobnymi dylematami, jest dodatkowym pozytywnym bodźcem do działania, do podejmowania nowych wyzwań, do rozwiązywania nowych problemów.

Cykl „Czytam i główkuję” przełamuje stereotypy. Pokazuje, że matematyki można uczyć się w sposób ciekawy i przyjemny, wskazuje bliskość matematyki z otaczającą nas rzeczywistością. Jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z matematyką od najmłodszych lat oraz uzupełnieniem edukacji matematycznej w pierwszych latach w szkole.”