Okiem eksperta

Magdalena Kordaszewska

Ekspert ds. artykułów dla dzieci


Niech dzieci czytają
Jeszcze zanim pojawi się dziecko, każdy rodzic wyobraża sobie jak będzie wyglądało, jak będzie się rozwijać. Czyta tony poradników, które mają mu pomóc wychować malucha na inteligentnego człowieka. Dzieci w początkowym etapie życia bardzo szybko się rozwijają, wręcz chłoną otaczający je świat oraz to jak zachowują się rodzice. Umiejętność czytania jest bardzo ważna i my rodzice nie powinniśmy o tym zapominać i już od najmłodszych lat wprowadzać nasze pociechy w świat wyobraźni, fantazji w świat książek.
Jak pokazują badania Polacy coraz mniej czytają, a co za tym idzie dzieci też niechętnie sięgają po książki. W 2002 r nieczytających Polek i Polaków było 44 %, w 2006 r już 50%, a w 2012 r. aż 60,8%! Według ostatnio przeprowadzanych badań przez Bibliotekę Narodową już w 2015 r. 63% Polaków nie przeczytało ani jednej książki. Tendencja jest niestety spadkowa, a szkoda, bo przecież czytanie to świetna zabawa. Już samo głośne czytanie dzieciom świetnie wpływa na ich rozwój, więc czemu tego nie robimy?
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie rozwija w dziecku:

  • Język, wyobraźnię i myślenie
  • buduje i umacnia więzi w rodzinie
  • wpływa pozytywnie na rozwój inteligencji emocjonalnej,
  • wspomaga proces wychowawczy
  • rozwija empatię
  • pozwala zrozumieć ludzi, a także własne przeżycia
  • uczy podejmować decyzje

W dzisiejszych czasach książki coraz częściej wypiera technologia i Internet. Łatwiej obejrzeć jakiś film niż sięgnąć po książkę. A to nam rodzicom powinno zależeć, by zarazić dzieci pasją do czytania i dawać dobry przykład, a nie tylko wymagać, bo tak trzeba.
A przecież czytanie książek niesie ze sobą mnóstwo korzyści:

Po pierwsze
Samodzielne czytanie stymuluje umysł, ponieważ jest to proces bardziej skomplikowany niż samo oglądanie obrazków. Pobudzeniu ulega jednocześnie wiele obszarów w mózgu, które między innymi odpowiadają za widzenie, za język i za asocjacje pojęciowe.

Po drugie
Czytanie zdecydowanie rozwija zdolności językowe oraz wzbogaca doświadczenie dziecka, dzięki czemu ma ono możliwość uczenia się wyrażania własnych myśli, ale również rozumienia innych ludzi. Czytanie również poszerza słownictwo naszych dzieci, dzięki czemu są one w stanie lepiej zwerbalizować to, co czują, lepiej wyrazić własne emocje. Dodatkowo bajki również rozwijają myślenie, pokazują związki przyczynowo skutkowe, motywują do analizowania i wyciągania własnych wniosków, dzięki czemu maluchy nabywają odpowiednie kompetencje społeczne.

Po trzecie
Samo czytanie tak bardzo angażuje wiele ośrodków mózgowych, że w wielu przypadkach pozwala dzieciom i dorosłym się zrelaksować. Przenosząc się do świata fantazji, nasza pociecha ma możliwość oderwania się od rzeczywistości, od otaczających go problemów, dostając w zamian wytchnienie i ciszę, której w dzisiejszym multimedialnym świecie często brakuje.

Po czwarte
Czytając książki nasze dzieci wkładają w to nie mały wysiłek, a żeby poznać zakończenie historii muszą wytrwać w czytaniu do ostatniej kartki. Dzięki czemu uczą się realizować wyznaczone sobie cele, nabywają umiejętności odraczania gratyfikacji, rozwijając swoją koncentrację uwagi oraz cierpliwość, co jak łatwo zaobserwować w dzisiejszych czasach jest bardzo trudne, bo wszystko chcemy już, na teraz. Dodatkowo w skupianiu uwagi dzieciom przeszkadzają z zewsząd docierające do nich bodźce, a tak czytając uczą się i relaksować, i ograniczać dopływ bodźców, by mogli się skupić na czytanej historii.

Po piąte
Jak już wcześniej zostało to wspomniane obcowanie z książkami rozwija inteligencję emocjonalną, ucząc nasze dzieci nazywania, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji.
Badania przeprowadzone przez holendrów Matthijs Bal i Martijn Veltkamp pokazują, że czytanie książek, skłania czytelników do empatycznych zachowań, zwłaszcza kiedy czytają ono poruszające historie. Dzięki czemu uczą się oni też wrażliwości.
Dzieci często w książkach szukają rozwiązania swoich problemów, a wspólne czytanie staje się pretekstem do rozmów na ważne i trudne tematy. To również ważny element wychowawczy, ponieważ czytając o podobnej sytuacji z jaką zetknęło się dziecko, łatwiej będzie mu o niej rozmawiać, jak również szukać rozwiązania danego problemu.

Nie ma co się zastanawiać. Razem sięgajcie po książki, które są niezbędne w rozwoju naszych pociech, a każdą przeczytaną książkę, czy nawet kilka stron nazywajcie sukcesem. To najlepsza inwestycje w doby start Waszych dzieci.

Warto wpierać dzieci w nauce czytania, szukając książek które rozbudzą w nich miłość do literatury. Pomoże w tym seria „Czytam sobie” Wydawnictwa EGMONT. Łączy ona intrygująco pisane opowiadania z ciekawymi ilustracjami. W tej serii książek znajdziecie kilka sprytnych zabiegów ułatwiających naukę czytania. Oczywiście są pisane dużym i wyraźnym tekstem, który dodatkowo znajduje się na dole każdej strony. Młody czytelnik ćwicząc wzrok często pomaga sobie przejeżdżając po czytanych wyrazach palcem. Czasem na stronie występuje wyraz podzielony na głoski – głoskowanie to kolejna umiejętność ułatwiająca płynne czytanie. Na stronach jest niewiele tekstu, jeden-dwa zdania, strony są numerowane, czyli młody czytelnik może samodzielnie przeczytać książkę od deski do deski mając ogromną satysfakcję i poczucie sukcesu. A teksty są intrygujące, zabawne i współczesne, co z pewnością spodoba się dzieciom. Życzę miłej lektury J

Magdalena Kordaszewska – ekspert ds. artykułów dla dzieci, trener dziecięcy, absolwentka Wydziału Zarządzania UW i Psychologii pozytywnej w edukacji i wychowaniu. (Wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży) SWPS. Redaktor naczelna serwisu www.zabawkowicz.pl i www.wyborrodzicow.pl