Wiosna wisi w powietrzu! Ciepłe słońce, pierwsze pąki na drzewach i… nowości z serii „Czytam sobie”! Może zabierzecie jedną z nich na spacer i poczytacie w parku? Świeżutkie książki od Harperkids to nie tylko wciągające historie – to także świetna okazja do rozmów z dziećmi o przyjaźni, dobrych nawykach, a nawet… duchach.
„Czytam sobie” – nowości z dobrą energią
To już tradycja, że kiedy zbliża się wiosna, w serii „Czytam sobie” pojawiają się nowe tytuły na każdym poziomie zaawansowania i o różnorodnej tematyce. Na co tym razem mogą liczyć młodzi czytelnicy?
– Wiosna kojarzy się przede wszystkim z kolorami, dobrą energią i obietnicą czegoś nowego. Tegoroczne marcowe nowości „Czytam sobie” są jak wiosna. Młodzi czytelnicy znajdą w książkach z serii zupełnie nowe, a jednocześnie ponadczasowe tematy oraz energetyczne, kipiące barwami ilustracje – mówi Agnieszka Betlejewska, wydawczyni cyklu „Czytam sobie”. – Tradycyjnie już za literacką przygodę z „Czytam sobie” odpowiadają doskonali i dobrze znani pisarze: Justyna Bednarek, Rafał Witek i Katarzyna Majgier oraz ilustratorzy: Nika Jaworowska-Duchlińska, Przemek Liput i Agata Kopff.
Na przedszkolaków oraz uczniów z klasy 1-3 czekają wyjątkowe historie: zabawne, zagadkowe i wzruszające, które mają też głębsze przesłanie.
– Wielbiciele przygód i tajemnic, którzy dopiero uczą się składać słowa, poznają historię zjawy, która sieje postrach wśród mieszkańców pewnego miasteczka. Ci, którzy już składają pierwsze zdania, dowiedzą się, jak ważny w rozwiązywaniu problemów może okazać się sport. To nie tylko inwestycja w zdrowie, lecz także w budowanie u dziecka pewności siebie, kształtowanie ciała i umysłu. Na najbardziej zaawansowanych czytelników czeka pełna emocji opowieść o przyjaźni i o tym, jak ważne w życiu są szczerość, empatia oraz chęć pomocy innym. A wszystko to w scenerii przyjaznej koniom i kucykom stadniny Rozstaje – dodaje wydawczyni.
Brzmi ciekawie? Pora zajrzeć do nowych książek z serii „Czytam sobie”!
„Zjawa na zamku w Łajsku Dolnym” – poziom 1
Takiej książki w serii „Czytam sobie” jeszcze nie było! Uwielbiana przez dzieci pisarka Justyna Bednarek sięga po nieco strrraszniejszy temat, ale jak zwykle przedstawia go z humorem.
W starym zamku w Łajsku Dolnym pojawia się Biała Dama. Najpierw sklepikarka słyszy złowrogie mlaskanie, potem mieszkańcy zaczynają dostrzegać dziwne zjawiska – upiorne błyski i… klepnięcia przez niewidzialną rękę. W końcu postanawiają: „złapiemy potwora i kropka”. W tym celu instalują przy zamku eleganckie zjawołapki – wynalazek profesora Dudka, wybitnego naukowca z Łajska Dolnego. W krótkim czasie zjawa zostaje złapana. Kto odważy się z nią porozmawiać? Czy rzeczywiście w zjawołapce znajduje się Biała Dama? Dodajmy jeszcze, że ta historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Strrrasznie ciekawe!

Pomysł na dodatkową aktywność: Książka „Zjawa na zamku w Łajsku Dolnym” ma otwarte zakończenie, dzięki czemu zachęca do rozmów. Puśćcie wodze fantazji i zastanówcie się razem z dzieckiem, jak mogłoby wyglądać wasze spotkanie z Białą Damą. Siedmiolatków fascynują tematy związane z duchami, szkieletami i czaszkami, dlatego z pewnością zaangażują się w taki dialog. Możecie też narysować swoją własną zjawę. Czy będzie straszna, czy może… trochę śmieszna?
Przeczytaj też: Storytelling w edukacji – 3 pomysły na wykorzystanie opowieści
„Karate z bratem” – poziom 2
Książeczki „Czytam sobie” z poziomu 2 i temat sportu to duet idealny. Dlaczego? Otóż ich odbiorcy, czyli dzieci w wieku 7-8 lat, pasjonują się wieloma dyscyplinami: od piłki nożnej, poprzez balet, aż po karate. Dzięki znajomej tematyce chętniej sięgną po lekturę, a do tego mogą dowiedzieć się czegoś nowego o zasadach fair play, dobrych nawykach czy zdrowej diecie.
Tym razem Rafał Witek, ceniony autor książek dla dzieci i młodzieży, bierze na warsztat japońską sztukę walki. Dla głównych bohaterów, Igora i jego starszego brata Oskara, karate początkowo jest sposobem na rozładowanie energii i uniknięcie kłótni. Szybko okazuje się jednak czymś więcej – prawdziwą lekcją na całe życie. Uczy szacunku do rywali, współpracy oraz wdrażania dobrych nawyków na co dzień.
Chłopcy zaczynają traktować karate na poważnie, dlatego postanawiają poprawić kondycję poprzez codzienną gimnastykę, zdrową dietę, regularny sen oraz ograniczenie ekranów.

Pomysł na dodatkową aktywność: Po lekturze książki „Karate z bratem” zastanów się wspólnie z dzieckiem, nad jakim dobrym nawykiem moglibyście popracować w rodzinie. Zróbcie razem rodzinny turniej dobrych nawyków – kto wytrwa tydzień bez podjadania słodyczy?
Zainspiruj się: Zdrowa rywalizacja – jak uczyć jej dzieci?
„Stadnina Rozstaje” – poziom 3
Wydawnictwo Harperkids w serii „Czytam sobie” przygotowało też coś dla zaawansowanych czytelników. Znana pisarka Katarzyna Majgier postawiła na opowieść z dziewczynami w rolach głównych.
Hania skończyła właśnie trzecią klasę szkoły podstawowej. Choć wakacje miały być sielankowe, zaczynają się od trudnych zmian. Dziewczynka nie może dogadać się ze swoją przyjaciółką, a do tego razem z rodzicami wyprowadza się na wieś. Jednak mimo początkowych trudności odnajduje spokój i zyskuje pewność siebie. A wszystko to dzięki nowej pasji – jeździectwu. Powoli sprawy zaczynają się układać i na jaw wychodzą różne tajemnice.

Pomysł na dodatkową aktywność: Po lekturze książki „Stadnina Rozstaje” napisz wspólnie z dzieckiem „Dekalog prawdziwego przyjaciela”.
Sprawdź: Nowy uczeń w klasie – jak pomóc mu zaadaptować się w grupie dzieci?
Dzięki nowościom z serii „Czytam sobie” tegoroczna wiosna będzie jeszcze piękniejsza. Niech każda książka stanie się początkiem rozmowy, nowej przygody oraz inspiracją do wspólnego odkrywania świata.