storytelling slider

Jak sugerują badania psychologa Jeromea Brunera: 20 razy bardziej prawdopodobne jest, że zapamiętamy fakty, jeśli są one częścią jakiejś historii. Odkryj więc z nami dydaktyczną moc opowiadania, czyli storytelling w edukacji. Sprawdź też, jak korzystać z tego narzędzia za pomocą książek z serii „Czytam sobie”. 

Storytelling – co to znaczy? 

Zanim napiszemy, jak krok po kroku wdrożyć storytelling w edukacji, kilka słów o tym pojęciu. Co właściwie znaczy storytelling? To nic innego jak umiejętność opowiadania historii w taki sposób, by pobudzać wyobraźnię. Narracja w tym stylu jest emocjonalna: buduje napięcie, pozwala na dłużej przykuć uwagę słuchających i sprawia, że lepiej zapamiętujemy przekazywane treści. 

Z tej metody czerpie coraz więcej branż. Korzystają z niej menadżerowie, by skuteczniej komunikować się ze współpracownikami, marketingowcy marzący o tworzeniu reklam, które na dłużej zapadną w pamięci i ambitni handlowcy. Przykładowo takie marki jak Apple czy Coca-Cola nie opisują swoich produktów, ale budują wokół nich całe historie. To inspiruje do zakupów, ale też wywołuje pozytywne skojarzenia na dłużej. 

Sprawdź: Motywacja dziecka do nauki oraz głód wiedzy – jak je rozwijać?

Dlaczego opowiadanie historii ułatwia naukę? 

Dzieci uwielbiają historie! Kiedy nauczyciel wyjaśnia skomplikowane zagadnienie, ale w formie angażującej fabuły, wówczas ułatwia uczniom przetworzenie informacji oraz ich zapamiętanie. To jednak nie wszystko. Storytelling w edukacji pozwala też na: 

  • twórcze i konstruktywne zrozumienie danego zagadnienia,
  • wzbudzenie motywacji i aktywne uczestnictwo w procesie nauczania, 
  • oddzielenie nauki od czegoś przymusowego, bo dzięki ciekawej fabule dzieci uczą się mimochodem

Storytelling dla dzieci może obejmować zarówno prawdziwe historie, jak i fikcyjne oraz fabularyzowane opowieści. Za pomocą tego narzędzia przekażesz nie tylko fakty, ale też uniwersalne wartości. Eksperci Centrum Edukacji Obywatelskiej przekonują, że uczniowie lubią historie, w których bohater musi pokonać jakieś przeciwności, żeby coś osiągnąć. Zachęcają, by skorzystać z następującego schematu opowieści np. do przedstawienia historii Księcia Mieszka:

Był sobie…, 

Który każdego dnia…,

Aż pewnego dnia…, 

Z tego powodu…,

Aż wreszcie…,

I odtąd…

Każda historia w duchu storytellingu powinna zatem zawierać: spójną fabułę, charakterystycznych bohaterów, konflikt i jego rozwiązanie (konflikt wewnętrzny bohatera, konflikt między postaciami etc.) oraz odpowiedniego narratora

Na koniec pamiętaj, że warto zadbać nie tylko o treść, ale też formę swojego wystąpienia: 

  • opowiadaj wyraźnie, zmieniaj ton głosu i tempo mówienia, 
  • używaj mimiki i gestów, 
  • nie zapominaj o ciszy i pauzach. 

Zainspiruj się: Budowa książki – pomysły na ciekawą lekcję

Storytelling dla dzieci – przykłady na bazie książek z serii „Czytam sobie”

Nie masz pomysłu na fabułę, ale chciałbyś korzystać ze storytellingu w edukacji? Sięgnij po książki z serii „Czytam sobie”, które mogą stać się Twoją bazą do opowiadania historii z różnych dziedzin: od nauki postaw ekologicznych po przekazywanie w ciekawy sposób wiedzy historycznej. Sprawdź nasze przykłady storytellingu dla dzieci. 

1. Nauka postaw ekologicznych 

Modelową opowieścią w duchu storytellingu jest „Awantura w śmietniku” („Czytam sobie”, poziom 1), dzięki której najmłodsi zapamiętają, w jaki sposób segregować odpadki i po co. Otóż wszystkie śmieci nie mogą być razem w jednym kuble, bo dochodzi do ciągłych awantur, a na dodatek tak wymieszane odpady brudzą się i niszczą nawzajem. Wymyślają więc, że dobiorą się w pary i zamieszkają w oddzielnych koszach. Czy to pomoże? 

Możesz opowiedzieć dzieciom tę historię własnymi słowami, a następnie podrzucić im książkę do samodzielnego przeczytania i utrwalenia wiadomości o segregowaniu śmieci. 

okładka książki Awantura w śmietniku

2. Opowiadaj o wartościach

Chciałbyś, by Twoi uczniowie byli aktywnymi obywatelami lokalnej społeczności? Pokaż im, że mogą zmieniać swoje otoczenie na lepsze – czasem bardzo prostymi pomysłami. Sięgnij po książkę „Szkoła na dobrej” („Czytam sobie”, poziom 3), w której przedstawione są ciekawe szkolne rozwiązania, uwzględniające potrzeby różnych uczniów. Przykładowo zwykły bardzo głośny dźwięk dzwonka zamieniono na melodię ćwierkania ptaków, bo jeden z uczniów cierpi na nadwrażliwość dźwiękową. Przedstaw tę historię (lub podobną, wymyśloną przez Ciebie) na lekcji dotyczącej np. tolerancji. 

okładka szkoła na dobrej

Pomysł na dodatkową aktywność: Podsuń tę książkę dzieciom, które czytają już płynnie
(np. z trzecich klas szkoły podstawowej). Następnie, inspirując się przykładami z książki, zastanówcie się wspólnie, jaki problem może występować w Waszej klasie lub szkole i znajdźcie jego rozwiązanie. 

Przeczytaj też: O tolerancji dla dzieci – jak rozmawiać z dziećmi na ten temat? 

3. Ciekawy sposób na przyswojenie historii 

Chciałbyś, żeby dzieci potrafiły opowiadać o ciekawych miejscach w Polsce – również tych związanych z historią? Tu też jest miejsce na storytelling. Przykładowo w książce „Wieliczka, czyli przygoda w kopalni” („Czytam sobie”, Poziom 3) popularna autorka Zofia Stanecka przemyca sporo informacji dotyczących tego miejsca w formie niesamowitej historii. Mamy więc tu: legendarne stwory, podróże w czasie, ale też fakty np. w miejscu kopalni płynęło kiedyś morze, a w starożytności i średniowieczu sól była tak cenna, jak złoto. 

Jesteśmy przekonani, że dzięki takiej historii, nawet po latach dzieci będą znać wiele ciekawostek dotyczących kopalni soli w Wieliczce. 

Przeczytaj też: Wycieczka szkolna – gdzie jechać w klasach 1-3?

Storytelling może być metodą pracy w edukacji, która spodoba się nauczycielom klas 1-3, oraz ich uczniom. Sprawdzi się też w przypadku nauczycieli: języka polskiego, języków obcych, świetlicy, bibliotek szkolnych oraz pedagogów i wychowawców. Pamiętaj: w opowieści jest moc, która sprawia, że nauka staje się po prostu przyjemna! 

Źródła: 

Jak wykorzystać moc opowieści w nauczaniu?

What Makes Storytelling So Effective For Learning?

Storytelling – benefits and tips