miedzynarodowy-dzien-ksiazki-dla-dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to świetna okazja do tego, by przyjrzeć się bliżej serii „Czytam sobie”, w której znajdują się książki poruszające różnorodne tematy – od ekologii, poprzez naukę, aż po piłkę nożną. Z wydawnictwem HarperKids można świętować Dzień Książki dla Dzieci przez cały rok!

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci pod patronatem znanego baśniopisarza

„Dziewczynka z zapałkami”, „Brzydkie kaczątko” czy „Calineczka” to opowieści, które znają dzieci i dorośli na całym świecie. Nic więc dziwnego, że na Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci wybrano 2 kwietnia, czyli dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora tych baśni. Celem Dnia Książki dla Dzieci jest promowanie najlepszej literatury skierowanej do młodych odbiorców. Duński bajkopisarz jest idealnym patronem, mało kto wie, że nie tylko pisał baśnie, ale tworzył również dla dzieci swoich przyjaciół książki, które samodzielnie ilustrował!

Pomysł na dodatkową aktywność: Czy wiesz, że Hans Christian Andersen nie rozstawał się z…nożyczkami i miał je zawsze w kieszeni? Wycinał, co się dało, a z tych obrazków tworzył kolaże i opowieści. Wyklejanki pojawiają się też w serii „Czytam sobie” np. bohaterka książki „Wakacje Adelki” podpowiada, jak je zrobić. Zachęć dziecko, by sięgnęło po tę opowieść, a następnie stworzyło kolaż dotyczący ulubionych bohaterów. Pomysłów mogą dostarczyć również ilustracje-wycinanki autorstwa Joli Richter-Magnuszewskiej, która tworzy obrazy ze skrawków papierów. W książce „Wielki bal” z podserii Eko są to na przykład materiały z recyklingu. W opowiadaniu „Goryl u fryzjera” – szalone, barwne kolaże.

Zainspiruj się: Wychowanie przez sztukę – jak zacząć realizować w domu?

W HarperKids świętujemy Dzień Książki dla Dzieci przez okrągły rok

Wydawnictwo HarperCollins zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt Dnia Książki dla Dzieci, który warto promować: zachęcanie do samodzielnego czytania nie może być zmuszaniem dziecka do lektury. Kluczem do sukcesu jest pokazanie dziecku, że ta aktywnośćpozwala rozwijać różne zainteresowania: od kulinarnych po przyrodnicze. Anna Buchner w poradniku dla rodziców „Od pierwszej litery do pierwszego zdania”, który jest elementem zestawu do nauki czytania „Czytam sobie. Pierwsze słowa” przytacza taką anegdotę:

„W znajomym przedszkolu pewien czterolatek zanudzał wszystkich, żeby czytali mu wielokrotnie opisy dinozaurów. Wreszcie zdenerwowany tym, że mu odmawiają, zażądał, aby nauczyć go czytać, bo nikt dla niego nie ma czasu”.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko lubi dinozaury i interesuje się zwierzętami? Podrzuć mu książkę pt. „Koperta z kotem”, a następnie zachęć do tego, by tak jak jej główny bohater Janek, wysłał kartki ze zwierzętami do przyjaciół lub kuzynów. Pocztówki warto przygotować samodzielnie, inspirując się pięknymi ilustracjami z książki.

okładka Koperta z kotem

To też Cię zainteresuje: Jak nauczyć dziecko czytać? Etapy nauki czytania

Z myślą o wspieraniu nauki samodzielnego czytania powstała seria „Czytam sobie”. Znalazło się w niej ponad sto tytułów, w tym pozycje z oznaczeniem: Nauka, Fakty, Przepis, Eko. Pamiętaj, że tematy bliskie dzieciom i zgodne z ich zainteresowaniami zachęcają do częstszego sięgania po książki.

Poniżej przedstawiamy wybrane książki z serii „Czytam sobie” podzielone według kategorii tematycznych.

  • Nauka to seria książek dla dzieci, które uwielbiają zadawać pytania. Te tytuły mogą zainspirować Twoje dziecko i Ciebie do robienia eksperymentów i rozmów o różnych zjawiskach.

KsiążkaCuda z mleka” to magiczna opowieść zawierająca ciekawostki naukowe. Szalony profesor Tatarak wraz z uczniem Pankracym wlatują do bidonu z mlekiem, by sprawdzić, dlaczego nagle stało się kwaśne. Kto za to odpowiada? Czy bakterie mogą być dobre? Co to jest kumys? Tego wszystkiego Twoje dziecko dowie się z lektury.

okładka Cuda z mleka
  • Książki z serii Fakty sprawdzą się podczas zajęć z edukacji wczesnoszkolnej do zaprezentowanie ważnych wynalazków i odkryć naukowych czy sylwetek znanych naukowców. W tym cyklu dzieci znajdą również sporo książek o historii polskiej i światowej. Od czasów budowania egipskich piramid, po moment upadku muru berlińskiego. Światowy Dzień Książki dla dzieci to świetna okazja, żeby przeprowadzić taką lekcję.

Książka „Kolumb. Całkiem inna historia” z poziomu 3 serii „Czytam sobie” może być pretekstem do rozmowy o historii tytułowego podróżnika z różnych perspektyw. Ignaś w ramach zadania domowego ma zebrać jak najwięcej informacji o Kolumbie. Dowiaduje się, że podróżnik jest bohaterem Stanów Zjednoczonych, ale z drugiej strony jego odkrycia miały dramatyczne skutki dla rdzennej ludzkości. Nie dla każdego Kolumb jest bohaterem. Opowiada mu o tym znajomy taty, potomek osób, które doświadczyły przemocy ze strony kolonizatorów.

kolumb całkiem inna historia

Pomysł na dodatkową aktywność: Opowieści z serii Fakty dotyczą też współczesnych bohaterów. Zaprezentuj dziecku książkę „Lewy, gola!” opowiadającą o pamiętnym meczu Roberta Lewandowskiego, w którym strzelił 5 goli w 9 minut. Stwórzcie graficzną oś kariery Lewego, na której umieścicie opisane w książce wydarzenie.

okładka Lewy, gola!
  • Książki z serii Eko przypadną do gustu dzieciom dbającym o dobro przyrody.

Podrzuć dziecku książkę „Po co wieje wiatr” i pozwól, by samo znalazło odpowiedź na tytułowe pytanie. Dobre strony tego zjawiska atmosferycznego wyjaśnia brat głównej bohaterki Kingi, która ma na pieńku z wiatrem.

okładka Po co wieje wiatr?

Czytelnikom, którzy opanowali naukę czytania, radzą sobie z książkami z trzeciego poziomu serii „Czytam sobie” i chcą sięgnąć po dłuższe lektury, zaproponuj książki z serii „Czytam, bo lubię”, To dłuższe powieści nawiązujące do różnych form literackich, ale nadal tworzone z myślą o młodszych czytelnikach: zawierają treści dopasowane do wieku dzieci, ilustracje znanych polskich rysowników, dużą czcionkę oraz wygodny format.

Pomysł na dodatkową aktywność: Nowością w serii „Czytam, bo lubię” jest powieść detektywistyczna „Sara, Kuba i rozróba” opowiadająca o poszukiwaniach tajemniczego zwierzęcia Bybołowa grasującego w okolicy. Na podstawie tej książki stwórzcie portret pamięciowy tego stwora. Porozmawiajcie o tym, czym jest: list gończy, portret pamięciowy, stenogramy – to ostatnie pojęcie pojawia się też w książce.

okładka Sara, Kuba i rozróba

Jeśli szukasz historii z dreszczykiem w tle, ale dla młodszego czytelnika, sięgnij po książkę „Kto zamawiał koszmarną przygodę?” z serii „Czytam sobie”.

Światowy dzień książki dla dzieci – materiały do pobrania

Twórcy serii „Czytam sobie” wiedzą, że do nauki czytania potrzebna jest odpowiednia motywacja, nie tylko wewnętrzna. Jak podkreśla Anna Buchner: „Aby wzmocnić skojarzenie czytania z poczuciem własnej wartości i przyjemnością, do książek dodano naklejki i dyplomy sukcesu dla młodych czytelników”.

Czytanie powinno rozwijać wyobraźnię i kojarzyć się z przyjemnością. Dzień Książki dla Dzieci to dobra okazja, by podarować młodym czytelnikom dwie pozycje z serii „Czytam sobie” inspirujące do samodzielnych zabaw. Po pierwsze „Otwieramy sklepik”, czyli historia trzech przyjaciółek, które chcą zarobić na wakacje, więc otwierają własny biznes. To moc pomysłów na to, jak bawić się w prawdziwy sklep. Po drugie – książka „Robot Robert” inspirująca do stworzenia własnego robota.

Jeśli 2 kwietnia w Dzień Książki dla Dzieci chcesz przeprowadzić ciekawą lekcję literacką podczas zajęć bibliotecznych, świetlicowych lub polonistycznych, sięgnij po dodatkowe pomoce przygotowane przez wydawnictwo HarperCollins. Na stronie czytamsobie.pl znajdziesz bezpłatne materiały do pobrania przygotowane w nawiązaniu do książek z serii „Czytam sobie”:

  • zakładki i zawieszki,
  • kolorowanki i wykreślanki,
  • scenariusze do lekcji.

Pomysł na dodatkową aktywność: Pobierz scenariusz do książki „Walizka Pana Hanumana” autorstwa Jolanty Okuniewskiej, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i przeprowadź z dziećmi lekcję o tym, jak ważna w życiu jest fantazja.

okładka Walizka pana Hanumana

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to dzień warty świętowania, jednak warto pamiętać, by do samodzielnego czytania zachęcać dzieci przez cały rok. Świetnie sprawdzą się do tego przedstawione w artykule książki z serii „Czytam sobie”, „Czytam sobie z bakcylem”, „Czytam, bo lubię” oraz gadżety czytelnicze.