Może być wyjątkowym przeżyciem integrującym klasę lub stresującym maratonem z „odhaczeniem” kolejnych miejsc. Co zrobić, by wycieczka szkolna stała się najważniejszym wydarzeniem roku? Jak się do niej przygotować? Czego unikać? Gdzie jechać? Sprawdź w artykule, zainspiruj się pomysłami przedstawionymi w nowościach z serii „Czytam sobie” HarperCollins i …w drogę!
Wycieczka szkolna – o czym warto pamiętać?
Eksperci i nauczyciele zgodnie przyznają, że wycieczka szkolna ma ogromne znaczenie w wychowaniu i kształceniu uczniów klas początkowych szkoły podstawowej. Jednak organizując ją, weź pod uwagę nie tylko cele edukacyjne, ale też potrzeby całej grupy.
Wycieczka klasowa – walory edukacyjne i wychowawcze
Jak podkreśla dr Iwona Błaszczak z Instytutu Pedagogiki SGGW: „Wycieczka szkolna powinna być jedną z podstawowych form organizacyjnych w pracy dydaktyczno-wychowawczej na poziomie edukacji wczesnoszkolnej”. Dlaczego? Oto 3 korzyści z punktu widzenia uczniów, nauczycieli oraz szkoły.
1. Rozwój poznawczy
Dzieci najlepiej uczą się przez doświadczenie: zobaczenie eksponatów historycznych, eksperymenty w centrum nauki czy słuchanie muzyki w filharmonii. Na wycieczkach chętniej niż podczas lekcji zadają pytania i dociekają.
2. Prawdziwe oblicze klasy
Wycieczka jest okazją do tego, by nauczyciel zaobserwował prawdziwą dynamikę klasy: dostrzegł liderów oraz osoby dystansujące się. Tę wiedzę może wykorzystać w dalszej skutecznej pracy dydaktyczno-wychowawczej. Co więcej, nieformalna atmosfera wycieczki szkolnej sprzyja uczniom, którzy na lekcjach są zestresowani i nie mogą w pełni pokazać swojego potencjału.
3. Wiedza, która zostaje na dłużej
Informacje zdobyte podczas wycieczki zaprocentują w przyszłości. Nauczyciel w dalszej edukacji może odwoływać się do konkretnych eksperymentów, usłyszanych historii i zobaczonych eksponatów. Dzięki temu uczniowie lepiej przyswoją materiał i zapamiętają go na dłużej.
Jak zorganizować udaną wycieczkę szkolną?
Chcesz, żeby wycieczka podobała się dzieciom, a jednocześnie sprzyjała integracji? Po pierwsze pamiętaj, by jej cena była przystępna dla wszystkich uczniów, co przeciwdziała podziałom społecznym. Na dobry początek sprawdzi się wycieczka szkolna jednodniowa. Po drugie ogranicz liczbę atrakcji – to nie ma być maraton, ale przyjemność. Po trzecie pamiętaj, że wycieczki szkolne dla klas 1-3 powinny uwzględniać nie tylko aspekt edukacyjny, ale też integracyjny i wypoczynkowy.
Pomysł na dodatkową aktywność: Zmorą wycieczek szkolnych w ostatnim czasie są…smartfony. Na bazie książki pt. „Złota rybka” porozmawiajcie o tym, dlaczego nie warto podczas podróży autokarem korzystać z telefonów. Zaplanujcie, że wykorzystacie ten czas na rozmowy, gry karciane i…śpiewanie.
To też Cię zainteresuje: Pierwszy telefon – jak przygotować dziecko do bezpiecznego korzystania ze smartfona?
Pomysły na wycieczki klasowe na bazie nowości z serii „Czytam sobie”
W serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins pojawiły się nowości książkowe, które mogą jednocześnie stać się inspiracją i podsunąć ciekawe pomysły na wycieczki klasowe. Te lektury będą też doskonałą bazą do poznawania historii związanych z miejscami i postaciami ważnymi dla polskiej kultury.
1. Wizyta w nietypowym muzeum
Rezolutna Marta i jej wujek Damazy, szalony naukowiec, powracają! „Marta i zagadka starego lustra” („Czytam sobie”, poziom 2) to opowieść o nietypowej wizycie w muzeum. Wystawa starodawnych luster okazuje się niezwykłą przygodą: powrotem do czasów, kiedy w Polsce panował Zygmunt Stary i działał niezwykły mag Laurentius Dhur znany jako… Pan Twardowski. Dzięki tej książce najmłodsi przekonają się, że historia i wizyty w muzeach mogą być fascynujące. Autorem książki jest Wojciech Widłak – to nazwisko gwarantuje wyjątkową opowieść i sporą dawkę humoru.
Pomysł na dodatkową aktywność: Podsuń dziecku książkę „Marta i zagadka starego lustra”, a następnie puśćcie wodze fantazji i wymyślcie własne muzeum np. „Darów natury”. Zbierzcie eksponaty w pobliskim lesie, przygotujcie wystawę i zaproście znajomych.
2. Wycieczka klasowa do kopalni soli – przygoda i ekologia!
Nowa książka pt. „Wieliczka, czyli przygoda w kopalni” (Czytam sobie, poziom 3) pokazuje, że pozornie nudna wycieczka szkolna może okazać się przygodą…w czasie i przestrzeni. Wszystko to za sprawą niesamowitych postaci (takiego na przykład skrzata Czesława) i pojazdów (czasomierzem można wyruszyć nawet do prehistorii). Książka o kopalni w Wieliczce, cenionej autorki Zofii Staneckiej, ma też drugie dno…podejmuje ważkie tematy ekologiczne: „Dotarło do niej, że stoi na Ziemi nieskażonej jeszcze przez człowieka”.
Zainspiruj się: Książki o ekologii dla dzieci – jak uczyć dzieci postaw ekologicznych?
Wycieczki szkolne jednodniowe – pomysły z książek dobrze znanych
Inne książki „Czytam sobie” też mogą być inspiracją do organizacji wycieczek szkolnych jednodniowych. Pomysły znajdziesz np. w serii „Fakty” opisującej znane postacie: od Fryderyka Chopina (odwiedźcie Żelazową Wolę) po Józefa Piłsudskiego (sprawdźcie, czy w okolicznych miastach znajduje się jego pomnik).
Organizując wycieczki szkolne jednodniowe, warto wziąć pod uwagę kompetencje, wiedzę i zainteresowania uczniów. Może się okazać, że niedoceniany dotąd uczeń zachwyci swoją wiedzą o dinozaurach i w końcu zyska autorytet. Tak jak to się stało w przypadku Bruna – głównego bohatera książki „Oko w oko Diplodokiem”.
Przeczytaj też: Adaptacja szkolna – jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowym miejscu?
Wycieczka szkolna nie jest zwykłym wyjazdem „do odhaczenia”. To szansa na rozwój poznawczy, integrację klasy i odkrycie talentów. Zaplanuj ją razem z nowościami z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins, by nauczyć dziecko, że inspiracji podróżniczych można szukać w książkach.
Źródło:
I. Błaszczak, Znaczenie wycieczek szkolnych w wychowaniu i kształceniu uczniów klas początkowych szkoły podstawowej