dlaczego-warto-czytac-dzieciom-na-glos

Czytasz dziecku na głos? A może zastanawiasz się, czy warto to robić? Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jak wiele obszarów może rozwinąć wspólne czytanie.

Nauka płynnego czytania? Nie tylko!

Czytanie dzieciom na głos – po pierwsze – wspiera naukę czytania. To doskonały start dla małego czytelnika. Dziecko słuchając głośnego czytania uczy się, że litery, które znajdują się na stronach książki, odpowiadają dźwiękom mówionym. Dzięki Twojemu czytaniu maluch uczy się powiązywać litery z brzmieniem, a to pomoże, kiedy już sam będzie próbował czytać.

Warto też wiedzieć i zapamiętać, że dzięki czytaniu, Twoje dziecko podszkoli się w poprawnym budowaniu zdań, także tych dłuższych. To na pewno pomoże w późniejszej nauce gramatyki. Dodatkowo – słuchając głośnej lektury dziecko uczy się… słuchać 😊 Słuchanie ze zrozumieniem i wiązanie ze sobą różnych treści przyda się na każdym etapie edukacji.

Stymulacja rozwoju intelektualnego

Zalety głośnego czytania dzieciom nie kończą się na kwestiach językowych. Zadziwiać może fakt, jak wiele obszarów rozwija taka lektura. Pobudzenie wyobraźni przychodzi na myśl jako pierwsze – wyobraźnia z kolei rozbudza kreatywność, którą dziecko może wykorzystywać nie tylko w artystycznych zadaniach. Umiejętność przewidywania i różne pomysły na rozwiązanie problemu przydadzą się przecież każdemu w codziennym życiu.

Podobnie jest z umiejętnościami komunikacyjnymi. Dziecko słuchając książkowych historii, uczy się reagować na różne sytuacje. Rozwija także empatię oraz zdolności radzenia sobie z emocjami. Maluch wczuwa się w postawy bohaterów i doświadcza podobnych emocji. Dzięki temu, że towarzyszysz mu w lekturze – czytając na głos – książkowe treści będzie przeżywać w poczuciu bezpieczeństwa.

Wspólne spędzanie czasu

Głośne czytanie dzieckuto także znakomity pomysł na wspólne spędzanie czasu. Chwila z książką pozytywnie wpłynie na Waszą więź. Przeżywanie tej samej historii zbuduje uczucie bliskości i zrozumienia.

Lektura jest także świetnym punktem wyjścia do wielu rozmów. Książki podsuwają w zasadzie każdy temat, który czasem trzeba przedyskutować. Jednym z nich może być na przykład posiadanie własnego pupila. O tym dziecko może przeczytać w książeczce z serii „Czytam Sobie”, stworzonej z myślą o maluchach, które potrafią już samodzielnie chłonąć lektury. Pozycja „Dobry pies” zapewni maluchowi nie tylko dobrą rozrywkę, ale też podszkoli nieco w odpowiedzialności i opiece nad zwierzętami.

Więcej książek o zwierzętach i zalet płynących z ich czytania znajdziesz tutaj: Czytajcie dzieciom książki o zwierzętach!

Zachęta do samodzielnej lektury

Tego, że głośne czytanie dzieciom, zachęca je do samodzielnego sięgania po książki, nie trzeba specjalnie tłumaczyć. Dzieci chętnie naśladują dorosłych i dzięki temu nabywają nowe umiejętności. Jeśli po wspólną lekturę będziecie sięgać regularnie, Twój maluch z niecierpliwością będzie czekał na moment, kiedy już sam będzie umiał przeczytać nową książeczkę.

Dodatkową zachętą z pewnością będzie ciekawa treść! Wybieraj książki dostosowane do wieku Twojej pociechy, które będą interesujące. Może dobrym pomysłem będzie propozycja z bohaterem, którego wszyscy znamy? „Lewy, gola!” to historia nie tylko dla fanów piłki nożnej. W końcu to nasz rodak, który został piłkarzem roku FIFA!

Okazja do nauki

Oczywiście wspólna lektura to także dobra okazja, aby nauczyć dziecko czegoś nowego. Twoja pociecha łatwej zapamięta treści zawarte w ciekawej historii. Może nie zaczynajcie od razu czytania podręczników do historii 😊 Wiele dowiedzieć się można także z propozycji dla najmłodszych – „Wielki Karol i mały Lolek” to książeczka, która przybliży historię kolejnego ważnego Polaka – Jana Pawła II. Pozycja ta należy do pierwszego poziomu serii Czytam Sobie – jest więc napisana z myślą o małych czytelnikach.

W czasie głośnego czytania dziecko może uczyć się nie tylko historii. Możliwości są nieskończone. Więcej na temat ekologii i o tym, jak nie marnować jedzenia, dowiecie się z książeczki „Samotny banan”. Spędzicie przy niej miło czas, a po lekturze możecie porozmawiać o tym, jak być bardziej eko!

Więcej zalet nie tylko głośnego czytania znajdziesz w naszym artykule: 5 najważniejszych korzyści z czytania