Czy sztuka pisania listów we współczesnym świecie rzeczywiście jest zapomniana? Co prawda dominuje kultura obrazkowa i szybkie, krótkie wiadomości, ale ta dawna forma komunikacji nie zniknęła jeszcze całkowicie. Warto pokazać ją najmłodszemu pokoleniu. Jak nauczyć dzieci pisać list?
Świat obecnej komunikacji zdecydowanie różni się od dawnego. I nie mówimy tu o zamierzchłych wiekach, ale zaledwie kilkudziesięciu latach wcześniej. Obecnie niemal nie istnieją ograniczenia na tym polu. Dzisiaj możemy rozmawiać codziennie nawet z osobami, które oddalone są od nas o tysiące kilometrów. Piszemy SMS-y, konwersujemy na Messengerze, a podczas wideorozmowy możemy się nawet zobaczyć. Pozostajemy w ciągłym kontakcie, nawet z tymi, których nie ma obok nas. Często jednak tego nie doceniamy.
Warto pokazać dzieciom, że nie zawsze tak było. Kiedyś, by zadzwonić do kogoś z rodziny, trzeba było wybrać się na pocztę lub do kogoś, kto miał telefon. Dokładnie trzeba było wyliczyć czas rozmowy, bo nie należały one do najtańszych. Telegramy, którymi dość szybko można było poinformować najbliższych o jakimś wydarzeniu, miały ograniczoną liczbę słów. Dawniej to właśnie listy były formą wypowiedzi, która nie dawała żadnych ograniczeń. Można w nich było napisać wszystko.
Czy współczesny świat pamięta jeszcze o listach?
Sztuka pisania listów rzeczywiście wydaje się zapomniana. Jej istnienie w zasadzie ogranicza się do oficjalnych pism urzędowych czy informacji z banku. Warto jednak pamiętać, że w świecie elektronicznym ta forma odnalazła się doskonale. Nikogo przecież nie dziwi, że dostał dziś maila – a to nic innego, jak list elektroniczny. Podobnie jak papierowy, ma ustandaryzowaną strukturę, wymaga odbiorcy i adresata. Mail to dobry pretekst do rozpoczęcia rozmowy o sztuce pisania listów.
To, że komunikacja dawniej nie wyglądała tak jak dziś i np. nie było telefonów, uświadomi dzieciom książeczka o takim właśnie tytule – „Nie było telefonów? O córkach, ojcach i wynalazkach”. Opowie ona dzieciom m.in. o wynalazkach, które przyczyniły się do tego, że dzisiaj możemy korzystać ze smartfonów. To dobra okazja do tego, by pokazać dzieciom, że również listy są ich poprzednikami i zainteresować je sztuką ich pisania.
Jak nauczyć dzieci pisać list?
Dobrym pomysłem, by zainteresować w ogóle dzieci taką formą wypowiedzi, są pobudzające wyobraźnię historie, z listami w roli głównej. Świetnie sprawdzi się tutaj „Tajemnica zielonej butelki”. W tej opowieści pojawia się słynny list w butelce, dzięki któremu zaginiony na morzu tata chłopca może zostać uratowany. Naukę pisania listów połączcie z podobnymi okolicznościami – niech dzieci wyobrażą sobie, że piszą list z dalekich wód oceanu – dzięki temu na pewno będą miały więcej zapału.
Sztuka pisania listów pojawia się także w bajecznej książce wydawnictwa HarperCollins „Historia naturalna wróżek”. To właśnie list wprowadza czytelników w fascynujący świat niezwykłych istot, jakimi są wróżki. Listy cioci Elsie, które znajdziecie na początku i na końcu lektury, to wzorcowe przykłady, które pokażą dzieciom budowę listu. Taki przykład będzie dla dzieci nie tylko ciekawy, ale też inspirujący.
Doskonałą lekturą dla najmłodszych, którzy nie mieli jeszcze nigdy okazji wysłać papierowego listu jest również „Koperta z kotem”. Pokazuje ona frajdę z wybierania pocztówek dla przyjaciół i kuzynów przez dzieci, jak i otrzymywania papierowych wiadomości ze zdjęciem, które później ozdobi ich pokoje.
Sztuka pisania listów we współczesnych świecie
Ale po co w zasadzie w dzisiejszym świecie pisać listy? Chodzi przecież nie tylko o to, by nauczyć dziecko pisania listu, ale także pokazać mu niezwykłą wartość tej formy. Najlepiej chyba pokazać to najmłodszym w praktyce. Niech dzieci napiszą listy do siebie nawzajem na wybrany przez Was temat i wyślą je. Odkryją dzięki temu urok oczekiwania na list i zobaczą, jak miło czyta się słowa, które jeszcze niedawno ktoś bardzo starannie i własnoręcznie napisał.
Takie doświadczenie pokaże dzieciom, że list, choć może nie sprawdza się już w codziennej komunikacji, może być np. doskonałym prezentem. Własnoręcznie napisany list z okazji urodzin przyjaciela, Dnia Matki, czy dla babci i dziadka z okazji ich święta to piękna pamiątka, która na pewno ich wzruszy.
Przy okazji nauki pisania listów warto wspomnieć dzieciom, o akcjach, które kultywują sztukę pisania listów we współczesnym świecie. To np. Marzycielska Poczta, która polega na wysyłaniu kartek i listów do przewlekle chorych dzieci. Taki list daje radość nie tylko temu, kto go otrzymuje, ale przede wszystkim temu, kto go pisze. W końcu to dawanie radości jest największą nagrodą. Choćby dla takich uczuć warto, by dzieci nauczyły się pisać listy 🙂