kiedy-pierwszy-telefon-dla-dziecka

W dzisiejszym świecie niemal każdy posiada choćby najprostszy telefon komórkowy. Czy do tej grupy powinny zaliczać się dzieci? Zastanawiasz się, w jakim wieku dziecko powinno dostać swój pierwszy telefon? I jak nauczyć je bezpiecznie z niego korzystać? Odpowiedzi na te pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Pierwszy telefon dla dziecka – w jakim wieku?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy rodzic musi taką decyzję podjąć samodzielnie, choć może mu w tym pomóc kilka wskazówek. Po pierwsze, warto wziąć sobie do serca wytyczne WHO w kwestii czasu, jaki dzieci powinny spędzać przed ekranami. Najlepiej, by dzieci do 2 roku życia wcale nie miały kontaktu ze smartfonem. Z kolei dzieci do 5 lat nie powinny spędzać przed nim więcej niż godzinę dziennie.

Biorąc pod uwagę powyższe wytyczne, warto zwrócić uwagę, że dziecko w takim wieku w zasadzie nie potrzebuje telefonu. Jego podstawową funkcją pozostaje komunikacja, a maluchy mogą przecież porozumiewać się z rodzicami czy rówieśnikami bezpośrednio. Momentem, w którym można więc zacząć się zastanawiać nad pierwszym telefonem dla dziecka, jest wiek, w którym zaczyna samodzielnie poruszać się poza domem. Jest to mniej więcej czas pierwszych klas podstawówki czy pierwszego wyjazdu na kolonie.

Podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać, zastanawiając się, w jakim wieku dać dziecku pierwszy telefon – to czy potrzebuje go do komunikacji z otoczeniem?

Jak przygotować dziecko na pierwszy telefon

Jeśli uznasz, że dla twojego dziecka właśnie nadszedł moment na pierwszy telefon, przedyskutuj z nim kilka spraw. Zanim ustalicie zasady korzystania z urządzenia porozmawiajcie, jakie zagrożenia mogą wiązać się z jego nadużywaniem lub samym korzystaniem z Internetu.

Pomocna może okazać się książeczka „Chrapka na apkę”, która opowiada historię Mai. Maja bardzo lubi bawić się telefonem mamy i pewnego razu, zabiera go bez pytania. Surfuje po sieci, gra w gry, znajduje nowe informacje aż wreszcie… czuje się tym wszystkim przytłoczona i jest jej strasznie smutno. Przykład dziewczynki pokaże Twojemu dziecku, że nadmierne korzystanie z telefonu może mieć negatywne skutki.

Więcej na temat zagrożeń, jakie warto przedyskutować z pociechą przed decyzją o pierwszym telefonie, przeczytasz w artykule: Jak ekrany wpływają na rozwój dziecka?

Zasady bezpiecznego używania telefonu przez dzieci

  • Czas korzystania z telefonu

Przede wszystkim ustalcie czas korzystania z telefonu przez dziecko. Wyznaczcie godziny, w których nie może po niego sięgać – będzie to oczywiście czas lekcji w szkole, czas na sen czy wspólne posiłki. Określcie też dokładnie, ile minut dziennie dziecko może używać telefonu do rozrywki – gier czy filmików.

  • Podstawowa funkcja telefonu

Wyjaśnij dziecku, że telefon służy przede wszystkim do komunikacji. Kiedy Twoja pociecha sama wychodzi z domu, powinna zadbać o to, by zawsze zabrać ze sobą telefon, który – co ważne – musi być naładowany. Komórka ma służyć przede wszystkim do utrzymania kontaktu między wami lub – jeśli zdarzy się taka potrzeba – wezwania pomocy. Upewnij się więc, że zna numery alarmowe i wie, kiedy z nich korzystać. Przypomnij, że ich nieuzasadnione użycie to fatalny pomysł.

  • Bezpieczeństwo w sieci i nie tylko

Porozmawiajcie też z dzieckiem o tym, jak bezpiecznie może korzystać w telefonie z aplikacji i internetu. Poinformuj je o podstawowych zasadach netykiety, przypomnij, że w sieci przestrzegamy tych samych zasad wychowania, co w realnym świecie. Uczul też dziecko na internetowych oszustów i wskaż, że powinno komunikować się tylko z osobami, które zna. Nie bagatelizuj też kwestii połączeń i SMS-ów. Zaznacz, że dziecko nie może odbierać połączeń nieznanych numerów, ani odpisywać na wiadomości od obcych.

źródło: shutterstock.com
  • Internet pod okiem dorosłych

Powołując się na wspomnianą już książeczkę o Mai, możesz przypomnieć dziecku, że nie wszystkie treści dostępne w internecie, są dla niego odpowiednie. Możesz porównać to choćby do kawy czy picia alkoholu – dzieci nie piją takich napojów. Określ z jakich aplikacji czy gier pociecha może korzystać bez Twojej zgody. Pamiętaj, że dla ułatwienia możesz skorzystać z opcji kontroli rodzicielskiej. Włączając ten filtr np. w sklepie z grami będziesz pewniejszy, że dziecko nie natrafi na szkodliwe treści.

Podsumowanie

Decyzja o podarowaniu dziecku pierwszego telefonu powinna być przez rodziców przede wszystkim przemyślana. Warto podjąć ją wtedy, gdy dziecko rzeczywiście potrzebuje urządzenia do komunikowania się otoczeniem lub gdy spędza czas poza domem bez opieki rodziców. Zanim jednak pociecha dostanie telefon, powinna wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać zarówno z samego urządzenia, jak i z dostępnego w nim internetu, by w przyszłości uniknąć kłopotów.