Czytam sobie – poziom 3

Seria „Czytam sobie” poziom 3 to tytuły stworzone z myślą o dzieciach, które potrafią już samodzielnie czytać, a sama lektura pozwala im rozwijać pasje. To ostatnia, najbardziej wymagająca część z całej serii książek „Czytam sobie”. Lektury zawierają od 2500-2800 słów, a umieszczone w nich ilustracje są w kolorze czarno-białym – po to, by nie rozpraszać małych czytelników i dać im poczucie obcowania z prawdziwą książką. Dodatkowo, by ułatwić dzieciom naukę czytania, w pozycjach z serii „Czytam sobie. Poziom 3” umieszczono słownik trudniejszych słów.

Sprawdź też

Aniela i inni. O Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy

Książka dla dzieci zainteresowanych historią Polski. Opowieść o najsłynniejszym polskim domu towarowym, którego losy splotły się z burzliwymi wydarzeniami z początku dwudziestego wieku. Jak malutki pokoik w kamienicy zmienił się w największy dom handlowy w tej części Europy? Co można było kupić w budynku przy ulicy Brackiej w Warszawie? Dlaczego u braci Jabłkowskich chcieli pracować wszyscy mieszkańcy miasta? Sklep, który jako jeden z niewielu budynków przetrwał bombardowanie Warszawy był nawet w trakcie Powstania szpitalem polowym! Autor Cezary Łazarewicz przybliża losy rodziny wizjonerów, patriotów i odpowiedzialnych pracodawców. Książkę zilustrowała Aleksandra Artymowska.

Baba Jaga i Duch Puszczy

Książka dla dzieci, dla których ważny jest los lasów. Baba Jaga żyje w harmonii z przyrodą. Dba o drzewa i łąki. Zbiera zioła, z których przyrządza leki znane w całej okolicy. Pewnego dnia zauważa, że ktoś wyciął drzewa przy alei prowadzącej do pobliskiego miasteczka. Wiedźma jest zrozpaczona. Tej nocy śnią jej się koszmary pełne pił łańcuchowych. Okazuje się, że podobne sny mają inne osoby w miejscach, w których wycięto drzewa. Baba Jaga postanawia rozwikłać tę zagadkę. Używa do tego szklanej kuli, latającej miotły i Internetu. Trafia do obozu ekologów, którzy próbują ocalić puszczę przed wycinką. Wiedźma chętnie przykuwa się do drzewa łańcuchem. Jednak, żeby uratować drzewa, potrzebna będzie pomoc kogoś jeszcze…

Bitwa Warszawska 1920, czyli Cud nad Wisłą

Książka dla dzieci, które lubią historię Polski. W 2020 roku wielu młodych czytelników zainteresowało się Bitwą Warszawską, z okazji jej setnej rocznicy. Książka Ewy Nowak przybliży im najważniejsze fakty dotyczące bitwy, ale też wydarzeń, które ją poprzedzały. Dzieci zobaczą je oczami Zosi, młodej osoby, z którą mogą się utożsamiać. Kiedy Zosia spotyka na ulicy marszałka Piłsudskiego, jest bardzo przejęta. Nie przypuszcza, że za kilkanaście miesięcy weźmie udział w bitwie pod jego dowództwem.

Człowiek z czerwoną chorągiewką. O początkach motoryzacji

Książka dla dzieci, które lubią technikę. Historia rozwoju motoryzacji widziana oczami małego chłopca, którego tata ma odpowiedzialne zadanie – machając czerwoną chorągiewką ostrzega użytkowników angielskich dróg, że nadjeżdża lord w powozie bez koni. Co trzeba zrobić, żeby automobile były wygodniejsze, szybsze, bezpieczniejsze, tańsze, bardziej dostępne? Kim byli Benz, Ford i Dunlop? Jak wyglądał pierwszy legendarny wyścig na trasie Paryż -Rouen? Gdzie stanął pierwszy sygnalizator świetlny?

Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie

Czytam sobie. Poziom 3

Książka dla dzieci o ewolucji i powstaniu teorii Darwina. Pasjonująca historia znanego badacza, który zmienił nasze myślenie o przyrodzie. Poznajemy ją wraz z Hanią. Jej tata właśnie pisze książkę o Karolu Darwinie. To książka o spełnianiu marzeń. Mało brakowało, żeby Karol został lekarzem. Sprzeciwił się jednak woli rodziców i wyruszył w wieloletnią podróż na pokładzie statku Beagle. Jakie miejsca odwiedził Darwin? Jaki wpływ na jego badania miały zięby i żółwie?

Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie

Piotr Curie, gdy poznał Marię Skłodowską, pomyślał: „Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem”. Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu, a Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała. Oto historia kobiety, która żyła nauką i dla nauki.

Dziadek do orzechów

Czytam sobie. Poziom 3

Książka dla miłośniczek i miłośników baletu. Opowieść o odwadze, przyjaźni oraz pokonywaniu własnych słabości i spełnianiu marzeń. Marysia jest uczennicą szkoły baletowej. Chociaż jest z natury nieśmiała, jest też bardzo zdeterminowana. Przekonuje dyrektorkę, żeby obejrzała jej występ. Jest na tyle dobra, że zostaje dublerką Piątej Myszy w „Dziadku o orzechów”. Marysia uważa, że to wielki sukces. Pewnego dnia odtwórczyni głównej roli prosi, żeby ktoś z zespołu został po próbie i pomógł jej ćwiczyć trudny fragment spektaklu. Marysia się zgadza, choć sama jest bardzo zmęczona. Dzięki temu opanowuje rolę Klary. Nie spodziewa się, jak szybko będzie musiała wystąpić.

Edison. O wielkim wynalazcy

Żeby osiągnąć sukces, trzeba ciężko pracować i nigdy, ale to przenigdy się nie zrażać i nie poddawać. A co zrobić, gdy po milionie nieudanych prób nadchodzi sukces? Trzeba koniecznie zakrzyknąć z radości, pogratulować sobie w duchu (albo nawet na głos!) i w nagrodę zjeść kawałek tortu, popijając sokiem jabłkowym. O tak! Jak myślicie, czy Edison lubił sok jabłkowy?

Kasztan, tapczan, tralala

Grzegorz Kasdepke po raz kolejny sięga po swojego ulubionego bohatera. Dorastający Kacper opowiada swej młodszej siostrze Basi sentymentalną historię o kasztanowych ludkach, które są smutne nie mogąc odnaleźć swej królowej. Opowiadanie ujmuje subtelnym, błyskotliwym dowcipem. Tym razem podszytym… dreszczykiem. Wrażenia dopełniają nastrojowe rysunki Daniela de Latour.

Kolumb. Całkiem inna historia

Ignaś dostał w szkole nowe zadanie domowe – ma dowiedzieć się jak najwięcej o Krzysztofie Kolumbie, bohaterze obchodzonego w Stanach Zjednoczonych Dnia Kolumba. Znał oczywiście historię dzielnego żeglarza, który na przekór sztormom dopłynął do nieznanej ziemi, dziś nazywanej Ameryką. Spotkanie ze znajomym taty Wiatrem we Włosach sprawiło jednak, że poznał też drugą, niezwykle dramatyczną część tej historii. Czy Kolumb rzeczywiście był bohaterem?

Lola i ptaki

Nostalgiczna, ciepła opowieść o beztroskim dzieciństwie i potędze wyobraźni. Autorka, Wioletta Grzegorzewska powraca do czasów swojego dzieciństwa. Przypomina „widoczki” robione z kawałka szkła i świeżych kwiatów czy zimowe zabawy, do których wystarczał worek wypełniony słomą. Subtelne ilustracje towarzyszące tej opowieści to dzieło Joanny Rusinek. Tytuł nominowany do nagrody literackiej Książka Roku 2021 PS IBBY.