Czytam, bo lubię

Seria wciągających powieści dla młodych czytelniczek i czytelników wychowanych na cyklu „Czytam sobie”. Gdy dzieci bez trudu i z prawdziwą radością połykają książki z najbardziej zaawansowanego, trzeciego poziomu serii Czytam sobie, są gotowe na kolejne czytelnicze wyzwania. Z myślą o nich powstał cykl Czytam, bo lubię.

  • Powieści przygodowe, fantasy i inne dla dzieci w wieku 9-12 lat
  • Lubiani autorzy, znani m.in. z „Czytam sobie”
  • Czarno-białe ilustracje

Czytam, bo lubię to książki skrojone na miarę potrzeb współczesnych dzieci. Wyróżnikiem serii są bohaterowie i bohaterki, z którymi mogą się utożsamiać czytelniczki i czytelnicy, teraźniejsze realia oraz problemy bliskie odbiorcom, czerpanie z różnych form literackich, a także przekładanie ich na język dzisiejszych dzieci. Książki Czytam, bo lubię mają przyjazny, wygodny format i nieco tajemnicze, przyciągające wzrok okładki, zachęcające do sięgnięcia po książkę i zajrzenia do środka. Przejrzysty podział na rozdziały ułatwia lekturę i pozwala na łatwe zaplanowanie czasu poświęconego na czytanie.

Wierzbowa 13

Książka dla dzieci, które lubią magię i stare baśnie. Blok przy Wierzbowej 13 wybudowano w miejscu dawnej wsi. Nic więc dziwnego, że zamieszkują go stworzenia znane ze słowiańskiej mitologii. W piwnicznych korytarzach można spotkać Bazyliszka, w windzie mieszka Diabeł Wietrzny, w łazienkach pojawiają się utopce, a w pogodne noce na korytarzu można spotkać sympatycznego wilkołaka wyjącego do księżyca. W domu pełnym straszydlaków i dość ekscentrycznych mieszkańców każdy dzień przynosi nowe opowieści. Mijają kolejne pory roku, a tajemnic do odkrycia jest coraz więcej. Mieszkające przy Wierzbowej dzieci, Filip i Dorotka zaprzyjaźniają się z brojącymi na potęgę magicznymi stworzeniami, a w razie potrzeby są gotowe nieść pomoc zagubionym w nowej rzeczywistości duszkom i rusałkom. Lokalna poetka uważa ich obecność za niezwykle romantyczną. Jednak nie wszyscy lokatorzy są zachwyceni niecodziennym sąsiedztwem. Zgorzkniała nauczycielka matematyki szuka pomocy administracji, policji, a nawet samego prezydenta. W końcu rozpoczyna nawet własne śledztwo, które może odmienić jej życie. „Wierzbowa 13” to książka dla dzieci, które czytają już płynnie i chętnie sięgają po dłuższe historie, która spodoba się fanom i fankom fantasy. Poznają dzięki niej nie tylko perypetie głównych bohaterów. Dowiedzą się również, jak mogłyby brzmieć dawne baśnie, gdyby opowiedziano je dziś. Pobudzający wyobraźnię , dowcipny tekst Danuty Wawiłow i Natalii Usenko podzielony jest na wiele krótkich rozdziałów, co pozwala młodym czytelnikom i czytelniczkom rozplanować lekturę w czasie. Towarzyszą mu zabawne czarnobiałe ilustracje Diany Karpowicz.

Zapiski szczęściarza

Czy ktoś, kto urodził się pechowcem może oszukać przeznaczenie? Być może, jeśli przez przypadek użyje magicznej szczoteczki do zębów? A może szczęście zależy od nas samych i wiary we własne możliwości.

Książka Rafała Witka to pełna zwrotów akcji wciągająca powieść obyczajowa z elementami magii i szczyptą kaukaskich legend. Historia o dorastaniu, szukaniu akceptacji, narodzinach przyjaźni, która ma moc pokonywania największych przeciwności losu. To zaskakująca opowieść, w której żaden z bohaterów nie jest takim, jakim się na początku wydaje.

Tekst jest przeznaczony do samodzielnej lektury przez dzieci, które czytają już płynnie i szukają dłuższych książek. Uzupełniają go klimatyczne czarnobiałe ilustracje Oli Krzanowskiej. Podział na wiele krótkich rozdziałów pomaga młodym czytelniczkom i czytelnikom zaplanować czas spędzony z książką. Każdy z nich jest poprzedzony tytułowymi krótkimi zapiskami głównego bohatera, które pomogą odbiorcom wczuć się w jego sytuację.