Nika Jaworowska-Duchlińska

"Podczas pracy słucha hiszpańskiego rocka."

Z zawodu scenografka i kostiumografka teatralna. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Z Duchem (do) Teatru”, „Gang fałszywych Mikołajów”. W 2012 roku nagrodzona za ilustracje w konkursie Rzecznika Praw Dziecka „Nie ma dzieci, są ludzie” z okazji Roku Korczaka. Prowadzi autorskie warsztaty dla dzieci „Rysobookożercy” i współtworzy blog „Grupa artystyczna 2wilki”. Autorka rysunków satyrycznych, m.in. serii o Zającu Szarym Obywatelu. Mieszka w podwarszawskiej wsi z trójką dzieci, mężem, dwoma czarnymi kotami i psem. Podczas pracy słucha hiszpańskiego rocka.

Zobacz książki

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

Zjawa na zamku w Łajsku Dolnym

Dzieci uwielbiają opowieści o duchach! Z chęcią sięgną więc po tę historię z poziomu 1 serii Czytam sobie, przeznaczoną dla początkujących czytelników. Zaskakujące opowiadanie o zjawie wzbudzającej niepokój mieszkańców miasteczka zostało zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Będzie więc idealnym punktem wyjścia do poszukiwania informacji na temat nietypowych wydarzeń czy przeprowadzenia angażującej lekcji. Zachęci również młodych wynalazców do tworzenia zjawołapek! Dzięki otwartemu zakończeniu skłoni również do wymyślania własnej historii o nadprzyrodzonych zjawiskach. Autorką tej zabawnej opowieści jest uwielbiana przez dzieci Justyna Bednarek. Ilustracje stworzyła Nika Jaworowska-Duchlińska.

Premiera 26 marca 2025 r.

Tajemnica Nawojki

W XV wieku dziewczyny nie mogły marzyć o nauce czytania czy edukacji. Ale jedna marzyła! Co więcej, Nawojka znalazła w sobie odwagę, by w przebraniu chłopca brać udział w wykładach na Akademii Krakowskiej! Pilny żak szybko stał się ulubieńcem profesorów. Nadszedł jednak dzień, w którym Nawojka została zdemaskowana, a za podstęp, którego użyła, by uczestniczyć w zajęciach, grozi jej śmierć…

Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie

Piotr Curie, gdy poznał Marię Skłodowską, pomyślał: „Nie wierzyłem, że na świecie są genialne kobiety. A właśnie teraz taką spotkałem”. Bo była genialna. Odkryła radioaktywność i nowe pierwiastki: polon i rad. Dostała za to dwa Noble. Jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała profesorską katedrę fizyki na Sorbonie. O tym pisze Ewa Nowak: o marzeniach, pasji, chęci poznawania, ale też o miłości i poświęceniu, a Nika Jaworowska-Duchlińska zilustrowała. Oto historia kobiety, która żyła nauką i dla nauki.