ekologia_www

Ekologia i zmiany klimatyczne, to jedne z najważniejszych tematów, na jakie powinniśmy dziś rozmawiać z naszymi dziećmi. W końcu to im przyjdzie żyć w świecie, który już dziś boryka się w poważnymi problemami. Co więcej, widzę, że dzieci i młodzież są świadome wyzwań, jakie będą stały przed ich pokoleniem. I wcale nie chcą czekać, aż dorosną, żeby zacząć dbać o planetę. Na całym świecie mnóstwo dzieci i nastolatków włącza się w inicjatywy mające na celu ochronę przyrody. Niejednokrotnie są ich inicjatorami i inicjatorkami. A od dorosłych słusznie wymagają takiego samego, jeśli nie większego zaangażowania.

Musimy więc stanąć na wysokości zadania! Nie tylko od małego opowiadać dzieciom o ekologii, ale też dawać dobry przykład, zmieniać swoje przyzwyczajenia. I dać naszym dzieciom narzędzia, które pomogą im zadbać o świat, który do nich należy.

Książki, które uczą, jak dbać o planetę oraz poświęcone tej tematyce zajmują pokaźną część naszej domowej biblioteczki. Z radością i nadzieją na przyszłość dołączam do niej kolejne tytuły, które pojawiają się na rynku.

Wśród nich ważne miejsce zajmują książki ze znaczkiem „eko” z serii „Czytam Sobie”.

Można powiedzieć, że te kilka pozycji z zielonym listkiem na okładce, stanowi przegląd najistotniejszych tematów z różnych obszarów ekologii, najbliższych młodym czytelniczkom i czytelnikom. I takich, na które mogą mieć realny wpływ:

Oszczędzanie wody

Deficyt wody pitnej to jeden z problemów, z którym ludziom przyjdzie się zmierzyć. Woda to nasz „Wielki Skarb”. Z książki o tym tytule z poziomu 1 serii dzieci dowiedzą się, jak ważna jest woda i dlaczego wszyscy na świecie jej potrzebują. Prześledzą drogę, jaką pokonuje z podziemnego źródła do naszego kranu i szklanki. Są tu też informacje o tym, jak wygląda obieg wody w przyrodzie i jaki wpływ mają na niego ludzie. Ale, co najważniejsze, dzięki książce można poznać proste sposoby na oszczędzanie wody!

Segregowanie śmieci i recykling

To obszar, w którym my sami i nasze dzieci możemy zrobić naprawdę dużo! Po pierwsze musimy pamiętać o tym, żeby produkować jak najmniej odpadków. Po drugie powinniśmy dopilnować, żeby nasze śmieci trafiały do odpowiednich pojemników.

Segregowanie śmieci, to coś, co dzieci robią bardzo chętnie. Jeśli nauczą się tego w dzieciństwie, wejdzie im to w krew i na pewno nie będą mieć z tym problemu, kiedy dorosną.

Prostą instrukcję początkujący czytelnicy i czytelniczki znajdą w książce „Awantura w śmietniku”. Akcja tej zabawnej opowieści rozpoczyna się w brudnym kuble, w którym mieszkają i mieszają się różne odpadki. Plastikowa butelka, ogryzek i potłuczony słoik nie potrafią się ze sobą dogadać. Postanawiają się więc dobrać w pary i zamieszkać w oddzielnych koszach. Od tej chwili każdy duet mieszka w pojemniku o innym kolorze. Wszyscy żyją w zgodzie i co ważne nie brudzą się i nie dziurawią nawzajem!

Śmieci są nie tylko problemem naszych miast. To również poważne zagrożenie dla dziko żyjących zwierząt na całym świecie. W końcu wyrzucona przez nas na bałtyckiej plaży folia czy jednorazowa słomka może pokonać tysiące kilometrów i trafić na przykład na wyspę zamieszkałą przez maskonury. Taką historię dzieci znajdą w książce „Misja Inspektora Maskonura” z poziomu 2 serii „Czytam sobie”.  Jej bohater, to dzielny ptak, który zbiera i segreguje plastikowe śmieci, zalegające na brzegach jego rodzinnej wyspy. Foliowe torebki, słomki, jednorazowe kubeczki. To wszystko zagraża nie tylko maskonurom i innym morskim stworzeniom. Inspektor pomaga krabowi czy delfinom. I apeluje o rozsądne gospodarowanie odpadkami. Podpowiada również, jakie produkty wybierać, żeby śmiecić mniej!

Zakupy w duchu zero waste

Zakupy to pierwszy moment, w którym możemy ograniczyć ilość produkowanych przez naszą rodzinę śmieci. Warto więc zabierać na nie dzieci i pokazywać im, jak dokonywać odpowiedzialnych wyborów. Coraz częściej zdarza się jednak, że to dzieci zwracają uwagę dorosłym i podpowiadają, jak kupować, żeby nie marnować. Taką historię znajdziecie w książce „Samotny banan”. W pudełku na straganie leży samotny owoc pokryty ciemnymi kropkami. Paweł nie chce kupić takiego brzydkiego banana, ale jego młodsza siostra Nadia wie, że to nadal dobry, zdrowy, słodki owoc, z którego wyjdą świetne placki albo lody! Kropkowany banan trafia więc do torby na zakupy. Materiałowej, oczywiście! Rodzina Pawła i Nadii na co dzień robi zresztą dużo więcej, żeby dbać o przyrodę. I o tym dzieci też przeczytają w tej książce. Nic dziwnego, autorka, Sylwia Majcher prowadzi szkolenia, na których podpowiada, jak żyć zgodnie z ideą zero waste!

Kolejną książką, która porusza problem negatywnego wpływu nadmiernej konsumpcji na naszą planetę jest jedna z najnowszych propozycji z serii „Czytam Sobie” – „Wielki bal” Joanny Jagiełło. W przedszkolu Nel planowany jest bal przebierańców. Podekscytowane dzieci rozmawiają o swoich pomysłach na kostiumy, które zamierzają kupić na bazarku lub zamówić przez Internet. Nic dziwnego, że i Nel liczy na pachnące nowością przebranie. Problem w tym, że ten zapach będzie prawdopodobnie zapachem plastiku… Do akcji wkracza tata, ekolog. Tłumaczy córce, dlaczego kupowanie jednorazowego kostiumu jest złym pomysłem. To tony śmieci, lądujących co roku na wysypiskach, olbrzymie zużycie wody, wyzysk osób pracujących przy produkcji ubrań. Jednak ostateczna decyzja w sprawie kostiumu należy do samej Nel, która po długich przemyśleniach postanawia zrobić strój kota z tego, co znajdzie w domu. Jeszcze nie wie, że zainspiruje swoje koleżanki!

Jak zadbać o czyste powietrze?

Temat wyjątkowo aktualny o tej porze roku. Czy mamy jakiś wpływ na jakość powietrza w naszej okolicy? „Smog w centrum miasta” książka z poziomu 1 to historia Nelki, która pewnego dnia słyszy w radiu o okropnym smoku. Kiedy wyrusza z mamą do centrum, wszędzie widzi jego ślady, choćby dym za oknem. Smok okazuje się być smogiem. Również niebezpiecznym – dla zdrowia. Wraz z Nelką dzieci dowiedzą się, jak sprawić, żeby szkodliwych spalin było w mieście mniej. W książce przeczytają również, co dla mnie bardzo ważne, dlaczego, kiedy stężenie pyłów w powietrzu jest wysokie, warto nosić maskę.

Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem powietrza jest sadzenie drzew i dbanie o te, które już rosną w naszej okolicy. W serii „Czytam sobie Eko” znajdziecie również książki, które pokazują dzieciom, jak ważna jest ochrona drzew i lasów. Pisałam o nich w jednym z moich jesiennych tekstów.

Zaproponujcie dzieciom lekturę tych mądrych książek. Zastanówcie się wspólnie z nimi, co możecie zmienić w Waszych domach i szkołach, żeby stać się bardziej eko.

Segregacja śmieci, kupowanie samotnych warzyw i owoców, które dzięki temu nie trafią do śmietnika, picie wody z kranu, który potem porządnie zakręcimy – to wszystko możemy zrobić już dziś.

Ziemia dzięki temu trochę odetchnie, a za kilka lat będzie bardziej przyjaznym miejscem dla naszych dzieci!

Emka Kowalska – dziennikarka, mama, obibooki.pl