zalety-glosnego-czytania

Naukowcy twierdzą, że czytanie na głos dzieciom najlepiej buduje umiejętności potrzebne do osiągnięcia sukcesu w samodzielnym czytaniu. To jednak nie wszystkie zalety głośnego czytania. Dowiedz się, jak aktywnie czytać z dzieckiem oraz jakie umiejętności kształtują się podczas czytania na głos.

Zalety głośnego czytania dzieciom przydatne w edukacji wczesnoszkolnej

Czytanie dzieciom na głos przede wszystkim wspiera naukę czytania. To doskonały start dla małego czytelnika. Słuchając głośnego czytania, dziecko uczy się, że litery, które znajdują się na stronach książki, odpowiadają dźwiękom mówionym. Dzięki Twojemu czytaniu na głos pociecha uczy się łączyć litery z brzmieniem, a to pomoże, kiedy już sama będzie próbowała czytać.

Warto też wiedzieć, że dzięki czytaniu, Twoje dziecko podszkoli się w poprawnym budowaniu zdań, także tych dłuższych. To na pewno pomoże w późniejszej nauce gramatyki. Dodatkowo – słuchając głośnej lektury, dziecko uczy się… słuchać. Słuchanie ze zrozumieniem i wiązanie ze sobą różnych treści przyda się na każdym etapie edukacji. Warto jednak pamiętać, że jest to szczególnie ważne we wczesnych latach szkolnych, kiedy dziecko przyswaja dużo nowych informacji.

Pomysł na dodatkową aktywność: Umiejętność słuchania wymaga praktyki. Aby ją kształtować, postaw na aktywne czytanie na głos uzupełnione zadawaniem pytań i wyciąganiem wniosków. Świetną lekturą do treningu będzie książka „Oko w oko z diplodokiem” z serii „Czytam sobie”. Jej tematyka i forma dopasowana jest do percepcji dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Ponadto w książce znajdziesz pytania do treści wraz ze wskazówkami.

okładka "Oko w oko z diplodokiem"

To też Cię zainteresuje: 5 najważniejszych korzyści z czytania

Czytanie na głos a stymulacja rozwoju intelektualnego

Zalety czytania książek dla dzieci na głos nie kończą się na kwestiach językowych. Głośne czytanie stymuluje rozwój wielu obszarów. Rozwój wyobraźni przychodzi na myśl jako pierwszy – wyobraźnia z kolei rozbudza kreatywność, którą dziecko może wykorzystywać nie tylko w artystycznych zadaniach. Umiejętność przewidywania i różne pomysły na rozwiązanie problemu przydadzą się przecież każdemu w codziennym życiu.

Podobnie jest z umiejętnościami komunikacyjnymi. Słuchając książkowych historii, dziecko uczy się reagować na różne sytuacje. Rozwija także empatię oraz zdolności radzenia sobie z emocjami. Dziecko wczuwa się w postawy bohaterów i doświadcza podobnych emocji. Dzięki temu, że towarzyszysz mu w lekturze, czytając na głos, książkowe treści będzie przeżywać w poczuciu bezpieczeństwa.

Zalety głośnego czytania wpływające na bliższą relację z dzieckiem

Czytanie na głos to znakomity pomysł na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. Chwila z książką pozytywnie wpłynie na waszą więź. Przeżywanie tej samej historii zbuduje uczucie bliskości i zrozumienia. To relaksująca aktywność zarówno dla rodzica, jak i dziecka, a do tego świetny sposób na wyciszenie się pod koniec dnia.

Dobrze dobrana lektura może być też punktem wyjścia do wielu rozmów. Jedną z nich może być na przykład posiadanie własnego pupila. O tym dziecko może przeczytać w książeczce z serii „Czytam sobie” stworzonej z myślą o czytelnikach, którzy stawiają pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu. Pozycja „Dobry pies” zapewni dziecku nie tylko dobrą rozrywkę, ale nauczy również odpowiedzialności i opieki nad zwierzętami.

okładka książki "Dobry pies"

Pamiętaj, kiedy czytacie razem na głos, angażuj się w rozmowę z dzieckiem i poświęcaj mu całą swoją uwagę. Wówczas ta aktywność przyniesie największe korzyści.

Głośne czytanie dzieciom jako zachęta do samodzielnej lektury

Dzieci chętnie naśladują dorosłych i dzięki temu nabywają nowe umiejętności. Jeśli czytanie na głos będziecie praktykować regularnie, Twoja pociecha z niecierpliwością będzie czekała na moment, kiedy samodzielnie będzie umiała przeczytać nową książeczkę.

Dodatkową zachętą z pewnością będzie ciekawa treść. Wybieraj książki dostosowane do wieku i zainteresowań Twojego dziecka. Dobrym pomysłem będzie lektura o postaci, którą zna i podziwia. „Lewy, gola!” to historia nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Pomysł na dodatkową aktywność: Każde dziecko w wieku wczesnoszkolnym doceni opowieści z humorem, a do tego pełne przygód. Świetnym przykładem tego typu lektury jest książka „Wyspa pirata Protazego” z serii „Czytam sobie” napisana przez Justynę Bednarek. Na bazie tej opowieści stwórz wspólnie z dzieckiem 3 portrety głównego bohatera: sprzed okresu, kiedy został piratem, w momencie, gdy pływał po morzach jako wilk morski, i ostatni – kiedy ostatecznie ustatkował się i znalazł szczęście. Porównajcie te portrety i porozmawiajcie o tym, jak zmieniło się życie Protazego, dlaczego tak się stało i czy w końcu odnalazł radość.

Przeczytaj też: 5 sposobów, dzięki którym pomożesz dziecku w nauce czytania

Czytanie na głos jako okazja do nauki

Wspólna lektura to dobra okazja, aby nauczyć dziecko czegoś nowego. Twoja pociecha łatwiej zapamięta treści zawarte w ciekawej historii. Wiele dowiedzieć się można z propozycji dla najmłodszych z serii „Czytam sobie”. Dzięki lekturom oznaczonym tagiem „Fakty” dziecko pozna wynalazki naukowe i sylwetki ważnych dla nauki postaci, takich jak Mikołaj Kopernik, Isaac Newton czy Albert Einstein.

Wielki Karol i mały Lolek” to książeczka, która przybliży historię ważnego Polaka – Jana Pawła II. Pozycja ta należy do pierwszego poziomu serii „Czytam sobie” i napisana jest z myślą o początkujących czytelnikach. Kontrastowe zestawienie faktów z dzieciństwa i dorosłego życia Karola Wojtyły w przystępny sposób pozwoli dziecku przyswoić informacje z życia świętego.

okładka książki "Wielki Karol i mały Lolek"

Wiesz już, jakie są zalety czytania książek dla dzieci na głos, ale zastanawiasz się, jak często należy powtarzać tę aktywność? Dr. Keisha Siriboe, konsultantka do spraw edukacji globalnej, przekonuje, że aby zobaczyć pozytywne rezultaty, należy poświęcić minimum piętnaście minut dziennie na głośne czytanie. Niech więc kwadrans na dobrą lekturę stanie się w waszej rodzinie codziennym rytuałem.

——————–

Źródło: https://wealthofgeeks.com/benefits-of-reading-aloud-to-your-child/