Zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w nauce czytania? Co zrobić, by chętnie sięgało po książki i czytało ze zrozumieniem? Jakie lektury podsunąć mu na dobry czytelniczy początek? Poznaj sprawdzone sposoby na wspieranie dziecka w nauce czytania.
Pomoc w nauce czytania – bez presji i z radością!
Pomoc w nauce czytania w domu jest nieoceniona, jednak wielu rodziców wywiera na sobie i dziecku niepotrzebną presję. Zapamiętaj słowa Anny Buchner – autorki poradnika dla rodziców „Od pierwszej litery do pierwszego słowa” i podejdź do tego tematu z większym luzem: „Wspieraj dziecko wiarą w jego sukces. W Polsce 100% dorosłych ludzi potrafi czytać. Nie jest to wiedza tajemna. Twoje dziecko też się tego nauczy, daj mu tylko wsparcie i czas”.
Zadbaj też o to, by książki kojarzyły się Twojemu dziecku z przyjemnością, dobrą atmosferą i swobodą. Stwórz w domu klimat sprzyjający regularnej lekturze, dobierz pomoce w nauce czytania oparte na zabawie i poczekaj, jeśli okaże się, że dziecko nie jest jeszcze gotowe.
„[…] Jeśli w otoczeniu dziecka znajdują się książki, pomoce do poznawania liter i nauki czytania, a dorosły poświęci czas na zabawę z nimi z dzieckiem, dużo szybciej zechce ono spróbować samodzielnego czytania” – dodaje Anna Buchner.
Przeczytaj również: Jak nauczyć dziecko czytać? Etapy nauki czytania
Książki HarperCollins, pomysły na zabawy i inne pomoce w nauce czytania
Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Poznaj 10 niezawodnych sposobów, które opierają się na edukacji poprzez zabawę, empatii i rozbudzaniu ciekawości u Twojej pociechy.
1. Powołajcie do życia świat opowieści
Puśćcie wodze fantazji, zróbcie teatrzyk i opowiedzcie historię z lektury. Wymyślcie też własną, której akcja rozgrywać się będzie w książkowym świecie. Niech Twoje dziecko zobaczy, że choć czasem nauka czytania może być trudna, warto to robić, aby pobudzać wyobraźnię. Pokaż dziecku, że książki dostarczają znakomitego materiału do najróżniejszych zabaw.
Pomysł na dodatkową aktywność: Podsuń dziecku książkę „Dobranocka dla Batmana” z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins do samodzielnego przeczytania. Następnie niech wcieli się w rolę Batmana i pomoże Ci w domowych obowiązkach np. wyniesieniu śmieci lub ugotowaniu obiadu.
2. Pozwól dziecku na samodzielny wybór książki
Kiedy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki w czytaniu, samodzielny wybór lektury będzie dla niego wielkim przeżyciem. Poczuje się ważne i odpowiedzialne. Pozwól dziecku nie tylko wybrać lekturę z jego własnej półki, ale także tej bibliotecznej. Ogrom książek, które zobaczy w bibliotece, na pewno zachęci go do nauki czytania.
Sprawdź także: Jakie książki do nauki czytania wybrać?
3. Rozmawiajcie o lekturach
Jak zachęcić dziecko do czytania? Zaangażuj całą rodzinę i zróbcie sobie w domu mały dyskusyjny klub książkowy. Porozmawiaj z dzieckiem o ulubionej książce lub o tej, którą właśnie przeczytało. Zadaj pytania o treść, bohaterów i ich sposoby na radzenie sobie z różnymi sprawami. Możesz zapytać np. o to, jak Twoje dziecko zareagowałoby w sytuacji przedstawionej w książeczce. Takie rozmowy o treści i jej interpretacji pomogą małemu czytelnikowi w nauce czytania ze zrozumieniem.
4. Zaproponuj książkę ze znanym bohaterem
Dorośli chętnie oglądają ekranizacje swoich ulubionych powieści – i odwrotnie, czytają chętnie książki związane z filmami, które oglądali. Lubimy bohaterów, których znamy, i tak samo mają nasze dzieci. „Wielki bal Smerfetki” to propozycja lektury z dobrze znanymi bohaterami. Jest ona świetną pomocą do nauki czytania. Duże ilustracje pomagają w zrozumieniu krótkich zdań, które dostosowane są do pierwszych czytelniczych prób. Czcionka użyta w książeczkach ułatwia czytanie. Dodatkowo dłuższe i trudniejsze słowa są przeliterowane i umieszczone w osobnych ramkach. Ćwiczenia wspomagające czytanie macie więc gotowe!
Pomysł na dodatkową aktywność: W serii „Czytam sobie” znajdziesz książki z tymi samymi bohaterami. Podsuń dziecku dwa tytuły: „Historie spod podłogi. Dom” oraz „Marta i skarby”, a następnie wspólnie poszukajcie w księgarni lub bibliotece książek z tymi samymi bohaterami. Seria opowieści o jednym bohaterze jest bardziej wciągająca niż poszczególna książka i wzbudza chęć kontynuacji czytania.
5. Dawaj dobry przykład
Pamiętaj, że dzieci bacznie obserwują dorosłych i tak uczą się wielu zachowań. Jesteś wzorem do naśladowania dla swojego dziecka, dawaj mu więc dobry przykład. W wolnej chwili zamiast chwytać za smartfona, chwyć za książkę. Wyłącz na chwilę telewizor na rzecz krótkiej lektury.
6. Nie rezygnuj z głośnej lektury
Z raportu „Na drodze do narodu czytelników”, na który powołuje się Jim Trelease w książce „Czytanie na głos, które rozwija dzieci i buduje relacje”, wynika, że czytanie na głos to czynność, która najlepiej dostarcza wiedzy potrzebnej do opanowania umiejętności czytania i czytania ze zrozumieniem. Nie należy z niej rezygnować nawet wtedy, gdy dzieci osiągną już płynność w czytaniu.
Pomysł na dodatkową aktywność: Niektóre dzieci chętnie sięgają po lektury, które już znają. Zatem najpierw przeczytaj na głos książkę „Nasza pani supermenka” (do głośnego czytania świetnie sprawdzają się propozycje z poziomu 3. serii „Czytam sobie”), a następnie zachęć dziecko do samodzielnej lektury. Po przeczytaniu zorganizujcie quiz wiedzy o tej książce dla całej rodziny. Takie działanie sprzyja rozwojowi pamięci i zapamiętywaniu szczegółów z przeczytanych książek.
7. Bierzcie udział w wydarzeniach literackich
W Polsce organizowanych jest wiele festiwali literackich i targów książki, podczas których dzieci mogą wziąć udział w warsztatach, zabawach i grach terenowych przygotowanych na bazie książek. To świetny sposób na pokazanie dziecku, że czytanie może być świetną zabawą.
Pomysł na dodatkową aktywność: Niech książka „Maja na tropie jaja” opowiadająca o perypetiach złotopiórej papugi będzie pretekstem do rozpoczęcia własnych poszukiwań. Podobnie jak Maja zabawcie się w tropiciela i odnajdźcie np. 3 ślady zwierząt w pobliskim lesie. Możecie je również narysować lub sfotografować.
8. Wybierz książki ułatwiające czytanie i inne pomoce w nauce czytania
Książki odpowiednie dla początkujących czytelników powinny mieć dużą i wyraźną czcionką, ciekawe obrazki oraz krótkie zdania. Na tej zasadzie przygotowane są lektury z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins z poziomu 1. Jeśli zobaczysz, że dziecko z łatwością sobie z nimi radzi, zwiększaj trudność i sięgnij po książki z poziomu 2 i 3. Przekonaj się, że seria „Czytam sobie” stworzona z uwzględnieniem potrzeb początkujących czytelników jest najlepszą pomocą do nauki czytania.
9. Stwórz kącik czytelniczy i własną biblioteczkę dla dziecka
Anna Buchner podkreśla: dziecko powinno mieć swoje własne książki, do których może sięgać, kiedy tylko zechce. Niech taka domowa półka biblioteczna będzie dostosowana do jego wzrostu. Zadbaj też o lampkę z ciepłym światłem, która sprzyja czytaniu.
10. Szukaj w życiu analogii do przeczytanych książek
Przywoływanie faktów z przeczytanych książek w codziennym życiu daje dziecku poczucie zdobywania praktycznej wiedzy. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że w książkach może znaleźć wiele potrzebnych informacji dotyczących np. zwierząt, roślin, wybitnych postaci.
Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko interesuje się podróżami? Podsuń mu książkę „Wyprawa na biegun”, dzięki której pozna historię Roalda Amundsena – pierwszego zdobywcy bieguna południowego.
Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Przetestuj wszystkie powyższe pomysły, ale postaraj się nie stwarzać niepotrzebnej presji. Niech czytanie będzie przyjemnością dla całej Twojej rodziny.