jak-pomoc-dziecku-w-nauce-czytania-2

Nauka czytania to ważny element rozwoju Twojego dziecka. Co zrobić, aby nie była nudna? Jakie pomoce w nauce czytania wykorzystać? I co zrobić, aby dziecko samodzielnie sięgnęło po książkę? W tym artykule znajdziesz 5 sposobów, które pomogą w nauce czytania i odpowiedzą na powyższe pytania.

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Powołajcie do życia świat opowieści!

Puśćcie wodze fantazji i zróbcie teatrzyk, w którym opowiecie historię z lektury. Wymyślcie też własną, której akcja odgrywać się będzie w książkowym świecie. Niech Twoje dziecko zobaczy, że choć czasem nauka czytania może być trudna, to warto czytać, aby pobudzać swoją wyobraźnię.

Pokaż dziecku, że książki dostarczają znakomitego materiału do najróżniejszych zabaw! Po przeczytaniu jednej z nich możecie np. wcielić się w ulubione postaci. Niech Twój maluch zostanie bohaterem takim jak Batman z książeczki „Dobranocka dla Batmana” i np. pomoże Ci ugotować obiad lub wynieść śmieci 😊

Samodzielny wybór książki najlepszą zachętą do czytania

Kiedy Twoje dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki w czytaniu, samodzielny wybór lektury będzie dla niego wielkim przeżyciem. Poczuje się ważne i odpowiedzialne 😊   

Pozwól dziecku nie tylko wybrać książeczki z jego własnej półki, ale także tej bibliotecznej. Ogrom książek, które zobaczy w bibliotece – i które wszystkie można (próbować) przeczytać! – na pewno zachęci smyka do nauki czytania.

A tego, jakie książki będą najlepsze do nauki czytania, dowiesz się z naszego zestawienia: „Jakie książki do nauki czytania wybrać?

Jak pomóc dziecku w czytaniu? Rozmawiajcie o lekturach!

Zróbcie sobie w domu mały dyskusyjny klub książkowy. Porozmawiaj z dzieckiem o ulubionej książce lub o tej, którą właśnie przeczytało. Zadaj pytania o treść, o bohaterów i ich sposoby na radzenie sobie z różnymi sprawami. Możesz zapytać np. o to, jak Twoje dziecko zareagowałoby w sytuacji przedstawionej w książeczce. Takie rozmowy – o treści i jej interpretacji pomogą małemu czytelnikowi w nauce czytania ze zrozumieniem.

Zaproponuj książkę ze znanym bohaterem!

Dorośli chętnie oglądają ekranizacje swoich ulubionych powieści – i odwrotnie, czytają chętnie książki związane z filmami, które oglądali. Lubimy bohaterów, których znamy, i tak samo nasze dzieci 😊

Twoja pociecha ma mnóstwo figurek Star Wars? Uwielbia biegać po pokoju z mieczem świetlnym? Zaproponuj więc książeczkę, obok której nie przejdzie obojętnie. „Droga mocy” Zofii Staneckiej opowiada historię Luka Skywalkera i jego pierwszych spotkań z Yodą. Dodatkowej zachęty do czytania nie trzeba będzie szukać.

Nie każdy jest małym Jedi, ale z pewnością każdy zna małe niebieskie stworki… „Wielki bal Smerfetki” to kolejna propozycja lektury z dobrze znanymi bohaterami.

Wszystkie są świetną pomocą do nauki czytania. Duże ilustracje pomagają w zrozumieniu krótkich zdań, które dostosowane są do pierwszych czytelniczych prób. Czcionka użyta w książeczkach ułatwia czytanie. Dodatkowo dłuższe i trudniejsze słowa są przeliterowane i umieszczone w osobnych ramkach. Ćwiczenia wspomagające czytanie macie więc gotowe!

Dawaj dobry przykład

I jeszcze jedno – pamiętaj, że dzieci bacznie obserwują dorosłych i tak uczą się wielu zachowań. Jesteś wzorem do naśladowania dla Twojego smyka, więc dawaj dobry przykład. W wolnej chwili zamiast chwytać za smartfona – chwyć za książkę. Wyłącz na chwilę telewizor na rzecz krótkiej lektury. Jeśli Ty uznasz oglądanie serialu za atrakcyjniejsze, trudno będzie zachęcić Twoje dziecko do czytania książek. Jeśli maluch nie będzie widział sensu, szybko zrazi się do nauki czytania i inne rozrywki uzna za ciekawsze.

A jeśli te sposoby nie wystarczą – przeczytaj „Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? 5 nietypowych sposobów”.