wplyw-zwierzat-na-rozwoj-dziecka

Dzieci i zwierzęta mogą tworzyć dobre relacje, które przełożą się na wiele aspektów życia: świetny kontakt z rówieśnikami, empatię w stosunku do natury, łatwość radzenia sobie z przeciwnościami. Jak pomóc dziecku zbudować taką więź? Sprawdź nasze wskazówki i tytuły książek wydawnictwa HarperCollins, które mogą być pretekstem do rozmów o relacjach ze zwierzętami.

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka i wychowanie

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka możemy obserwować już od najmłodszych lat. Psycholożka profesor Linda Acredolo podkreśla, że: „Ponad jedna trzecia najwcześniejszych słów przeciętnego dziecka to nazwy zwierząt z kotem, psem, kaczką i królikiem na czele”. Co to oznacza? Otóż zwierzęta naturalnie fascynują dzieci, dzięki czemu mogą odegrać bardzo istotną rolę w ich wychowaniu.

Poznaj 10 pozytywnych aspektów wynikających z dobrej relacji na linii zwierzęta i dzieci.

  1. Wpływ zwierząt na rozwój emocjonalny dziecka jest nie do przecenienia. Domowi pupile uczą empatii, czułości i troski.
  2. Dzięki obserwowaniu zwierzęcia na co dzień dziecko może nabyć umiejętność rozpoznawania i reagowania na emocje innych. Pies czy kot okazują radość, smutek, tęsknotę, a reakcja opiekunów musi zawsze brać je pod uwagę. Dziecko takie umiejętności wykorzysta później w wielu obszarach swojego życia.
  3. Zwierzę może być pierwszym przyjacielem dziecka, dzięki czemu uczy się ono tworzyć silne relacje na lata.
  4. Profesor Hayley Christian przeprowadziła badania, z których wynika, że dzieci, które wychowują się w otoczeniu zwierząt, mają mniejsze problemy z rówieśnikami i interakcjami społecznymi.
  5. Zwierzę w rodzinie może przygotowywać malucha na trudniejsze życiowe wydarzenia np. chorobę lub śmierć. Jak to możliwe? Przykładowo – jeśli pupil zachoruje, dziecko będzie mogło oswoić się z przykrymi emocjami, które zapewne jeszcze nie raz spotkają je w życiu, i nauczy się dawać sobie z nimi radę.
  6. Zwierzak pozwala również uczyć najmłodszych członków rodziny podejmowania właściwych decyzji i dokonywania trudnych wyborów, np. rezygnowania z długich wakacji z powodu posiadania psa albo odłożenia zabawy na później, bo trzeba posprzątać klatkę chomika.
  7. Dziecko, które dba o zwierzaka, uczy się odpowiedzialności związanej z jego pielęgnacją i przygotowywaniem dla niego posiłków.
  8. Zwierzę może być dla dziecka pocieszeniem, wsparciem, powiernikiem tajemnic.
  9. Maluchy wychowujące się w otoczeniu czworonogów, mogą być mniej podatne na alergie.
  10. Zwierzęta takie jak psy wspomagają rodzinną aktywność fizyczną związaną z regularnymi spacerami i zabawami na świeżym powietrzu.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko kocha zwierzęta i muzykę? Te dwa elementy łączy książka „Fafik i futerał”. Podsuń tę lekturę początkującemu czytelnikowi, a następnie porozmawiajcie o tym, dlaczego Fafik zyskał miano „psa koncertowego”. Takie pytania kontrolne to świetny sposób na kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

okładka Fafik i futerał

Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt?

Podstawą kontaktu ze zwierzętami jest szanowanie ich. Liczy się bowiem nie samo posiadanie pupila, ale zbudowanie silnej relacji opartej na wzajemnej trosce. Jak taką postawę wyrobić u dziecka? Przede wszystkim rozmową, do której doskonałym pretekstem będą dobrane tematycznie lektury.

Wpływ zwierząt na rozwój dziecka pięknie pokazuje książka z serii „Czytam sobie” pt. „Lola i ptaki. Lola, spędzając dużo czasu w otoczeniu przyrody, uwrażliwia się na nią i z pomocą magicznego guzika zaczyna rozumieć mowę ptaków. Dzięki temu może nie tylko odpowiednio zadbać o kaczki i gołębie, ale też z ich pomocą odkryć sekret pewnego stracha na wróble. Ta ciepła i wciągająca historia z pewnością zachęci dzieci do wsłuchiwania się w potrzeby zwierząt oraz traktowania ich z ogromnym szacunkiem.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko marzy o kocie? Podsuń mu książkę „Rok z kocicą Izabelą”. Po tej lekturze wypiszcie wspólnie, z jakimi obowiązkami wiąże się opieka nad tytułowym zwierzęciem. Narysujcie też cykl życia kota: od narodzin po dorosłość.

To też Cię zainteresuje: Odpowiedzialność za pupila – jak dziecko może się jej uczyć?

Dzieci i zwierzęta – dobra relacja z pupilem nie tylko w domu

O kontakt z przyrodą i zwierzętami nie jest trudno, jeśli dziecko posiada pupila w domu albo tak jak Lola z książeczki – mieszka na wsi. Jak zadbać o obecność zwierząt w wychowaniu dzieci, jeśli nie masz takich możliwości?

To tylko z pozoru jest trudne! Nawet w mieście dzieci i zwierzęta mogą mieć kontakt. Dobrym pomysłem jest wycieczka do zoo, fokarium lub oceanarium. Tam poznawanie zwierząt i ich potrzeb jest naprawdę łatwe. Opisy wyjaśnią, co dane zwierzę lubi, co je, gdzie zwykle śpi. Przy niektórych sektorach z pewnością będziecie musieli zachować ciszę – to także pomoże dziecku kształtować empatyczną postawę. Aby przygotować dziecko na wizytę w takim miejscu, podsuń mu odpowiednią książeczkę – np. z serii „Czytam sobie” „Figle w fokarium”.

okładka Figle w fokarium

Pozytywny wpływ zwierząt na rozwój dziecka podkreślają też osoby regularnie odwiedzające minizoo. W takim miejscu dzieci mogą karmić kozy czy kucyki lub wybrać się na spacer z alpakami. Kontakt ze zwierzętami jest więc bardziej bezpośredni i daje więcej korzyści.

To jednak nie wszystko, bo rozwiązań jest więcej i są na wyciągnięcie ręki. Zimą możecie zadbać o ptaki – przeczytajcie, jakiego pokarmu potrzebują latający przyjaciele i przygotujcie wspólnie karmnik lub podrzućcie im smakołyki w czasie spacerów. To nauczy dzieci nie tylko empatii i odpowiedzialności, ale też pokaże im, jak odpowiednio opiekować się zwierzęciem.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zaproponuj dziecku przeczytanie książki „Wakacje Adelki”. Następnie, na podstawie wskazówek z książki, stwórzcie swój własny kolaż pt. Kalendarz przyjaciela zwierząt. Zaplanujcie w nim aktywności na cały rok: wycieczki do zoo, atrakcje dla domowego pupila (jeśli go macie) czy dokarmianie ptaków zimą.

okładka książki dla dzieci "Wakacje Adelki"

Pamiętaj, że nie tylko żywe zwierzęta są ważne w wychowaniu – te książkowe też. Sprawdź inne propozycje książek dotyczących zwierząt z różnych poziomów serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins: poziom 1 „Dobry pies”, poziom 2 „Nelka i piesek Fafik”, poziom 3: „Szarka”.

Zainspiruj się: Lęk przed zwierzętami u dzieci – jak go oswoić?

Zwierzęta i dzieci to doskonały duet, który może wspierać się nawzajem. Pamiętaj jednak, że przyzwyczajanie się do psa lub kota może zająć domownikom (zwłaszcza tym młodszym) trochę czasu. Pozwól im na swobodne budowanie silnej relacji na lata.

Źródła:

https://www.bbc.com/future/article/20220609-do-pets-help-childrens-development

https://babysignsinc.blogspot.com/2011/09/why-kids-love-animals.html