Zwierzę w rodzinie wnosi do domu wiele radości i ciepła. To doskonały kompan na dobre i złe, z którym można się świetnie bawić – i nie tylko. A jaki wpływ mają zwierzęta na dzieci? Odpowiadamy – pozytywny! Przeczytaj, co jeszcze warto wiedzieć o wychowywaniu dzieci wśród przedstawicieli braci mniejszej.
Wpływ zwierząt na dzieci
Zwierzęta w wychowywaniu dzieci mogą odegrać bardzo istotną rolę. Ich obecność w domu ma wiele pozytywnych skutków. Począwszy od tego, że maluchy wychowujące się np. w otoczeniu czworonogów, mogą być mniej podatne na alergie. Ponadto, zwierzęta mają niesamowity wpływ na rozwój emocjonalny dzieci – uczą empatii, czułości i troski. Dzięki posiadaniu pupila, maluch może nabyć umiejętność rozpoznawania i reagowania na emocje innych – pies czy kot okazują radość, smutek, tęsknotę – a reakcja opiekunów musi zawsze brać je pod uwagę. Dziecko takie umiejętności wykorzysta później w wielu obszarach swojego życia.
Co więcej, zwierzę w rodzinie może przygotowywać malucha na trudniejsze życiowe wydarzenia, np. chorobę czy śmierć. Jak to możliwe? Przykładowo – jeśli pupil zachoruje lub zdechnie, dziecko będzie mogło oswoić się z przykrymi emocjami, które zapewne jeszcze nie raz spotkają je w życiu i nauczy się dawać sobie z nimi radę. Zwierzak pozwala również trenować u najmłodszych członków rodziny podejmowanie wyrzeczeń – rezygnowania z długich wakacji z powodu posiadania psa albo odłożenia zabawy na później, bo np. trzeba akurat posprzątać klatkę chomika.
Jak nauczyć dziecko szacunku do zwierząt?
Podstawą kontaktu ze zwierzętami jest szanowanie ich. Jak taką postawę wyrobić u dziecka? Przede wszystkim rozmową, ale także kontaktem z nimi. Piękną prawdę na ten temat pokazuje nowość z serii Czytam sobie – „Lola i ptaki”. Lola, spędzając dużo czasu w otoczeniu przyrody, uwrażliwia się na nią i… z pomocą magicznego guzika zaczyna rozumieć mowę ptaków. Dzięki temu może nie tylko odpowiednio zadbać o kaczki i gołębie, ale też z ich pomocą odkryć sekret pewnego stracha na wróble. Ta ciepła i wciągająca historia z pewnością zachęci dzieci do wsłuchiwania się w potrzeby zwierząt oraz traktowania ich z ogromnym szacunkiem.
Zwierzę w rodzinie – co, jeśli się nie da?
O kontakt z przyrodą i zwierzętami nie jest trudno, jeśli dziecko posiada zwierzę w domu albo tak jak Lola z książeczki – mieszka na wsi. Jak zadbać o obecność zwierząt w wychowaniu dzieci, jeśli nie ma się takich możliwości? To tylko z pozoru trudne! Nawet w mieście łatwo znaleźć się w obecności naszych mniejszych przyjaciół.
Możecie np. wybrać się do ZOO – tam poznawanie zwierząt i ich potrzeb jest naprawdę łatwe. Opisy wyjaśnią, co dane zwierzę lubi, co je, gdzie zwykle śpi. Przy niektórych sektorach z pewnością będziecie musieli zachować ciszę – to także pomoże dziecku kształtować empatyczną postawę. Kontakt może być też znacznie bliższy – np. małe ZOO z kozami, w którym dzieci mogą je karmić, albo spacery z alpakami, które zapadną pociechom w pamięci na długo.
To jednak nie wszystko, bo rozwiązania mogą być jeszcze prostsze! Zimą możecie zadbać o ptaki – przeczytajcie, jakiego pokarmu latający przyjaciele potrzebują i przygotujcie wspólnie karmnik lub podrzućcie im smakołyki w czasie spacerów. To nauczy dzieci nie tylko empatii i odpowiedzialności, ale też pokaże im, jak odpowiednio opiekować się zwierzęciem.
Warto przypomnieć, że nie tylko żywe zwierzęta są ważne w wychowaniu – te książkowe też 😊 „Lola i ptaki” to jedna z wielu książek pokazująca wpływ zwierząt na dzieci. Poznajcie też inne propozycje dla starszych i młodszych:
Poziom 1:
„Figle w fokarium. O fokach z Helu”
Poziom 2:
Poziom 3:
„Szarka”