Życie w towarzystwie zwierząt jest potrzebą wielu osób, tych dorosłych i całkiem małych. Dorastanie z domowym pupilem wpływa korzystnie na rozwój dziecka oraz pozwala lepiej kształtować inteligencję emocjonalną i empatię u pociechy. Jednak opieka nad zwierzęciem to nie tylko przyjemność, ale także lekcja odpowiedzialności.
Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?
Obecność zwierzątka w domu związana jest z odpowiedzialnością za jego zdrowie i bezpieczeństwo. Decyzja o jego pojawieniu się powinna być świadoma oraz przemyślana, ponieważ pupil staje się jednym z domowników, a nie zabawką, która może się znudzić. Przed adopcją lub zakupem porozmawiajcie wspólnie, z jakimi przyjemnościami i obowiązkami wiąże się pojawienie nowego domownika i oswójcie lęk przed zwierzętami. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na małe, czy duże zwierzątko, w naszym codziennym grafiku pojawią się nowe zadania, w które z powodzeniem możemy angażować dziecko.
Wpływ zwierząt na rozwój dziecka
Posiadanie domowego zwierzęcia wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Domowe zwierzątko wspiera rozwój dziecka – uczy empatii, czułości i troski o inne stworzenia. Dorastanie w towarzystwie czworonogiego przyjaciela – kota czy psa, to okazja to nawiązania wspaniałej przyjaźni na długie lata. Więź pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem może być naprawdę głęboka i znacząca dla kształtowania się jego charakteru.
Aby rozwijała się prawidłowo, konieczne jest uświadomienie malucha, że dziecko to nie tylko towarzysz zabaw, kiedy mamy na to ochotę, ale istotna część naszego życia, o której należy pamiętać niezależnie od okoliczności. Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za pupila? Pociecha od najmłodszych lat powinna być angażowana w opiekę nad zwierzątkiem w odpowiedni dla swoich możliwości sposób. Choć nie jest to jeszcze pora na samodzielne spacery, można zacząć od mniejszych obowiązków, chociażby dbania o zawartość psiej miski i bezpieczeństwo psich zabaw.
W ten temat świetnie wprowadzi Was nowa część przygód Nelki i jej psa Fafika. „Fafik i kogut” to zabawna opowieść do nauki czytania z serii „Czytam sobie”. Tym razem wraz z bohaterami wybieramy się na wieś, aby odetchnąć podczas upalnych wakacji.

Na rodzinnych wczasach nie może zabraknąć Fafika, dlatego Nelka panuje nie tylko nad stałymi dostawami wody do psiej miseczki, ale też energią Fafika, który pierwszy raz widzi tyle niezwykłych, gdaczących zwierząt i ciekawych miejsc. Dziewczynka dba o bezpieczeństwo swojego pupila i jego odpowiednie zachowanie podczas wakacji.
Jak dziecko może dbać o zwierzę domowe?
Małe i duże zwierzęta domowe wymagają uwagi i opieki. W zależności od tego, na jakie się zdecydujecie, różnić się może lista obowiązków, jakimi może zająć się dziecko. W przypadku chomików, świnek morskich czy królików, kluczowym zadaniem jest karmienie i sprzątanie klatki, ponieważ te zwierzątka wymagają zazwyczaj mniej uwagi niż koty czy psy. Towarzystwo żółwia albo rybki również wzbogaci dzieciństwo i będzie wsparciem do nauki zaangażowania i odpowiedzialności. Nie musicie od razu decydować się na duże oraz angażujące zwierzęta domowe – możecie wybrać niewielkiego futrzaka, na przykład fretkę, bohaterkę książeczki „Kacper i Plaster”.

Rola rodziców w opiece nad zwierzętami
Zastanawiając się, jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami, trzeba przede wszystkim mieć świadomość ogromnej roli rodzica w tym procesie. Wbrew częstym zapewnieniom kilkulatków, trudno oczekiwać, że dziecko będzie sprawować pełną odpowiedzialność za domowego pupila. Z myślą o możliwościach malucha, opracujcie razem harmonogram różnych aspektów związanych z opieką. Odpowiednim zadaniem dla malucha jest pilnowanie dostępu do wody, a także mycie miski. Poradzą sobie dobrze również z wyczesywaniem oraz pielęgnowaniem psiej i kociej sierści. I oczywiście wspólną zabawą!
Starsze dzieci mogą wziąć odpowiedzialność za poważniejsze zadania – podawanie karmy o odpowiednich porach, sprzątanie jego zabawek albo wycieranie łap po spacerze. Wyprowadzanie psów to poważne zadanie, ale możecie spróbować spacerować wspólnie, aż dziecko będzie wystarczająco duże, aby zajmować się tym samodzielnie. Nawet dla najbardziej kochających zwierzęta dzieci, spacer może być wyzwaniem – sięgnijcie po książkę do nauki czytania: „Dobry pies”, żeby dowiedzieć się, że każdy miewa gorszy dzień, ale troska między psem i jego opiekunem jest wzajemną relacją.

Potrzeba opiekowania się zwierzęciem może prowadzić do wielu zabawnych historii i jest świetną lekcją samodzielności. O różnych przygodach z tym związanych możecie poczytać we wspaniałych książkach z serii Czytam sobie, na przykład „Kłopoty z mlekiem dla kota” czy „Szarka”. Opowieści pisane przez polskich twórców świetnie opisują codzienność dzieci i ich czworonożnych przyjaciół, dzięki czemu maluch zobaczy, jak dbać o swoje domowe zwierzę.

