odpowiedzialnosc-za-pupila

Pies i dziecko to często najlepsi przyjaciele, a dorastanie z domowym pupilem kształtuje inteligencję emocjonalną i empatię. Jednak opieka nad zwierzakiem to nie tylko przyjemność i rozwój, ale przede wszystkim nowe obowiązki. Aby uświadomić dziecku, jak ważna jest odpowiedzialność za pupila, sięgnij po wybrane tytuły książek z serii „Czytam sobie” HarperCollins opisujące relację psa i dziecka. 

Opieka nad pupilem – nauka odpowiedzialności

Obecność zwierzątka w domu związana jest z odpowiedzialnością za jego zdrowie i bezpieczeństwo. Decyzja o jego pojawieniu się powinna być świadoma oraz przemyślana, ponieważ pupil staje się jednym z domowników, a nie zabawką, która może się znudzić. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na małe, czy duże zwierzątko, w Twoim codziennym grafiku pojawią się nowe zadania, w które z powodzeniem możesz angażować dziecko.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko marzy o psie? Podsuń mu książkę „Nelka i piesek Fafik”, która pokazuje, że opieka nad zwierzakiem wiąże się z wielkimi zmianami w domu. Jak podkreśla mama głównej bohaterki: „Pies to wiele dodatkowej pracy, wymaga opieki i troski”. Poproś dziecko, by na podstawie tej lektury wypisało listę rzeczy, które trzeba przygotować i kupić, gdy pies pojawia się w domu. Następnie przygotujcie propozycje imienia dla pupila np. na każdą literę alfabetu. Nelka i je brat podsuwają m.in. takie propozycje: Brudas, Milutek, Pimpek, Burek, Rudek, Azorek i w końcu Fafik.

okładka książki "Nelka i piesek Fafik"

Przed adopcją lub zakupem porozmawiajcie wspólnie, z jakimi przyjemnościami i obowiązkami wiąże się opieka nad pupilem i oswójcie lęk przed zwierzętami np. poprzez obcowanie z psami osób znajomych. Jak podkreślają autorzy broszury pt. „Psy i małe dzieci. Życie w harmonii” nieznajome psy głaskamy tylko wtedy, gdy wyrażą na to zgodę ich opiekunowie. Natomiast nigdy nie należy dotykać psów bezpańskich lub nieznajomych psów znajdujących się za ogrodzeniem. Pamiętaj o tych zasadach, by oswajanie pociechy ze zwierzętami przebiegło pomyślnie.

Przeczytaj również: Lęk przed zwierzętami u dzieci – jak go oswoić?

Pies i dziecko, czyli nauka empatii od Nelki

Posiadanie domowego zwierzęcia wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Domowe zwierzątko wspiera rozwój dziecka – uczy empatii, czułości i troski o inne stworzenia. Dorastanie w towarzystwie czworonogiego przyjaciela – kota czy psa – to okazja do nawiązania wspaniałej przyjaźni na długie lata. Więź pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem może być naprawdę głęboka i znacząca dla kształtowania się jego charakteru. Aby rozwijała się prawidłowo, konieczne jest uświadomienie malucha, że zwierzę to nie tylko towarzysz zabaw, kiedy mamy na to ochotę, ale istotna część naszego życia, o której należy pamiętać niezależnie od okoliczności.

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności za pupila? Twoja pociecha od najmłodszych lat powinna być angażowana w opiekę nad zwierzątkiem w odpowiedni dla swoich możliwości sposób. W ten temat świetnie wprowadzi Was nowa część przygód Nelki i jej psa Fafika. „Fafik i kogut” to zabawna opowieść do nauki czytania z serii „Czytam sobie”. Tym razem wraz z bohaterami wybieramy się na wieś, aby odetchnąć podczas upalnych wakacji. Na rodzinnych wczasach nie może zabraknąć Fafika, dlatego Nelka panuje nie tylko nad stałymi dostawami wody do psiej miseczki, ale też energią Fafika, który pierwszy raz widzi tyle niezwykłych, gdaczących zwierząt i ciekawych miejsc. Dziewczynka dba o bezpieczeństwo swojego pupila i jego odpowiednie zachowanie podczas wakacji.

okładka książki dla dzieci "Fafik i kogut"

To też Cię zainteresuje: Jak zwierzęta wpływają na rozwój dziecka?

Świadoma opieka nad zwierzakiem

Małe i duże zwierzęta domowe wymagają uwagi i uczą odpowiedzialności za pupila. W zależności od tego, na jakie się zdecydujecie, różnić się może lista obowiązków, jakimi może zająć się dziecko. W przypadku chomików, świnek morskich czy królików kluczowym zadaniem jest karmienie i sprzątanie klatki, ponieważ te zwierzątka wymagają zazwyczaj mniej uwagi niż koty czy psy. Towarzystwo żółwia albo rybki również wzbogaci dzieciństwo i będzie wsparciem do nauki zaangażowania i odpowiedzialności.

Nie musicie od razu decydować się na duże oraz angażujące zwierzęta domowe – możecie wybrać niewielkiego futrzaka, na przykład fretkę, bohaterkę książeczki „Kacper i Plaster”. Ta zabawna opowieść przypadnie do gustu początkującym czytelnikom, którzy z łatwością zrozumieją jej treść już przy pierwszej lekturze. Zainspirujcie się tą książką i pójdźcie wspólnie do sklepu zoologicznego, by przyjrzeć się, jakie inne futrzaki mogłyby zamieszkać w Waszym domu.

okładka książki "Kacper i plaster"

Rola rodziców w opiece nad zwierzętami

Zastanawiasz się, jakie jeszcze metody zastosować, by nauczyć dziecko opieki nad zwierzakiem? Pamiętaj o ogromnej roli rodzica w tym procesie. Wbrew częstym zapewnieniom kilkulatków, trudno oczekiwać, że dziecko będzie sprawować pełną odpowiedzialność za pupila. Z myślą o możliwościach i wieku dziecka, razem opracujcie harmonogram zadań związanych z opieką nad psem czy kotem.

Młodsze dzieci (5–7 lat):

  • pilnowanie dostępu do wody,
  • mycie miski,
  • wyczesywanie oraz pielęgnowaniem psiej i kociej sierści,
  • wspólna zabawa.

Starsze dzieci (7–9 lat):

  • podawanie karmy o odpowiednich porach,
  • sprzątanie zabawek po pupilu,
  • wycieranie łap po spacerze.

Wyprowadzanie psów to poważne zadanie, możecie zacząć więc od wspólnych spacerów, aż dziecko będzie wystarczająco duże, aby zajmować się tym samodzielnie. Nawet dla dzieci najbardziej kochających zwierzęta spacer może być wyzwaniem. Sięgnijcie po książkę do nauki czytania „Dobry pies”, żeby dowiedzieć się, że każdy miewa gorszy dzień, ale troska między psem i jego opiekunem jest wzajemną relacją. Przekonuje się o tym Natalia, główna bohaterka książki.

okładka książki "Dobry pies"

Opieka nad pupilem – świadoma decyzja to podstawa

Potrzeba opiekowania się zwierzęciem może prowadzić do wielu zabawnych historii. O różnych przygodach z tym związanych możecie poczytać we wspaniałych książkach z serii „Czytam sobie”.

Kłopoty z mlekiem dla kota” to opowieść o tym, jak opieka nad zwierzęciem uczy samodzielności. Czy głównemu bohaterowi Adamowi uda się w końcu zdobyć mleko dla ukochanej kotki Mady?

Szarka” to książka z poziomu 3 serii „Czytam sobie”, a więc dla bardziej wprawionych czytelników. Autorka lektury Ewa Nowak zadbała nie tylko o wciągającą fabułę, ale też ważne przesłanie. Czy tytułowa Szarka to rzeczywiście mały piesek? Twoje dziecko przeczyta tę opowieść jednym tchem.

Adela z „Wakacji Adelki”, książki z poziomu 1 serii „Czytam sobie”, snuje plany na wakacje. Po chwili okazuje się, że musi te plany uzupełnić. W letnich aktywności, takich jak jazda na rolkach, zabawa w ogrodzie czy nurkowanie, po raz pierwszy będzie jej towarzyszył nowy przyjaciel – piesek Rudy ze schroniska. Dziewczynka jest szczęśliwa, a pies odwzajemnia jej miłość. Bo pies z azylu może być wspaniałym przyjacielem.

Przytoczone pozycje z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins napisane przez autorów książek dziecięcych świetnie opisują codzienność i relacje zwierzęcia i dziecka. Czytanie tych książek oraz wspólne rozmowy na poruszane w nich tematy pozwolą nauczyć dziecko odpowiedzialności za pupila i pokazać, jak świadomą i przemyślaną musi być decyzja o posiadaniu zwierzaka.