CzytamSobie_informacja_obrazek

Na księgarskich półkach pojawiło się pięć nowości w serii „Czytam Sobie”, wśród nich „Przygoda w Himalajach”, „Jabłko Newtona”, Kartofel i Werka Blogerka”, „Fafik i kogut” oraz „Tajemnica zielonej butelki”. Różnorodne tematycznie, tytuły przeznaczone zarówno dla dzieci, które zaczynają składać słowa, jak i dla tych, które opanowały już sztukę płynnego czytania. To książki, które nie tylko pomogą dzieciom ćwiczyć się w sztuce czytania, lecz także dostarczą wielu tematów do przemyśleń i dyskusji – ważnych i współczesnych.

PRZYGODA, EMOCJE, TAJEMNICA, DOBRA ZABAWA, FAKTY – SAME ŚWIETNE OPOWIEŚCI

Tegoroczne wiosenne nowości to pięć pasjonujących opowieści na trzech poziomach zaawansowania czytelniczego. Historie wciągające, pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każdy znajdzie skrojoną na miarę swoich potrzeb lekturę.

W ramach poziomu 1:

jest między innymi biografia słynnego naukowca. Jabłko Newtona Anny Czerwińskiej-Rydel z ilustracjami Agaty Kopff w podserii FAKTY. Opowiada o dzieciństwie i młodości Isaaka Newtona, jego odkryciach i… o tym, jaki wpływ miała na nie panująca w Europie epidemia groźnej choroby. Po dwóch latach pandemii dzieciom łatwo się utożsamić z bohaterem żyjącym w XVII wieku. To również idealna pozycja dla dzieci zainteresowanych fizyką i historią. Biografia Isaaka Newtona dla dzieci będzie świetnym uzupełnieniem nie tylko lekcji polskiego, ale również zajęć z przyrody.

Dzieciom, które bardziej niż matematyką i fizyką interesują się przyrodą, spodoba się Przygoda w Himalajach Katarzyny Majgier ze stworzonymi w etnicznym klimacie ilustracjami Aleksandry Fabii. Książka opowiada o pracy badacza fauny i flory, który wyrusza w góry, by tropić i fotografować niesamowite zwierzęta – irbisy, argale, tary czy langury. Podczas lektury młodzi czytelnicy pogłębią również wiedzę na temat jaków, zwierząt pomagających turystom i naukowcom w górach oraz ekwipunku, jakiego potrzebują badacze.

Przygoda w Himalajach okładka
Jabłko Newtona okładka

W ramach poziomu 2:

dla czytelniczek i czytelników, którzy radzą sobie już z nieco dłuższymi tekstami, przeznaczone są dwie kolejne książki. Wśród nich – Kartofel i Werka Blogerka Joanny Olech z ilustracjami wycinankami Joli Richter-Magnuszewskiej. Choć akcja książki ma miejsce w bajkowym lesie, jej przesłanie jest jak najbardziej współczesne, bo porusza ważny dla dzieci problem. To opowieść o influencerach i pogoni za lajkami, w której, przewrotnie, to wcale nie słodka z wyglądu elfinka, a pokryty brodawkami troll jest pozytywnym bohaterem. Świetny punkt wyjścia do rozważań na temat etyki i hejtu w sieci.

Premierę wiosną ma również trzecia część przygód Nelki i jej ciekawskiego psa. Fafik i kogut Doroty Łoskot-Cichockiej z ilustracjami autorki to historia wakacyjna. Psotny duet spędza obfitujące w przygody lato na mazurskiej wsi. Znający tylko wielkomiejskie realia Fafik po raz pierwszy w życiu spotyka kury i dowodzącego stadem koguta, który szybko pokazuje mieszczuchowi na czterech łapach, gdzie jest jego miejsce. Sielska, pełna dobrej zabawy pozycja.

Kartofel i Werka Blogerka okładka
Fafik i kogut okładka

W ramach poziomu 3:

dzieci, które zaczynają czytać płynnie, znajdą dłuższe, podzielone na rozdziały historie. Najnowsza z nich to Tajemnica zielonej butelki Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej – niosąca nadzieję, wzruszająca opowieść o dwójce dzieci mieszkających na przeciwległych brzegach morza, pokazuje jak będąc daleko, można zrobić dla kogoś coś bardzo ważnego. Los chłopca i dziewczynki splata się, kiedy znajdują oni na swoich plażach zaskakujące przedmioty. Książka ma dwa zakończenia – dla osób lubiących tajemnice i dla tych, które wolą zamknięty finał.

Tajemnica zielonej butelki okładka

CZYTAM SOBIE SIĘ NIE STARZEJE

Seria „Czytam sobie” w 2022 roku obchodzi jubileusz 10-lecia. Cykl jest pierwszym programem wydawniczym w Polsce do nauki czytania na trzech poziomach zaawansowania czytelniczego – podbił rynek wydawniczy i przekonał już tysiące dzieci do rozpoczęcia przygody z czytaniem. Do dziś w serii ukazało się ponad 100 tytułów, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 2 000 000 egzemplarzy! Cykl ma na swoim koncie też 11 nagród niezależnych gremiów. „Czytam sobie” wciąż się rozwija i dopasowuje do potrzeb nowych czytelników. Każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Cykl adresowany jest do dzieci w wieku 5–7 lat, ale są to granice umowne.

Za każdym razem jestem pod ogromnym wrażeniem trzymania się ustalonych zasad związanych

z danym poziomem. Autorzy wytrwale spełniają zalecenia metodyków, nie przekraczając określonej liczby wyrazów, ilości podstawowych głosek w tekście, czy długości zdań. Założę się, że seria znajdzie wielu zwolenników, jeśli tylko dać jej szansę.

MAGDALENA WITCZAK-ZAWADZKA, INSTAGRAM.COM/MOJEDZIECKOSIENUDZI

Jak wiecie, wybierając książki dla dzieci zawsze bardzo dużą wagę przykładam do estetyki. Książki są bardzo ładnie napisane, a do współpracy zaproszono świetnych ilustratorów. Seria „Czytam sobie” porusza bardzo różne tematy i myślę, że każdy mały czytelnik znajdzie dla siebie coś ciekawego. A interesujący temat jest niezwykle ważny by zachęcić dziecko do czytania, bo ma to być przede wszystkim przyjemność.

Katarzyna Frenczak-Sito, Kukumag.com

Chcesz bliżej poznać nowości w serii? Obejrzyj film: