jak-przygotowac-dziecko-do-przeprowadzki

Przeprowadzka z dzieckiem do innego miasta to duże wyzwanie. Wymaga dobrego przygotowania nie tylko pod względem logistycznym, ale też psychicznym. Jak rozmawiać z dzieckiem o przeprowadzce, tak by oswoić je z czekającymi zmianami?

Jak przeprowadzka wpływa na dziecko?

Zmiana miejsca zamieszkania bywa trudna dla dorosłych, a dzieci mogą przeżywać ją podobnie lub nawet silniej. Opuszczenie domu czy mieszkania, które zapewniały do tej pory poczucie bezpieczeństwa to duże przeżycie. Choć dzieci mogą tęsknić za swoim domem, pokojem, znanym otoczeniem, to o wiele trudniejsza jest zmiana środowiska – przedszkola czy szkoły.

Bardzo mocno mogą przeżyć to starsze dzieci, które zdążyły już nawiązać w tych miejscach przyjaźnie. To właśnie opuszczenie bliskich osób i konieczność odnalezienia się w nowym, nieznanym otoczeniu sprawiają, że przeprowadzka z dzieckiem do innego miasta wymaga odpowiedniego przygotowania.

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Zmianę miejsca zamieszkania zazwyczaj planujemy z wyprzedzeniem. Nie powinniśmy zaskakiwać pociechy tą informacją, ale oswajać ją z tematem odpowiednio wcześniej. Kiedy tylko podejmiesz już ostateczną decyzję, zacznij rozmawiać z dzieckiem o przeprowadzce.

Wytłumacz, dlaczego się przeprowadzacie i dokąd. Postaraj się pokazać dziecku nowe miejsce. Dla jego poczucia bezpieczeństwa to ważne, by zapoznało się z nim wcześniej. Jeśli nie możecie go odwiedzić, pokaż dziecku przynajmniej zdjęcia, zapoznaj je z miastem, opowiedz, jakie atrakcje będą tam na Was czekać.

Ważne jest też odpowiednie pożegnanie się nie tylko z miejscem, które opuszczacie, ale też z ludźmi. Zaplanujcie spotkania z najbliższymi osobami, na których od razu zastanowicie się, w jaki sposób możecie utrzymać kontakt. Pożegnajcie się też z Waszym domem – np. organizując sobie uroczystą kolację, wykonując pamiątkowe fotografie. By rozpocząć nowy rozdział, dobrze jest pogodnie zamknąć poprzedni.

Jeśli Twoją pociechę czeka zmiana szkoły, musisz zmierzyć się także z tym tematem. Przeczytaj: Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej grupie?

Jak rozmawiać z dzieckiem o przeprowadzce?

Przede wszystkim spokojnie i otwarcie  Odpowiadaj na pytania dziecka i nie bagatelizuj jego obaw – okaż swoje wsparcie. Dobrą pomocą do takich rozmów będą książeczki, które omawiają problemy podobne do tych, z jakimi Twoja pociecha może się borykać po przeprowadzce.

Oko w oko z diplodokiem” to historia małego i słabego Bruna z 1a, za którym nikt w klasie nie przepada. Jednak w czasie klasowej wycieczki to właśnie on zdobywa się na wielką odwagę i to wydarzenie zmienia jego życie.

Podobny kłopot ma bohater książeczki „Kto polubi trolla?”. Pierwsze spojrzenie na stwora nie budzi w nikim sympatii, ale Drobinka szybko przekonuje się, że warto się z Alojzym zakolegować. To budująca opowieść dla najmłodszych o zawieraniu przyjaźni. Z pewnością przyda się przy temacie związanym ze zmianą szkoły.

Starszym dzieciom z tym kłopotem pomoże zmierzyć się „Szkoła na Dobrej”. Opowiada ona historię Tymka, któremu nauczyciele i dzieci pomagają zaadaptować się w nowej klasie. Ta lektura to dobry punkt wyjścia do oswojenia się z myślą zmiany otoczenia i nawiązywania relacji. Doda Twojemu dziecku trochę odwagi i pozwoli zrozumieć zachowania nowych kolegów i koleżanek.

Jeśli potrzebujesz wsparcia przy rozmowach na temat przyczyn przeprowadzki albo tęsknoty za bliskimi, którzy będą mieszkać teraz dalej, dobrym punktem wyjścia jest książka „Babula Babalunga”. Podejmuje ona takie tematy jak chociażby rodzinne kłopoty finansowe czy tęsknota za rodzicem przebywającym na emigracji. Ta trzymająca w napięciu historia pomoże Wam szczerze porozmawiać o Waszych lękach i potrzebach związanych z przeprowadzką.