nowy-uczen-w-klasie-czytam-sobie

Pojawienie się nowego ucznia w klasie to wyzwanie. Nie tylko dla dziecka, które musi zintegrować się z nową grupą, ale także dla całego zespołu klasowego. Jak nauczyciel może wspomóc swoich uczniów w tej sytuacji?

Nowy uczeń w klasie – perspektywa dziecka

Pierwszą rzeczą, którą trzeba wziąć pod uwagę przy adaptacji nowego ucznia, to jego odczucia. Warto przyjąć perspektywę dziecka, by zrozumieć, z jakimi trudnościami może się mierzyć. Nieznane otoczenie i ludzie, potrzeba akceptacji, jednoczesny strach przed oceną oraz odrzuceniem. Oczy całej klasy w pierwszych dniach najprawdopodobniej będą ciągle zwrócone właśnie na nią/niego. Dziecko może zatem odczuwać ogromny stres.

Co zrobić, by uczeń poczuł się w nowej szkole bezpiecznie? Warto pomyśleć o tym jeszcze zanim nowe dziecko zjawi się w jej murach i przygotować klasę na zmiany.

Jak przywitać nowego ucznia w klasie?

Przygotuj swoich uczniów na przyjęcie nowej osoby. Porozmawiaj z klasą o trudnościach, z jakimi będzie mierzyć się uczeń. Poproś dzieci, by pomogły mu odnaleźć się w nowej grupie i okolicznościach. Pomyślcie wspólnie nad kwestiami, które mogą go niepokoić. To mogą być prozaiczne sprawy, w których dzieci z klasy pomogą bez wysiłku. Objaśnienie rozkładu szkoły, wskazanie najkrótszej drogi do toalety czy długości przerw w ciągu dnia. Takie drobnostki zdejmą sporo stresu z ramion nowego ucznia w klasie. Postaraj się wyczulić dzieci na emocje nowej osoby, by zrozumiały, że potrzebuje ona wsparcia. Pomocne będą książeczki, które w przystępny sposób zapoznają klasę z tym tematem. Z młodszymi dziećmi warto sięgnąć po „Oko w oko z diplodokiem”. To historia chłopca z 1a, którego rówieśnicy nie akceptują. Mały Bruno sprawi, że najmłodsi spojrzą na „nowego” z dużą dozą empatii.

Ze starszą grupą warto poczytać książkę „Szkoła na Dobrej”. Klasa z tej opowieści mierzy się z dokładnie takim samym wyzwaniem, jakie czeka na Twoich uczniów. Do grupy dołącza nowy kolega – Tymek. Na domiar wszystkiego chłopiec cierpi na mizofonię. Z lektury dowiecie się nie tylko co to za choroba, ale też co zrobiły dzieci na Dobrej, by Tymek poczuł się w klasie bezpiecznie.

Integracja nowego ucznia z klasą – propozycje zajęć

Kiedy już nowa osoba dołączy do Waszej grupy, zaplanuj zajęcia, które pomogą jej w adaptacji.

  • Koniecznie zorganizuj lekcję zapoznawczą. Nie stawiaj jednak nowego ucznia w ogniu pytań. Może przygotujecie wcześniej jakiś mini spektakl przedstawiający Waszą klasę? To pozwoli „nowemu” na zapoznanie kolegów i koleżanek w luźnej, mniej formalnej atmosferze.
  • Wykonajcie też grupowo kotyliony z imionami, które będziecie nosić np. przez pierwszy tydzień. Dzięki temu nowy uczeń nie będzie bał się, że zapomni czyjeś imię lub je pomyli. To znacznie ułatwi komunikację.
  • Zaplanuj też zajęcia w małych grupach. Dzięki temu uczeń szybciej zapozna się z rówieśnikami, ale nie będzie czuł się przytłoczony. W kilkuosobowych zespołach łatwiej się poznać i zaprzyjaźnić. Postaraj się, żeby te grupowe lekcje nie przebiegały w atmosferze rywalizacji. Zajmijcie się raczej zrobieniem prac plastycznych, wspólnym przygotowaniem przekąsek (np. sałatki owocowej) lub rozsadzeniem roślinek do klasowego kącika zieleni. Takie lekcje zbudują świetną atmosferę, nauczą dzieci współpracy i pomogą w integracji nowego ucznia w klasie.

Podejdź do tematu z dużą wrażliwością. Zarówno w stosunku do nowego ucznia, jak i pozostałych dzieci z klasy. Nowe sytuacje dla wszystkich bywają trudne, ale na pewno świetnie sobie poradzicie.