postanowienia-noworoczne-dla-dzieci

A gdyby tak potraktować magiczną datę 1 stycznia jako pretekst do nauki samodyscypliny? Z pomocą przyjdą Ci pomysły na postanowienia noworoczne dla dzieci i książki wydawnictwa HarperCollins. Sprawdź, jak wdrożyć taką naukę krok po kroku, bawiąc się przy tym doskonale i zacieśniając relacje rodzinne.

Postanowienia noworoczne dla dzieci jako nauka samodyscypliny

Anna Marszałek, historyczka, entuzjastka edukacji domowej i twórczyni podcastu „Więcej niż edukacja” w artykule „Cnota samodyscypliny” podkreśla, że słowo dyscyplina kojarzy się współczesnym rodzicom negatywnie. Z drugiej jednak strony dorośli narzekają, że sami chcieliby wykazywać się większą samodyscypliną w kontekście diety, aktywności fizycznej czy nauki języków obcych. Jak się tego nauczyć? Narzucają sobie dyscyplinę poprzez:

  • kształtowanie nawyków,
  • stawianie wyzwań,
  • pracę nad osiągnięciem zamierzonych celów.

Anna Marszałek dodaje: „Tego samego, w ten sam sposób możemy nauczyć nasze dzieci. Jest to praca mozolna, codzienna, wymagająca wytrwałości, stawiania w prawdzie i pracy nad sobą”.

Choć to sprawa ważna i wymagająca pracy, podejdź do tego z pomysłem i lekkością. Pamiętaj, że postanowienia noworoczne dla dzieci, w przeciwieństwie do zadań wyznaczanych na co dzień, mają charakter uroczysty – to pakt, który zawiera na najbliższy rok cała rodzina lub klasa. Takiej umowy i wyznaczonych celów nikt nie będzie chciał złamać.

Sprawdź również: Zadania adwentowe dla dzieci – 10 pomysłów na świąteczne aktywności

Mądrze i z miłością – postanowienia na nowy rok dla dzieci

Żeby postanowienia noworoczne dzieci prowadziły do nauki samodyscypliny, zastosuj poniższe wskazówki. Przygotowaliśmy je w duchu rodzicielstwa bliskości i pozytywnej dyscypliny.

1.    Zadawaj odpowiednie pytanie

Pamiętaj, że postanowienia noworoczne mają mieć uroczysty charakter. W kontekście ich wyznaczania zadaj dziecku pytania, które skłonią do myślenia i pokakażą szerszą perspektywę.

Przykłady:

  • Jakie wspaniałe rzeczy chcesz zrobić w tym roku?
  • Co sprawi, że Twoje życie będzie lepsze?
  • Czy są rzeczy, które mógłbyś robić lepiej?

2.    Ucz samodzielności

Choć na pewno kusi Cię, by podsunąć dziecku konkretne pomysły, zatrzymaj się na chwilę. Postanowienia na nowy rok dla dzieci mają służyć do nauki samodzielnego wyznaczania celów. Możesz natomiast zasugerować ogólne kategorie dotyczące zmian.

Przykłady:

  • Nowa umiejętność/hobby
  • Pomaganie innym
  • Domowe obowiązki
  • Relacje z przyjaciółmi i rodzeństwem
  • Praca nad wadami

Zadbaj o to, by celów nie było za dużo: maksymalnie dwa lub trzy. Niech będą też konkretne:

Przykłady:

Źle sformułowane postanowienie: Będę pomagać w domu.

Dobrze sformułowanepostanowienie: Codziennie zrobię jedną rzecz w domu np. nakryję do stołu, pokarmię domowego zwierzaka, podleję kwiatki.

3.    Podziel się swoimi postanowieniami

Dzieci wolą naśladować niż słuchać. Dlatego opowiedz im o swoich postanowieniach noworocznych i pomysłach na ich realizację. Dzięki temu, że Ty oraz dzieci będziecie mieć wyznaczone cele, możecie wspólnie motywować się do ich systematycznej realizacji.

4.    Bądź pozytywny

Postanowienia noworoczne dzieci, choć mają wiązać się z całoroczną pracą, powinny być budujące. Unikaj surowego tonu i wytykania błędów. Omów pozytywne rzeczy, które dzieci osiągnęły w minionym roku. Wyjaśnij, dlaczego tak się stało np. bo znalazły czas, by ćwiczyć na pianinie. Dodatkowy wysiłek opłacił się – nauczyły się kilku nowych utworów. Tak może też być i tym razem. Porozmawiajcie również o tym, że w ciągu całego roku mogą zdarzyć się dni, kiedy nie będzie im się chciało lub poczują zniechęcenie. Czasem można więc odpuścić – bo każdy z nas ma prawo do słabości.

5.    Zaproponuj wspólne rodzinne postanowienia noworoczne

Jeśli postanowienia noworoczne dla dzieci to dla Ciebie nowy temat, zacznij od prostych ustaleń np. dotyczących rodzinnych aktywności. Wspólne formułowanie zasad zbliża i buduje silniejsze relacje rodzinne. Dzięki temu wypracujecie też domowe rytuały. Zainspiruj się poniższymi przykładami:

  • wspólne weekendowe gotowanie,
  • cotygodniowe rozgrywki planszówkowe,
  • cotygodniowe rodzinne spacery,
  • codzienne głośne czytanie,
  • angażowanie się w akcję charytatywną raz na pół roku.

Znasz już teorię, czas wprowadzić ją w życie. Tymczasem w kolejnej części artykułu podrzucamy Ci pomysły na postanowienia noworoczne dla dzieci z książkami HarperCollins w tle.

Postanowienia na nowy rok dla dzieci z książkami w roli głównej

Jeśli chcesz, by noworoczne postanowienia wiązały się z książkami, mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zachęć swoją pociechę do wzięcia udziału w wyzwaniu pt. „15 samodzielnie przeczytanych książek w ciągu roku”. Początkującym czytelnikom podsuń lektury z serii „Czytam sobie” – mnogość tematów sprawia, że każde dziecko znajdzie książkę zgodną ze swoimi zainteresowaniami. Poniżej przygotowaliśmy propozycje tytułów, które zawierają pomysły na noworoczne postanowienia dla dzieci związane z samodyscypliną.

1.    Postanowienie: Mniej ekranów

Książka: Złota rybka

Po lekturze tej książki może okazać się, że ekrany wcale nie są takie intrygujące. Przekonuje się o tym główny bohater Mati, którego omija świetna zabawa, bo cały dzień siedzi głową w smartfonie. Czy stracony czas można jeszcze odzyskać? Tego początkujący czytelnicy dowiedzą się z lektury.

okładka książki dla dzieci złota rybka

2.    Postanowienie: Zaangażuję się w swoją pasję

Książki: Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”, „Dziadek do orzechów

Niekiedy dzieci podejmują różne aktywności z oczekiwaniem szybkich wyników, zapominając, że efekty gwarantuje tylko systematyczna praca. Dowodem na to jest historia Artura, który trenuje piłkę nożną i opowiada o tym, jak ważne są różne aspekty życia piłkarza: trening, dieta, zaangażowanie. Podobną perspektywę pokazuje historia nieśmiałej Marysi – miłośniczki baletu.

Pomysł na dodatkową aktywność: Powyższe książki przeczytajcie wspólnie na głos np. podczas lekcji z edukacji polonistycznej lub na zajęciach świetlicowych. Następnie napiszcie dekalog wytrwałych pasjonatów i przygotujcie go w formie plakatu.

3.    Postanowienie: Będę lepszy dla innych

Książka: „Kartofel i Werka Blogerka

Postanowienia noworoczne dla dzieci mogą dotyczyć nie tylko pracy nad umiejętnościami. Popatrz na to szerzej i zachęć dzieci do bycia lepszymi osobami na co dzień – zarówno w domu, szkole, jak i w wirtualnej przestrzeni. Inspiracją do podjęcia tego typu postanowień może być baśniowa opowieść o współczesnych problemach m.in. hejcie w internecie.

Kartofel i Werka Blogerka okładka

Przeczytaj także: Jaką książkę kupić dziecku pod choinkę? Książkowy prezentownik świąteczny

Choć postanowienia noworoczne mają uroczysty charakter, to jednak warto pokazać dziecku też drugą stronę medalu. Wyjaśnij, że aby zacząć coś nowego, nie trzeba czekać na tę magiczną datę. Pracę nad sobą czy nową pasję można wdrożyć od zaraz.

Źródła:

A. Marszałek, Cnota samodyscypliny, [w:] „Kreda” nr 2/2023, s. 32-35.

How to Help Kids Make New Year’s Resolutions