zadania-adwentowe-dla-dzieci

Jak umilić domownikom rodzinne oczekiwanie na Święta? Przygotuj zadania adwentowe dla dzieci. W artykule znajdziesz pomysły na różnorodne aktywności: od kulinarnych po czytelnicze. Niech ten czas będzie wypełniony miłością i twórczym działaniem!

Zadania adwentowe dla dzieci — w jakiej formie?

Rodzicie i nauczyciele prześcigają się w pomysłach na kalendarze adwentowe. Możesz umieścić w nich słodkości, drobne prezenty lub wymyślić zadania adwentowe dla dzieci na każdy dzień grudnia – od pierwszego do dwudziestego czwartego. Zebrane razem zadania mogą mieć różnorodną formę i będą stanowić ozdobę świąteczną w Twoim domu. Zainspiruj się poniższymi pomysłami na kształt kalendarza lub przygotuj z dzieckiem swój wyjątkowy kalendarz adwentowy. Taka ozdoba może być przygotowana w formie:

  • girlandy znajdującej się nad łóżkiem lub kominkiem, na której klamerkami przyczepione są ponumerowane woreczki z upominkami, karteczki z zadaniami lub inne elementy,
  • różnorodnych pudełek z numerami, ułożonych obok siebie,
  • kolorowych kopert z numerami przyklejonych na tablicę,
  • wyciętych z papieru ponumerowanych choinek.

Sprawdź również: Książkowy kalendarz adwentowy „Czytam sobie”

Zadania adwentowe dla dzieci nie muszą być przygotowane w ramach kalendarza. Jeśli nie masz możliwości realizowania pomysłów codziennie, zaplanuj kilka najfajniejszych dla Twojego dziecka zadań na ten okres.

Pomysły na zadania adwentowe dla dzieci

Zebraliśmy 10 różnorodnych pomysłów na świąteczne zadania dla dzieci, które możesz wykonać wspólnie ze swoją pociechą w okresie adwentu. Sprawdź i wybierz te, które podobają się Wam najbardziej.

1. Upieczcie i udekorujcie pierniki. Część z nich umieśćcie w małych pudełeczkach (znajdźcie zużyte opakowania i pomalujcie je). Taki słodki prezent podarujcie rodzinie czy sąsiadom.

2. Przygotujecie ręcznie robione ozdoby choinkowe. Gdzie szukać inspiracji? Najlepiej w książkach! Zanim zabierzecie się za wykonanie, podsuń dziecku świąteczną książkę pt. „Basia i Boże Narodzenie”. Główna bohaterka tworzy wraz z mamą i rodzeństwem łańcuchy na choinkę, papierowe koszyczki i kartonowe aniołki.

3. Stwórzcie świąteczną playlistę. Pamiętaj, by utwory, które się na niej znajdą, były różnorodne. Niech każdy z domowników doda swoją ulubioną piosenkę. Rodzice mogą zaproponować utwory muzyki klasycznej np. z baletu „Dziadek do orzechów”, którego akcja rozgrywa się w wigilijny wieczór.

Pomysł na dodatkową aktywność: W oczekiwaniu na święta zachęć swoje dziecko do przeczytania książki z serii „Czytam sobie” „Dziadek do orzechów” napisanej z myślą o dzieciach wczesnoszkolnych umiejących już czytać. Wyjaśnij, że tytuł tej opowieści nawiązuje do utworów z Waszej świątecznej playlisty.

okładka dziadek do orzechów

4. Przygotujcie wspólnie aromatyczną zimową herbatę. Sięgnijcie po miód, sok malinowy, pomarańczę, laski cynamonu, suszone goździki, kawałki świeżego imbiru czy gałązki rozmarynu. Niech świąteczną krzątaninę w kuchni umilają Wam wybrana przez Was piosenki.

5. Praktykujcie wdzięczność. Napiszcie list do Świętego Mikołaja, w którym podziękujecie za otrzymane prezenty. Zachęć dziecko do tego, by osobom, które go obdarują, zawsze odwdzięczyło się czymś miłym np. wykonanym przez siebie rysunkiem, wysłaniem kartki z podziękowaniem czy upieczonymi wspólnie pierniczkami.

6. Przygotujcie listę pytań dotyczących świątecznych zwyczajów. Następnie wytnijcie każde z nich i włóżcie do skrzynki. Podczas rodzinnego spotkania z dziadkami, kuzynami czy innymi krewnymi niech każdy opowie o wylosowanym świątecznym zwyczaju.

7. Zorganizujcie klimatyczny wieczór z książką w Waszym salonie. Zapalcie zapachowe świecie, przygotujcie kakao i ciepłe koce. Niech każdy wybierze lekturę, w której pojawiają się świąteczne motywy. Dziecku, które samodzielnie już czyta, podsuń książkę pt. „Wierzbowa 13”. To magiczna opowieść, w której pojawiają się też wątki świąteczne.

wierzbowa 13 książka dla dzieci

Zainspiruj się: Książkowy prezent dla dziecka – lista 26 pomysłów na święta

8. Odwiedźcie jarmark świąteczny w okolicy lub pójdzie na spacer, by obejrzeć bożonarodzeniowe ozdoby w swojej miejscowości.

9. Nauczcie się mówić „Wesołych Świąt” w dziesięciu różnych językach.

10. Przypomnijcie sobie teksty kolęd. Wybierzcie ulubioną, nauczcie się wszystkich zwrotek i zaśpiewajcie wspólnie kilka razy. To będzie Wasz utwór popisowy podczas Świąt.

Zadania bożonarodzeniowe dla dzieci, czyli nie nudzimy się w święta!

Ciekawe aktywności możesz przygotować nie tylko na czas adwentu. W święta postaw na wspólne kolędowanie, magiczne filmowe seanse i czytanie bożonarodzeniowych opowieści. Książki o zimowej i świątecznej tematyce możesz również umieścić jako prezent pod choinką.

Dzieciom wczesnoszkolnym, które uwielbiają zanurzyć się w lekturze, podaruj książkę „ŚwiĄty Mikołaj”. To ciepła opowieść o tym, że nawet święta spędzane w zwykłej leśniczówce cioci Gryzeldy i wujka Gustawa mogą być magiczne. Przekonuje się o tym główna bohaterka Tonia. Pewnego świątecznego dnia poznaje Mikołaja Świątka, który szuka swego zaginionego renifera Augusta.

okładka świąty mikołaj

Przeczytaj także: Jaką książkę kupić dziecku pod choinkę? Książkowy prezentownik świąteczny

Skorzystaj z naszych pomysłów na kreatywne zadania adwentowe dla dzieci i spraw, by ten wyjątkowy czas w roku był jeszcze bardziej magiczny. Pamiętaj, że wspólne aktywności nie tylko przyczyniają się do rozwoju wyobraźni i różnorodnych umiejętności dziecka, ale przede wszystkim budują między Wami bliską więź.