Czytanie to świetna rozrywka, ale czasem nie jest łatwo przekonać do tego najmłodszych. Co można robić, by dodatkowo zachęcać maluchy do sięgania po książki? Świetnym sposobem będą zabawy czytelnicze dla dzieci! Poznaj nasze propozycje.
Zabawa czytelnicza związana z treścią książki
Dlaczego nie skorzystać z dobrodziejstw, które książki kryją w sobie? Wymyśl jakąś aktywność, która będzie związana z tym, co robią i przeżywają bohaterowie czytanki. W przypadku wielu książek to wcale nie będzie takie trudne. Przykładowo – „Zestaw edukacyjny. Pierwsze słowa” zawiera książeczkę „Doktor Ola” z poziomu 1 Czytam sobie – pomysł na rozrywkę z książką nasuwa się sam! Zabawa w lekarza to świetna propozycja dla najmłodszych, maluch nie tylko utożsami się z bohaterem, ale też zobaczy, że książki to coś więcej, niż historie do słuchania.
A co ze starszakami? Świetną propozycję dla większych dzieci zawiera książeczka z poziomu 2 „Skarb Arubaby”. Tomek i Ola w czasie wakacji u wujka Anatola szukają tajemniczego skarbu. Podobne poszukiwania łatwo zorganizować zarówno w domu, jak i w szkole. Wystarczy przygotować serię tropów i zagadek, które doprowadzą dzieciaki do jakiegoś „skarbu”. Dzięki bliźniaczemu śledztwu zapamiętają tę książkę na długo!

Zabawy plastyczne
To chyba jeden z najprostszych pomysłów na zabawę czytelniczą. Rysowanie historyjek, ilustrowanie, lepienie postaci z plasteliny – ciąg takich aktywności jest nieskończony.
Przy czytaniu książeczki „Wielki bal Smerfetki” plastyczne zabawy mogą dać naprawdę wiele frajdy. Każde dziecko może stworzyć własny projekt kostiumu balowego dla Smerfetki. Niech to nie będzie tylko rysunek! Kolaż różnych materiałów, cekinów, wycinanek z pewnością przypadną Smerfetce do gustu.
Książeczki z poziomu 3 Czytam sobie świetnie nadają się do plastycznych zabaw z książką. Znajdują się w nich czarno-białe ilustracje, które nie przeszkadzają w czytaniu i… dodatkowo rozwijają wyobraźnię. Dziecko może więc przelać na papier wszystkie swoje wizje o świecie przedstawionym. Świetnie nadaje się do tego „Tajemnica pewnej sąsiadki” – własne wyobrażenia czytelnika o wyglądzie czarownicy Jagi mogą być fascynujące.

Inspiracją do zabaw plastycznych może być też sama budowa książki. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Z czego składa się książka? Pomysł na ciekawą lekcję
Zabawy ruchowe
Zabawy czytelnicze dla dziecimogą także zachęcać do ruchu! Książki wspaniale inspirują do aktywności fizycznej, a „Lewy, Gola!” jest jedną z nich. Historia meczu znanego na całym świecie Polaka z pewnością przekona nawet największych leniuszków, że warto biegać.
Psoty Franka z książeczki „Franek i miotła motorowa” też mogą wprawić czytelników w ruch. Każda strona zawiera tekst, który dzieci mogą próbować naśladować – np. udawanie samolotu, powarkiwanie, latanie jak rakieta. Takie swoiste kalambury mogą dać dużo śmiechu.
Panel dyskusyjny o problemach bohaterów
Wymiana myśli o problemach bohaterów może być bardzo inspirującą zabawą czytelniczą. To dobra propozycja dla starszych dzieci. Świetnie nadadzą się do niej książeczki z poziomu 2 i 3.
„Historia pewnego statku” opowiada o rejsie „Titanica”. Chyba każdy wie, jak bardzo poruszająca jest to historia – z pewnością warto przedyskutować ją w większym gronie.
„Kto zamawiał koszmarną przygodę?” czyli thriller dla bardziej wprawionych czytelników, który z pewnością sprzyja rozmowom. Dzieci mogą wymieniać się myślami – co oni zrobiliby na miejscu Partyka, jak czuliby się w jego sytuacji? Panel dyskusyjny może być świetną okazją do wręczenia odznak czytelników czy zakładek, które zachęcą dodatkowo do sięgania po książki.
Kreatywne tworzenie historii
Tworzenie własnych historii dodatkowo pobudzi wyobraźnię i rozwinie twórcze myślenie. Oczywiście warto to robić z inspiracją książkową, która uruchomi pokłady kreatywności. „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce” może zaowocować zabawą czytelniczą polegającą na stworzeniu własnej legendy o miejscu swojego zamieszkania. Z kolei „Pułapka na ktosia” zainspiruje do opracowania planu przyłapania „ktosia”, przez którego giną różne przedmioty. Pomysły dzieci na przygotowanie pułapki mogą być zaskakujące!
Aby znaleźć jeszcze więcej kreatywnych na zachęcanie dzieci do czytania, przeczytaj: Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? 5 nietypowych sposobów