Smart,Kid,Girl,Sitting,In,Cardboard,Box,And,Holding,A

Gry i zabawy czytelnicze to świetny sposób, by przekonać najmłodszych, że literatura może być wciągająca. Pamiętaj, że dzieci w każdej aktywności szukają elementu rozrywki i najlepiej uczą się poprzez swobodne działanie. W artykule przedstawiamy zabawy czytelnicze przygotowane na bazie książek z serii „Czytam sobie” do przetestowania w domu i szkole.

Zabawy czytelnicze na co dzień, czyli zadbaj o rytuały

Zanim przedstawimy konkretne pomysły na zabawy czytelnicze dla dzieci, chcemy przekonać Cię do wprowadzenia w życie rytuałów związanych z książkami. Psycholożka Dr. Dianne Gerard przekonuje, że wszelkie aktywności z książką w roli głównej sprawiają, że dzieci czują się akceptowane, pocieszone i uspokojone. Oto przykładowe pomysły na rytuały czytelnicze.

W domu:

  • opowieść na dobranoc,
  • poobiednia sesja z książką interaktywną,
  • kalendarz adwentowy w formie świątecznych opowiadań na każdy dzień,
  • opowieści z obrazkowego teatrzyku Kamishibai w każdą niedzielę.

W szkole:

  • codzienny czas na samodzielne czytanie,
  • rozmowy o przeczytanych książkach,
  • tablica rekomendacji książek – na której uczniowie zostawiają karteczki i dzielą się tym, co aktualnie czytają.

Do tej rutyny wprowadź gry i zabawy przygotowane na bazie książek, które uatrakcyjnią codzienne czytanie. W dalszej części znajdziesz kilka sprawdzonych pomysłów.

Przeczytaj również: Zadania adwentowe dla dzieci – 10 pomysłów na świąteczne aktywności

1. Zabawy czytelnicze związana z treścią książki

Na dobry początek skorzystaj z dobrodziejstw, które kryje w sobie fabuła książki. Doskonale sprawdzają się zabawy czytelnicze dla dzieci związane z tym, co robią i przeżywają bohaterowie opowieści. Oto dwa przykłady dla dzieci w wieku 5–8 lat.

Początkującym czytelnikom podsuń książkę z poziomu 1 serii „Czytam sobie” pt. „Doktor Ola”, która dostępna jest w zestawie edukacyjnym „Pierwsze słowa. Po lekturze zaaranżujcie w pokoju dziecka gabinet lekarski niczym z książki: z biurkiem, fotelem, gablotą na leki. Przygotuj karteczki do wypisywania recept i bądź pierwszym pacjentem Twojego dziecka. To również dobry pomysł na ćwiczenie pisania.

A co ze starszakami? Świetną propozycję dla starszych dzieci zawiera książka z poziomu 2 „Skarb Arubaby”. Tomek i Ola w czasie wakacji u wujka Anatola szukają tajemniczego skarbu. Podobne poszukiwania łatwo zorganizować w domu, szkole lub pobliskim lesie. Wystarczy przygotować serię tropów i zagadek, które doprowadzą dzieci do jakiegoś skarbu. Dzięki bliźniaczemu śledztwu zapamiętają tę książkę na długo. Taka aktywność może być świetną atrakcją podczas przyjęcia urodzinowego Twojego dziecka.

Sprawdź także: Urodziny dziecka w domu – pomysły na niezapomniane przyjęcie

2. Zabawy plastyczne z książką w tle

Artystyczne zabawy czytelnicze łatwo zorganizować, a do tego chętnie angażują się w nie nawet nieśmiałe dzieci. Może to być rysowanie historyjek, ilustrowanie, lepienie postaci z plasteliny, tworzenie zakładek. Na dobry początek sprawdź nasze pomysły na bazie książek z serii „Czytam sobie”.

Po lekturze książki „Wielki bal Smerfetki” każde dziecko może stworzyć własny projekt kostiumu balowego dla Smerfetki. Niech to nie będzie tylko rysunek! Zaproponuj dziecku zrobienie kolażu z różnych materiałów: cekinów, wycinanek, a nawet darów lasu.

Do plastycznych aktywności świetnie nadają się też książki z poziomu 3. Znajdują się w nich czarno-białe ilustracje, które nie przeszkadzają w czytaniu, lecz dodatkowo rozwijają wyobraźnię. Dziecko może więc przelać na papier wszystkie swoje wizje o świecie przedstawionym. Przykładowo na bazie książki „Tajemnica pewnej sąsiadki” stwórzcie portret pamięciowy czarownicy Jagi.

Przeczytaj więcej na ten tematZ czego składa się książka? Pomysł na ciekawą lekcję

3. Gry i zabawy czytelnicze a aktywność fizyczna

Zabawy czytelnicze dla dzieci mogą także zachęcać do ruchu! Bazą do takich gier mogą być psoty Franka z książki „Franek i miotła motorowa”. Każda strona zawiera tekst, który dzieci mogą próbować naśladować, np. udawanie samolotu, powarkiwanie, latanie jak rakieta. Ruchowe kalambury będą świetną rozrywką dla całej rodziny.

Natomiast po lekturze książki „Lewy, Gola!”, która opisuje historię wyjątkowego meczu, dzieci mogą spróbować odegrać to piłkarskie spotkanie na własnym podwórku. Opowieść będzie też świetnym pretekstem do zabawy w komentatora sportowego.

4. Dyskusje o książkach i kluby czytelnicze

Wymiana myśli o przeżyciach bohaterów jest inspirującą formą zabawy czytelniczej dla dzieci. Zwłaszcza gdy przyjmie formę regularnego „Klubu miłośników czytania”. Latem takie spotkania można zorganizować w plenerze lub podczas tematycznych wycieczek. To dobra propozycja dla starszych dzieci. Świetnie nadadzą się do niej książeczki z poziomu 2 i 3.

Historia pewnego statku” opowiada o rejsie Titanica. Chyba każdy wie, jak bardzo poruszająca jest to historia. Z pewnością warto przedyskutować ją w większym gronie.

Kto zamawiał koszmarną przygodę?”, czyli historia z dreszczykiem dla bardziej wprawionych czytelników. Dzieci mogą odpowiedzieć na następujące pytania: co zrobiłyby na miejscu Partyka, jak czułyby się w jego sytuacji? Panel dyskusyjny może być świetną okazją do wręczenia odznak czytelników czy zakładek, które dodatkowo zachęcą do sięgania po książki, a które znajdziesz w zakładce Materiały do pobrania.

5. Kreatywne tworzenie historii

Gry i zabawy czytelnicze mogą polegać na tworzenie własnych historii, tekstów piosenek i wierszy. Warto to robić z inspiracją książkową, która uruchomi pokłady kreatywności. „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce” może być bazą do zabawy czytelniczej polegającej na stworzeniu własnej legendy o miejscu swojego zamieszkania. Z kolei „Pułapka na ktosia” zainspiruje do opracowania planu przyłapania „ktosia”, przez którego giną różne przedmioty. Pomysły dzieci na pułapki mogą być zaskakujące!

Zabawy czytelnicze dla dzieci to sposób na to, by przekonać najmłodszych do regularnego sięgania po książki. Kiedy już to polubią, z pewnością zgodzą się z Wisławą Szymborską (i innymi molami książkowymi), że samo czytanie książek jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Źródła:

6 Reading routines every classroom needs!Establishing reading routines at home helps calm our children

Establishing reading routines at home helps calm our children