dzienniczek-lektur

Czy jest coś lepszego niż czytanie książek przez dzieci? Tak! Czytanie i dokumentowanie tego procesu. Tu z pomocą przyjdzie dzienniczek lektur. Dodaj do tej aktywności element zabawy, a zaszczepisz dziecku miłość do czytania na całe życie. Sprawdź nasze pomysły na dzienniczek lektur w domu i w szkole.

Czym jest dzienniczek lektur dla dzieci?

Dzienniczek lektur to zeszyt zawierający historię czytelniczą. Dziecko umieszcza w nim zapiski o każdej przeczytanej książce oraz wszystkie potrzebne informacje do jej zidentyfikowania (autor, tytuł, data ukończenia czytania). Jednak w prowadzeniu dzienniczka lektur nie ma żadnych ograniczeń. Oto kilka pomysłów, co jeszcze może zawierać:

  • miejsce na ocenę książki:tekstową lub graficzną (np. w skali gwiazdek),
  • ulubione cytaty, powiedzonka bohaterów,
  • miejsce na ciekawostki z książki,
  • listę nowych słów wraz z wyjaśnieniem, co oznaczają,
  • ilustracje np. portrety bohaterów, mapy miejsc,
  • kolaże przedstawiające książkę w całości lub daną problematykę,
  • teksty inspirowane przeczytaną książką (np. wiersz, piosenka). 

Tak skonstruowany dzienniczek lektur jest pomocny nie tylko w szkole, ale również jako uzupełnienie domowego czytania. Dzięki niemu dzieci mogą z łatwością wracać do swojej listy lektur i aktywnie korzystać z przeczytanych książek.

Pomysł na dodatkową aktywność: Pamiętaj, że prowadzenie dzienniczka lektur powinno kojarzyć się z czymś przyjemnym. Wybierz się więc z dzieckiem do sklepu papierniczego i wybierzcie najpiękniejszy notes. Zachęć dziecko do jego ozdobienia i wspólnie podzielcie dziennik na odpowiednie sekcje (np. cytat, ciekawostka, ilustracja). Pomysł na uzupełnianie dzienniczka możesz podrzucić również bliskim, którzy chcą spędzić wartościowy czas z Twoim dzieckiem.

Przeczytaj również: Aktywny czas z wnukami – 8 pomysłów dla dziadków

Dlaczego warto prowadzić dzienniczek lektur?

Podsumowanie czytelniczych osiągnięć i duma z liczby przeczytanych stron to nie jedyne zalety dzienniczka lektur. Korzyści z prowadzenia takich notatek jest dużo więcej. Oto 6 najważniejszych.

1. Motywacja do czytania

Nic tak nie motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań, jak widoczne efekty. Dzienniczek lektur pozwala obserwować postępy w nauce czytania. Jeśli dzieci prowadzą dzienniczki w szkole, mogą polecać sobie różne książki i dzielić się wspólnymi czytelniczymi doświadczeniami.

2. Rozwój logicznego myślenia i kreatywności

Planowanie dzienniczka lektur oraz rozmieszczanie w nim poszczególnych informacji pomoże rozwinąć dziecku umiejętności logicznego myślenia. Natomiast tworzenie ilustracji, kolaży i wierszy do przeczytanych książek rozwinie w nim kreatywność oraz zapał do twórczego działania.

3. Kształtowanie umiejętności krytycznej oceny

Dzienniczek lektur zawiera z reguły sekcję na ocenę książki lub zachowań bohaterów, dzięki czemu dziecko uczy się wyrażać swoją opinię, interpretować wydarzenia oraz argumentować. To rzeczy, które przydadzą mu się zarówno w zdobywaniu wiedzy, jak i w relacjach międzyludzkich.

4. Rozwój zdolności plastycznych

Dzienniczek lektur warto urozmaicić ilustracjami, kolażami i naklejkami. Dzięki temu dziecko rozwinie zdolności manualne. Niektóre dzieci wstydzą się wyrażać swoje myśli nawet na papierze, dlatego elementy graficzne będą sposobem na przełamanie się. Na bazie przeczytanych książek można tworzyć personalizowane zakładki.

5. Podsumowanie wiedzy

Prowadzenie książkowych zapisków pomoże zapamiętać, jakie tytuły dziecko przeczytało. Co więcej, usystematyzuje wiedzę zdobytą na bazie lektur. Krótkie notatki dotyczące tematu książeczki czy postępowania bohaterów pomogą podsumować i zapamiętać zdobyte informacje.

6. Utrzymanie umiejętności czytania u początkujących czytelników

Eksperci podkreślają, że przerwy w nauce szkolnej np. ferie lub wakacje wpływają negatywnie na utrzymanie umiejętności czytania u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Warto wówczas założyć  wakacyjny lub zimowy dzienniczek lektur, który będzie realnym wsparciem dla początkujących czytelników.

Sprawdź także: Ferie w domu, czyli 5 sposobów na spędzenie czasu z dzieckiem w przerwie zimowej

Dzienniczek lektur – postaw na książki o różnorodnej tematyce

Przy okazji planowania dzienniczka lektur zastanów się nad tytułami, które rekomendujesz dzieciom. Pamiętaj, że książki kształtują ich sposób postrzegania świata, dlatego wybieraj opowieści z różnorodnymi bohaterami, które dotyczą tematyki z wielu dziedzin.

Dbając o tę różnorodność, spośród książek wydawnictwa HarperCollins wybraliśmy kilka tytułów dla początkujących i trochę bardziej zaawansowanych czytelników. Podzieliliśmy je na kilka kategorii. Dzienniczek lektur z tymi opowieściami będzie dla dziecka wartościowym pamiętnikiem, ale też źródłem wiedzy.

1. Ekologia, biologia, przyroda

Misja Inspektora Maskonura” to książka z drugiego poziomu serii „Czytam sobie”. Dzięki tej opowieści dzieci mogą przyjrzeć się problemowi plastikowych śmieci pozostawianych przez ludzi z perspektywy zwierząt.

Pomysł na dodatkową aktywność: Po lekturze tej książki wypiszcie wspólnie z dzieckiem działania, które możecie podjąć, by ograniczyć produkcję śmieci. Dzięki temu, kiedy sięgnie po dzienniczek lektur, będzie mogło sobie je przypomnieć. Do podobnych zapisków zmotywuje książka pt. „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”. Dziecko może rozrysować łańcuch ewolucji lub wykleić jego kolejne etapy. Dzięki temu lepiej go zapamięta.

2. Podróże i wspomnienia

Piękne wspomnienia pomogą przywołać książeczki o wizytach w ciekawych miejscach. „Figle w fokarium” to historia, która opowiada o odwiedzinach w helskim fokarium. Z kolei „O smoku spod Wawelu” przypomina legendę krakowskiego smoka. W dzienniczku przy takich książkach można zawrzeć swoje wspomnienia z wycieczek do innych miast czy wizyt w ciekawych miejscach – zoo czy muzeum.

3. Piękne ilustracje

Dzienniczek lektur mogą urozmaicić też ilustracje z zabawnymi scenkami z książki. Świetnym materiałem na takie zadanie dla młodszych dzieci będzie „Złota rybka” z poziomu 2. Starsze dzieci chętnie zilustrują szaloną historię małego wilczka z książki „Szarka” z poziomu 3 serii „Czytam sobie” HarperCollins.

4. Okiem krytyka

Dla zapalonych czytelników świetnymi propozycjami do uzupełnienia dzienniczka lektur będą książki z serii „Czytam sobie z bakcylem”. Lektura „Tajemnicy namokniętej gąbki” i zawartej w niej historii detektywistycznej połączonej z bajką o syrence może być inspiracją do ciekawych recenzji młodych czytelników.

okładka książki Tajemnica namokniętej gąbki

Pamiętaj, że dzienniczek lektur ma zachęcić dziecko do czytania. Wprowadzaj więc do niego jak najwięcej elementów zabawy, by nie kojarzył się z obowiązkiem szkolnym. Postaw na różnorodne tytuły. Nawet jeśli uczeń teraz nie lubi czytać, to może w końcu trafi na lekturę marzeń. Eksperci przekonują, że dzieciom wystarczy jedna książka, którą absolutnie pokochają, aby stały się zagorzałymi czytelnikami.

Źródła:

Reading Journals – Teaching Approach

Why Children Need Diverse Literature: How does Diverse Literature Affect Children?

5 Reasons Your Child Needs a Reading Book Journal This Summer