Prowadzenie dzienniczka lektur może być wielką przygodą. Zapiski o każdej przeczytanej książce będą ogromną motywacją do czytania. Jak prowadzić dziennik lektur, aby był atrakcyjny dla dziecka?
Czym jest dzienniczek lektur dla dzieci?
To nic innego jak zeszyt, zawierający całą „czytelniczą historię” dziecka. Maluch umieszcza w nim zapiski o każdej przeczytanej książce. Oczywiście powinien zawierać wszystkie potrzebne informacje do tego, aby później zidentyfikować książkę. Być może kiedyś dziecko będzie chciało do niej wrócić.
Poza tym, w prowadzeniu dzienniczka lektur nie ma żadnych ograniczeń. Może zawierać rysunki, notatki, opisy bohaterów, osobiste refleksje, czas czytania czy ocenę książki. To świetna pomoc nie tylko w szkole, ale też uzupełnienie domowego czytania.
Jakie zalety wiążą się z prowadzeniem dzienniczka lektur?
Zsumowanie czytelniczych osiągnięć i duma z liczby przeczytanych stron to nie jedyne zalety dzienniczka lektur. Do korzyści płynących z prowadzenia czytelniczych notatek, zaliczamy również szereg innych zalet. Poniżej opisujemy każdą z nich.
- Rozwój zdolności plastycznych
Dzienniczek bardzo łatwo urozmaicić ilustracjami. Dzięki temu dziecko nie tylko będzie szkolić się w czytaniu, ale też rozwinie swoje zdolności plastyczne i manualne. Możliwości ilustrowania jest naprawdę wiele. Maluch może wykonać własne ilustracje do opisywanej książki. Świetnym pomysłem będzie też dołączenie do opisów bohaterów ich portretów. Jeśli dziecko nie lubi rysować, może przygotować też kolaże, malowane obrazy czy skorzystać z naklejek.
- Rozwój logicznego myślenia i kreatywności
Planowaniedzienniczka lektur oraz rozmieszczanie w nim poszczególnych informacji pomoże rozwinąć dziecku logiczne myślenie. Porządkowanie i ustalanie hierarchii treści to ważna umiejętność, która przyda się nie tylko w szkole. Dodatkowo dziecko proponując nowe pomysły na wykorzystanie dzienniczka, rozwija swoją kreatywność.
- Motywacja do czytania
Nic tak nie motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań, jak widoczne efekty. Dzienniczek lektur dla dzieci uwidacznia ich postępy w nauce czytania. Jeśli maluchy prowadzą dzienniczki w szkole, mogą dodatkowo porównywać swoje postępy i w duchu zdrowej rywalizacji motywować się wzajemnie.
Taka motywacja nie wystarczy? Sprawdź, co robić, kiedy dziecko nie chce czytać?
- Umiejętność krytycznej oceny
Dzienniczek lektur, jeśli zawiera sekcję na ocenę książki lub zachowań bohaterów, uczy dziecko krytycznej oceny. Mały czytelnik musi przecież zdecydować, czy dana książka mu się podobała
i dlaczego. Dzięki temu uczy się argumentować swoje decyzje.
- Podsumowanie swojej wiedzy
Prowadzenie książkowych zapisków pomoże nie tylko zapamiętać, jakie tytuły dziecko przeczytało. Usystematyzuje też wiedzę, jaką zdobyło z lektur. Krótkie notatki dotyczące tematu książeczki czy postępowania bohaterów pomogą podsumować zdobytą wiedzę.
Jak prowadzić dziennik lektur?
Jedynym ograniczeniem jest kreatywność! Pomysłów na to, jak zrobić dzienniczek lektur jest naprawdę wiele. Jak już wspomnieliśmy wyżej, można urozmaicić go na wiele sposobów. Elementy zawarte w opisie książki mogą zależeć od jej treści. Starajmy się podsuwać dzieciom książeczki o różnorodnej treści. Dzięki temu przygotowywanie dzienniczka lektur nigdy nie będzie nudne!
Jakie pozycje wybrać?
„Misja inspektora Maskonura” – to książka z drugiego poziomu serii Czytam Sobie, która porusza problem plastikowych śmieci na plaży. Warto, by dziecko przy tej pozycji napisało, jakie może podjąć działania, aby ograniczyć produkcję śmieci. Dzięki temu zawsze, kiedy sięgnie po dzienniczek lektur – będzie mogło sobie je przypomnieć. Do podobnych zapisków zmotywuje „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie”. Mały czytelnik może np. rozrysować łańcuch ewolucji lub wykleić jego kolejne etapy. Dzięki temu lepiej go zapamięta.

Piękne wspomnienia dziecka pomogą przywołać książeczki o wizytach w znanych miejscach. „Figle w fokarium” to propozycja, która opowiada o odwiedzinach w helskim fokarium. Z kolei „O smoku spod Wawelu” przypomina historię krakowskiego smoka. W dzienniczku przy takich książkach można zawrzeć swoje wspomnienia z wizyty w jakimś ciekawym miejscu – np. zoo lub muzeum.
Dzienniczek lektur mogą urozmaicić też ilustracje z zabawnymi scenkami z książki. Świetnym materiałem na takie zadanie dla młodszych dzieci będzie „Złota rybka” z poziomu 2. Starsze dzieci chętnie zilustrują szaloną historię małego wilczka z książki „Szarka” z poziomu 3.
A dla zapalonych czytelników świetnymi propozycjami do uzupełnienia dzienniczka lektur będą książki z serii „Czytam sobie z bakcylem”. Przykładowo „Tajemnica namokniętej gąbki” i zawarta w niej historia detektywistyczna połączona z bajką o syrence może poskutkować bardzo krytycznymi recenzjami młodych czytelników 😊


Szukasz innych sposobów, które zmotywują dzieci do czytania? Czytaj również: Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? 5 nietypowych sposobów