aktywny-czas-z-wnukami

Jak spędzać czas z wnukami, by zbudować z nimi dobrą relację, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne? Odpowiedź brzmi: aktywnie i kreatywnie. Przedstawiamy 8 pomysłów na wspólne spędzanie czasu, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i dziadkom.

Czas z wnukami – korzyści dla dzieci i seniorów

Czy wiesz, że dzieci, które dojrzewają w większej emocjonalnej bliskości z dziadkami, rzadziej zapadają na depresję jako dorośli? Nic dziwnego skoro otrzymują dodatkową porcję akceptacji, cierpliwości, wsparcia i zabawy. Badania pokazują, że korzyści z takiej relacji czerpią również seniorzy. Regularnie spędzany czas z wnukami działa jak najlepsze ćwiczenia aktywizujące mózg, chroniące nie tylko przed demencją, ale też depresją.

Antoine de Saint-Exupéry twierdził, że „odległość nie jest miarą oddalenia”, dlatego dobrą relację z wnukami możesz zbudować nawet wtedy, gdy mieszkacie daleko od siebie. Wówczas pamiętaj o:

  • zaplanowaniuregularnych wizyt,
  • zapraszaniu wnuków do siebie,
  • częstym korzystanie z rozmów wideoi innych komunikatorów, by podtrzymywać relacje,
  • tworzeniu wspólnego projektu, na przykład rodzinnego drzewa genealogicznego.

Sprawdź również: Genealogia, czyli kilka słów o historii przodków

Zabawy babci i dziadka – 8 pomysłów, które spodobają się Twoim wnukom

Zależy Ci na tym, by czas z wnukami był niezapomnianą przygodą? Postaw na różnorodne aktywności: od tych na świeżym powietrzu, poprzez ciekawe wycieczki, aż po kreatywne prace plastyczne.

1.   Zaplanuj wyjście na basen

Zabawy w wodzie to jedne z najprzyjemniejszych i najzdrowszych aktywności zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Dlatego nie zastanawiaj się, znajdź basen w okolicy i wybierz się tam z wnukami. Być może taka aktywność na stałe zagości w Waszym wspólnym grafiku.

2.   Zróbcie przyrodniczy eksperyment

Prace związane z sadzeniem roślin uczą doceniania przyrody i cierpliwości. Na dobry początek wspólnie z wnukami zasadźcie fasolę Jaś i tę aktywność połączcie z lekturą książki z serii Czytam sobie „Fasola Eulalii”. Tytułowa bohaterka pokazuje, jak krok po kroku przeprowadzić fasolowy eksperyment w domu. Zachęć dziecko do samodzielnego przeczytania książki, a potem działajcie wspólnie.

okładka Fasola Eulalii

3.   Poobserwujcie zwierzęta w zoo

Świat zwierząt fascynuje niemal każde dziecko. Uwielbiają one poznawać nowe gatunki, dowiadywać się o ich zwyczajach, szukać ciekawostek i obserwować. Doceń tę ich pasję i wybierzcie się wspólnie na wycieczkę do zoo, fokarium lub palmiarni miejskiej. Przed takim wyjściem oswój dziecko z miejscem, do którego planujecie się wybrać. Pomoże Ci w tym książka „Figle w fokarium. O fokach z Helu”, która opowiada o wizycie w nadmorskim fokarium i zwyczajach tam panujących.

okładka Figle w fokarium

4.   Ugotujcie coś razem

Zabawy babci i dziadka mogą być nie tylko przyjemne, ale też pożyteczne. Na dobry początek postawcie na gotowanie i…czytanie! Podrzuć dziecku książkę z serii przepis „Pora na pomidora (w zupie)” i ugotujcie razem przepyszną pomidorówkę. Zaletą książki jest łączenie w sobie nauki czytania z zachętą do rozwijania takich umiejętności jak gotowanie, gdyż książka jest jednocześnie przepisem.

okładka Pora na pomidora

5.   Zróbcie ekologiczną pracę plastyczną

Dzieci mogą nauczyć się od starszego pokolenia tego, jak pomysłowo wykorzystywać zasoby, które są pod ręką. Zamiast więc kupować kolejną kolorowankę lub ozdobne papiery do prac plastycznych, zróbcie kolaż ze starych gazet i magazynów. Potęga wyobraźni i wartość rzeczy wykonanych samodzielnie podkreślone są w nostalgicznej książeczce „Lola i ptaki”. Zachęć wnuki do jej przeczytania, a następnie opowiedz o Twoich pomysłach z dzieciństwa.

okładka Lola i ptaki

6.   Zagrajcie w państwa-miasta

Czas z rodziną to świetna okazja do tego, żebyś pokazał wnukom ulubione gry z młodości. Dzieci wczesnoszkolne uwielbiają grać w „państwa-miasta”. Więcej pomysłów na tego typu aktywności znajdziecie w książce z serii Czytam sobie „Złota rybka”, w której babcia głównych bohaterów udowadnia, że istnieje świetna zabawa bez wykorzystywania nowoczesnych technologii i urządzeń. Podrzuć tę lekturę wnukom do samodzielnego przeczytania.

okładka złota rybka

7.   Pokaż wnukom stare kino

Może w Twojej okolicy funkcjonuje jeszcze klimatyczne kino z dawnych lat? Wybierzcie się tam wspólnie na ciekawy film familijny. Pokaż wnukom niezwykły klimat kin studyjnych, który jest alternatywą dla współczesnych multipleksów.

8.   Puśćcie wodze fantazji

Choć wszystkie powyższe pomysły są atrakcyjne, to dzieci doceniają również najprostsze aktywności w domu. Może to być chwila wspólnego głośnego czytania lub zabawa na kanapie, która w mgnieniu oka zamienia się w okręt płynący na morzu. Podobne aktywności zachwycają Basię – główną bohaterkę książeczki „Basia i dziadkowie”. Wystarczy użyć wyobraźni, aby zabawa z dziadkami była najlepszą na świecie zabawą.

okładka Basia i dziadkowie

Przeczytaj także: 5 pomysłów na zabawy czytelnicze dla dzieci w każdym wieku

Wartościowy czas z rodziną i… przybranymi dziadkami

Badania udowadniają, że u dzieci, które na co dzień mają styczność ze starszymi osobami (nie tylko z rodziny), zaobserwowano poprawę zdolności językowych i czytelniczych oraz lepszą samoocenę i wyższą empatię. Aby czerpać co najlepsze z takich relacji, na świecie pojawia się coraz więcej ośrodków wielopokoleniowych, na przykład łączących dom seniora z przedszkolem. W rolę babci i dziadka mogą wejść więc starsi samotni sąsiedzi. Tego typu relacja pokazana jest w książeczce „Babula Babalunga”, której temat warto poruszyć z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym.

okładka Babula Babalubga

Zainspiruj się: Ciekawe pomysły na wakacyjne zabawy dla dziecięcej grupy przyjaciół

Spędzanie czasu z rodziną nie musi być monotonne. Wystarczy garść pomysłów, szczypta wyobraźni oraz szczere chęci, aby przeżyć razem niezapomniane chwile, które dzieci zapamiętają na całe życie. Zainspiruj się naszymi pomysłami na aktywny czas z wnukami lub wymyśl inne aktywności, które przyniosą radość Tobie i twoim wnukom.

Źródło: https://extension.usu.edu/relationships/faq/relationship-with-grandparents

Źródło: https://www.theguardian.com/society/2019/jan/05/children-eldery-intergenerational-care-advantages