genealogia_rodzinny album

Lato to najlepszy czas na odkrywanie świata i zacieśnianie rodzinnych więzi. Wakacje u dziadków lub wujostwa warto wykorzystać więc na zebranie materiałów do drzewa genealogicznego, poznanie niesamowitych rodzinnych historii i wywiady z najbliższymi. Podpowiadamy, jak dzięki kreatywnym zabawom i ciekawym lekturom, pomóc dziecku zrozumieć zawiłości genealogii. 

Dlaczego warto znać historię przodków? 

Genealogia jest istotna dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego najmłodszych, co potwierdzają naukowcy[1]. Kilkanaście lat temu na amerykańskiej uczelni Emory University przeprowadzono badania, z których wynika, że dzieci znające historię swoich przodków są bardziej odporne na stres i mają wyższą samoocenę. Co więcej: 

  • poprzez rozpoznanie więzów rodzinnych rozumieją, że są częścią większej całości. Nie czują się samotne, bo przecież na świecie żyją ich kuzyni, ciotki, wujkowie. 
  • słuchając historii rodzinnych, dowiadują się, że np. dziadkowie musieli przezwyciężyć różne trudności w życiu. Udało im się, co oznacza, że i oni poradzą sobie z przeciwnościami losu. 
  • twórcy portalu „Your Roots in Poland” podkreślają, że znając korzenie, poznajemy nie tylko historię naszych przodków, ale dowiadujemy się też skąd mamy dany talent lub wrażliwość

Co więcej, genealogia to dział historii najbliższy maluchom. Już kilkulatek zadaje mnóstwo pytań z tej dziedziny: „Kiedy dziadek ma urodziny?”, „Jak ma na imię mama mojej mamy?”, „Czy znasz kogoś, kto żył sto lat?”. Wykorzystajmy jego naturalną ciekawość świata!

Genealogia — jak zainteresować nią dzieci? 

„Historia jest nudna” — od czasu do czasu usłyszysz takie stwierdzenia w domu, szkole lub bibliotece. Jednak dzięki genealogii możesz zmienić to podejście. Dzieci, które pokochają odkrywanie rodzinnych tajemnic z przeszłości, przekonają się, że historie związane z wydarzeniami na świecie, też mogą być ciekawe. 

To też Cię zainteresuje: Jak mądrze uczyć dzieci historii?

Genealogię przybliżysz dziecku za pomocą zajęć plastycznych, czytelniczych oraz medialnych. Oto kilka naszych propozycji. 

Tworzymy drzewo genealogiczne

Już z kilkulatkiem stworzysz pierwsze rodzinne drzewo genealogiczne. W tym przypadku skoncentruj się na namalowaniu drzewa ciekawą techniką np. wykonajcie gałęzie za pomocą odbitych w farbie rąk (ręce odciskać mogą dzieci, ale też inni dorośli z rodziny – będzie to dodatkowo cenna pamiątka). Na każdej takiej gałęzi naklej ramkę z białego papieru. Następnie umieść w niej zdjęcie członka rodziny oraz podpis. Drzewo genealogicznekilkulatków nie musi być rozbudowane, wystarczy, że znajdą się na nim zdjęcia babć, dziadków, mamy, taty oraz rodzeństwa. 

Pomysł na dodatkową aktywność: Wyjaśnij dzieciom, co to jest drzewo genealogiczne. Od drzewa przejdź do sformułowania „szukać korzeni” i wspólnie zastanówcie się, co oznacza ta metafora.

Rodzinna podróż w czasie 

Na taką wycieczkę zaprasza dzieci, rodziców i pedagogów seria książek „Czytam sobie”. Rozmawiając o genealogii warto sięgnąć po 3 tytuły:

1. „Darwin. Opowieść o naszej wielkiej rodzinie będzie świetnym pretekstem, by porozmawiać o ewolucji, dziedziczeniu, kuzynach ze świata przyrody. Wszystkim tym tematom przyglądamy się razem z Hanią i jej tatą.

 

2. „W kraju Polan. O dawnej Polsce dzięki tej książce dzieci przeniosą się do czasów panowania księcia Mieszka i będą mogły wyobrazić sobie, jak dawno temu żyli ich przodkowie

3. „Złota rybka” to nowoczesna wersja baśni „O rybaku i złotej rybce” z tabletem w tle. Ta książeczka może być okazją do rozmowy o tym, że po naszych przodkach zostają też legendy i baśnie, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. 

Wywiad z przodkami 

Genealogia jest też świetnym sposobem na zacieśnienie więzi rodzinnych. Dziecko wybiera się na kilka dni do dziadków lub wujostwa? Do jego wakacyjnej torby spakujcie notatnik z pytaniami dotyczącymi rodzinnych historii oraz dyktafon. 

Pomysł na dodatkową aktywność: Przygotowany wywiad warto spisać. W ten sposób stworzycie „rodzinny pamiętnik”, do którego, co jakiś czas, możecie dopisywać nowe pasjonujące historie babć i dziadków. 

Czy przekonaliśmy Cię, że genealogii też można uczyć w kreatywny sposób? Pomogą Ci w tym wydane w serii „Czytam sobie” książeczki oraz wyobraźnia. Dzieci docenią wszelkie plastyczne, czytelnicze i medialne aktywności dotyczące tego tematu. 


[1] http://shared.web.emory.edu/emory/news/releases/2010/03/children-benefit-if-they-know-about-their-relatives-study-finds.html#.YuuTfS2w1QI