wakacje przygoda

Wakacje to okres, kiedy nie ma czasu na nudę! Choć zabawa ze szkolnymi przyjaciółmi została na chwilkę przerwana, letnie dni wypełnione są towarzystwem innych dzieci – kuzynów i kuzynek, znajomych poznanych na półkoloniach i wakacyjnych wyjazdach, z którymi można bawić się równie dobrze i kreatywnie.

Pomysły na wakacyjne zabawy inspirowane książeczkami

Zamiast myśleć o szkolnych obowiązkach, dzieci w wakacje mogą w końcu prawdziwie odpocząć i skorzystać z okazji do fantastycznych zabaw. Pomysły na zabawy dla dzieci pomogą uniknąć nudy, niezależnie od pogody, za to w dobrym towarzystwie – innych dzieci, ulubionych zabawek i ciekawych książek. W końcu na wszystko znajdzie się czas! Pogoda nie zawsze pozwoli na aktywny wypoczynek z dzieckiem, dlatego warto przygotować kreatywne zabawy dla dzieci – aby bawić się mądrze i przyjemnie.

Inspiracją mogą być książeczki, zabawki czy po prostu możliwości, jakie dają elementy otaczającego was świata. Zabawy w wodzie to świetny sposób na ochłodę w upalne dni, a piasek na plaży i w piaskownicy równie dobrze pozwoli na konstruowanie fantastycznych budowli. Na plaży możemy ozdobić go znalezionymi na brzegu muszelkami i kamyczkami, a w piaskownicy wzmocnić zabudowania patyczkami i listkami. Zabawy dla dzieci w wakacje mogą ćwiczyć spostrzegawczość i współpracę, dlatego świetnym pomysłem są drużynowe poszukiwania skarbów, w naturalny sposób rozbudzające ciekawość świata. Szukanie interesujących przedmiotów może prowadzić do naprawdę ciekawych przygód, zupełnie jak w książce Tajemnica zielonej butelki. A każda odnaleziona rzecz może być początkiem do ćwiczenia kreatywności i wymyślania niesamowitych historii.

Spędzanie czasu wśród natury to także okazja do ciekawych spotkań – z ulubionymi koleżankami i kolegami, a także z mieszkańcami naszych okolicznych ekosystemów. Być może uda się poznać kogoś z magiczną mocą? Jak przekonał się Mati, Złota rybka potrafi spełniać marzenia, więc przemyślcie dobrze o co ją poprosić! Pomysły na zabawy dla dzieci nie muszą wymagać wielu sprzętów i przygotowań –  rysowanie magicznej ryby albo wymyślanie spełnionych marzeń to bardzo inspirujące propozycje.

Zabawy w detektywów poleca również rezolutna Maja na tropie jaja, która dzielnie pomaga papudze odnaleźć złote jajko. Bardzo zabawna, piracka historia pełna emocji i wydarzeń to idealny wstęp do zabawy dla dzieci – przebieranie się za piratów, poszukiwanie skarbów i wspólne wybieranie flagi czy zbieranie akcesoriów niezbędnych na okręcie powoli prawdziwie dać się ponieść wyobraźni. Pomysły na wakacyjne zabawy nie muszą być skomplikowane, wystarczy impuls, a reszta zrobi się sama.

Maja na tropie jaja okładka nowa

Działajmy wspólnie

Czym zająć dzieci w wakacje? Wspólnym działaniem! Najlepsze zabawy to te praktyczne dla dorosłych, dlatego wspólne zbieranie owoców może dostarczyć dużo rozrywki i do tego pysznych efektów. A pyszne, świeże owoce to odpowiedni składnik smakowitych wypieków. Wspólne gotowanie i pieczenie w deszczowe popołudnie, na osłodę i ucieczkę przed nudą wspiera książeczka Muffiny Eufrozyny – podpowiada ile odmierzyć składników i jak je ze sobą połączyć, aby powstały naprawdę wyjątkowe babeczki. Wspólne przygotowywanie jedzenia to trening sprawności manualnej, kojarzenia faktów i samodzielności/pracy w grupie, w zależności od tego, jak liczną brygadę cukierniczą zbierzemy.

Wakacyjne zabawy dla dzieci to okazja do lepszego poznawania świata – także tego, który na co dzień jest przed nami ukryty. Dzieci uwielbiają eksperymenty przyrodnicze, dzięki którym mogą dowiedzieć się czegoś więcej – na przykład wspólnie hodując roślinkę od nasiona poznawać kolejne etapy dojrzewania albo obserwując gwieździste niebo, dzieci mogą zbudować własną rakietę. Kosmiczne zabawy dla dzieci to świetny punkt wyjścia do rozmów o otaczającym nas świecie, zarówno tym odległym jak i bardzo bliskim. Bo fascynujące zjawiska towarzyszą nam nieustannie, lecz bywają naprawdę malutkie. Dowiecie się o nich czytając Historie spod podłogi, których bohaterami są… kłębki kurzu!

Najlepsze wakacyjne zabawy dla dzieci to te najprostsze, pobudzające naturalną ciekawość, kreatywność i wyobraźnię. Świat przyrody daje nieskończone możliwości – skakanie przez kałuże, puszczanie latawców, pluskanie się w wodzie i budowanie zamków, poszukiwanie śladów w lesie czy rodzinne podchody. Z książkowymi inspiracjami i dziecięcą wyobraźnią z pewnością nie zabraknie wam pomysłów na zabawę!