slider-zabawy-kosmiczne-czytam-sobie

Twoje dziecko uwielbia kosmos? Chcesz zorganizować mu imprezę urodzinową z ulubionym motywem i szukasz pomysłów na zabawy? A może po prostu do codziennych zabaw chcesz wpleść aktywności wspierające tę pasję? W artykule znajdziesz pomysły na kosmiczne zabawy (i nie tylko!).

Wykonanie rakiety kosmicznej

Świetnym pomysłem na zabawę kosmiczną będzie własnoręczne wykonanie rakiety. Jak ją skonstruować? Rakietę możecie zrobić z butelki plastikowej lub z tektury, potrzebne będą też materiały do jej ozdobienia (kolorowe papiery, folia aluminiowa, brokat – co tylko przyjdzie Wam do głowy). W tym przypadku – wszystkie kreatywne chwyty są dozwolone!

obrazek własnoręcznie wykonanej rakiety z tektury
źródło: shutterstock.com

Jeśli zdecydujecie się na korpus statku kosmicznego z tektury, wycięty prostokąt musicie skleić w walec. W przypadku butelki plastikowej ten etap od razu macie za sobą. Dalsze kroki to wycięcie skrzydeł i wykonanie z papieru czubka (trójkąt zaokrąglony u dołu i sklejony w stożek). Na koniec pozostaje ozdabianie rakiety – tutaj macie dowolność – niech Wasza fantazja odleci w kosmos!

Może w przygotowaniu rakiety zainspirujecie się pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował na Księżycu? Z książki „Apollo 11. O pierwszej podróży na Księżyc” dowiecie się nie tylko, jak wyglądał statek Apollo 11 z zewnątrz, ale także co działo się w jego wnętrzu i jak przebiegała misja.

Kosmiczny bal przebierańców

Nasz kolejny pomysł na zabawę dla dzieci związaną z kosmosem to organizacja balu z tym motywem. To świetna propozycja na wymarzone urodziny dziecka, które interesuje się Wszechświatem. W tym przypadku warto zadbać o gwiezdne i galaktyczne dekoracje, ale przede wszystkim o kostium! Wykonaj z dzieckiem przebranie, które będzie godne kosmicznej zabawy.

Nie masz pomysłu? Możliwości jest cała masa. Twoja pociecha może zostać astronautą, planetą, Słońcem czy nawet rakietą kosmiczną. Jak wykonać takie przebranie? Wykorzystaj to, co macie w domu – ubrania w określonych kolorach (np. astronauta może mieć biały lub pomarańczowy strój), kartony (przydadzą się do wykonania kasku lub silników rakiety), kolorowe papiery (wykonanie opaski dla Słońca/naklejenie kształtów lądów lub wód na brzuszek Ziemi 😊) i folię aluminiową (błyszczące fragmenty rakiet czy stroju kosmonauty).

Makieta Układu Słonecznego

Wykonanie makiet Układu Słonecznego lub jakichś fantazyjnych planet będzie nie lada gratką dla miłośnika Wszechświata. Do tej aktywności musicie się wcześniej trochę przygotować. Zastanówcie się, co będzie bazą dla planet – styropianowa kula (dobry wybór, jeśli chcecie planety gdzieś zawiesić), kule z modeliny lub masy solnej? Takie modele będzie trzeba potem odpowiednio przyozdabiać farbami, brokatem lub folią. Jeśli nie chcecie bawić się w lepienie kul, to nie musicie przekreślać tego pomysłu na zabawę! Kosmos możecie wykonać też z pomocą rosnących farb – powstanie wtedy obraz układu planetarnego 3D.

Wielkie postaci związane z Kosmosem

Kiedy pomysły na zabawy w Kosmos już się skończą lub będziesz potrzebować trochę odpocząć – skorzystaj z pomocy książek. Zapoznaj swoje dziecko z wielkimi postaciami, które ruszyły na podbój Kosmosu (dosłownie i w przenośni). Słyszeliście kiedyś o Mieciu z Konina, który ruszył na podbój Srebrnego Globu? By poznać jego historię, koniecznie sięgnijcie po książkę „Łazik na Księżycu. O Mieczysławie Bekkerze”. Dowiecie się z niej, że warto wierzyć w realizację swoich kosmicznych marzeń i ciężko na nie pracować.

W 2021 r. nie sposób nie poczytać czegoś o Stanisławie Lemie. To właśnie we wrześniu tego roku przypada setna rocznica urodzin tego pisarza światowej sławy (i wielkiego pasjonata Wszechświata). Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Lema. Więcej na temat niego samego, jego książek science-fiction i samym Kosmosie dowiecie się z książki „Lem i zagadki Kosmosu”. Ta książka nie tylko opowie Wam, jak powstał Kosmos i z czego się składa, ale też zaznajomi Was z życiorysem i pasjami Lema, a także odkryje sekrety jego książek. Może zainspiruje Cię również do zorganizowania jakiejś zabawy czytelniczej? Koniecznie sięgnijcie po tę pozycję!

Jeszcze jedno! W zakładce Do pobrania znajdziesz gadżety związane z Kosmosem, które możesz wydrukować i sprawić tym wielką przyjemność swojej pociesze. Kosmiczna zawieszka na drzwi czy zakładka z ulubionym motywem na pewno sprawią mu przyjemność. Zajrzyj też do scenariusza opartego o wspominaną książkę o Lemie – może znajdziesz tam inspiracje do kolejnych kosmicznych zabaw?