slider-szkola-przyszlosci

Zastanawiasz się czasem, jak będzie wyglądać szkoła w przyszłości? Niezależnie od Twojej odpowiedzi na to pytanie, szkoła przyszłości to świetny temat na ciekawe zajęcia dla dzieci.

Jak możesz wykorzystać ten temat w przygotowaniu atrakcyjnej lekcji? Pomysłów na zajęcia o szkole przyszłości mamy naprawdę wiele! A co więcej, pozwolą one poruszyć Ci także ważne problemy, takie jak ekologia, przyszłość świata, zanieczyszczenie naszej planety.

Praca plastyczna – jak będzie wyglądać szkoła w przyszłości?

Zaproponuj uczniom przygotowanie rysunku, obrazu, komiksu lub kolażu, na którym przedstawią swoje wyobrażenie związane ze szkołą przyszłości. Zobrazują budynek, uczniów czy przebieg lekcji? Daj im w tym względzie dowolność, by jeszcze bardziej pobudzić ich kreatywność. Po wykonaniu prac zbierzcie je w jednym miejscu, tak aby powstała galeria. Podyskutujcie o tym, co znajduje się na rysunkach, dzięki temu płynnie przejdziecie do kolejnego tematu.

Dyskusja o zmianach w przyszłości

Temat szkoły przyszłości w naturalny sposób rodzi pytanie o to, jaki będzie wtedy nasz świat? Jak bardzo się zmieni? W jakim otoczeniu będziemy funkcjonować za 10, 20, czy nawet 40 lat? Zagadnienie to podejmuje książka z 2 poziomu „Czytam sobie” – „Futuropolis – miasto jutra” – którą możesz w czasie zajęć o szkole przyszłości wykorzystać jako lekturę pomocniczą.

Antek mieszka w mieście pełnym aut, smogu i wszelkich zanieczyszczeń. Bardzo mu to doskwiera, bo choruje na astmę. Zainspirowany przez swojego nauczyciela zaczyna wyobrażać sobie, jak można by zaprojektować miasto jutra, żeby było ekologiczne, samowystarczalne, czyste i zielone. W swoim śnie stwarza Futuropolis – idealne miasto jutra – które korzysta z energii odnawialnej, ekologicznego transportu, a w jedzenie zaopatruje się bez plastiku w ekofarmach.

Antek jednak budzi się ze snu, a po ekologicznym mieście nie ma śladu. Czy zmiany, które chce wprowadzić są możliwe? Przedyskutujcie to wspólnie, wiążąc z tematem edukacji. W końcu to dzieci będą miały największy wpływ na to, jak będzie zmieniał się świat. Czego więc powinny uczyć się w szkole?

Plan lekcji szkoły w przyszłości

Biorąc pod uwagę losy naszej planety oraz plany stworzenia ekologicznych „Futuropolis”, zastanówcie się wspólnie, jakie przedmioty powinny być codziennością w szkole, aby dzieci potrafiły wprowadzać zmiany? Współczesna urbanistyka, rolnictwo, energia odnawialna? Skupcie się na wizji szkoły w perspektywie pięciu, dziesięciu czy dwudziestu lat i weźcie to pod uwagę przy planowaniu. Uwzględnijcie jak stopniowo może zmieniać się szkoła, by nadążyć za tempem przemian świata.

Krytyczna ocena lektury

Zaproponuj uczniom, by krytycznie ocenili fragmenty przeczytanej lektury. Czy prawdopodobne jest, że miasto jutra kiedykolwiek powstanie? Jak dzieci zapatrują się na pomysły, które „wyśnił” Antek? Czy ekofarmy bez plastiku, samochody bezzałogowe i kompaktowe, samowystarczalne miasta bez zanieczyszczeń są możliwe? A może wyobrażenia Antka są zbyt daleko posunięte? Przedyskutujcie, co musi się zmienić, aby „Futuropolis” mogło kiedykolwiek powstać.

Szkoła przyszłości tu i teraz

Wykorzystajcie zajęcia o szkole przyszłości do wprowadzenia zmian tu i teraz. Co uczniowie chcieliby zmienić w lekcjach? Jakie aktywności chcieliby częściej podejmować? Zastanówcie się wspólnie, czy jesteście w stanie już dziś wprowadzić jakieś zmiany w nauczaniu. Może jedna lekcja o ekologii w miesiącu? Więcej prac plastycznych, dyskusji, a może wspólnego czytania? Nie zastanawiajcie się jak będzie wyglądać szkoła w przyszłości – stwórzcie ją tu i teraz!

Na naszej stronie w zakładce „do pobrania” znajdziecie wykreślankę dotyczącą książki Futuropolis. To dobry pomysł na zabawę podczas lekcji lub ciekawe jej uzupełnienie. Pozostałe dostępne gadżety możecie wykorzystać jako pocztówkę, zawieszkę na drzwi czy zakładkę do książki.