slider-czytam-sobie-dzieci-wspolpraca-1

Umiejętność pracy w grupie przydaje się na każdym etapie życia – wbrew pozorom – nie tylko w pracy. Dlatego podpowiadamy, jak ćwiczyć umiejętność współpracy u dzieci, aby już od najmłodszych lat naturalnie rozwijały tę ważną kompetencję społeczną.

Umiejętność współpracy u dzieci – dlaczego jest tak ważna?      

To, czy dobrze czujemy się wśród ludzi i jak ludzie nas odbierają, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie. W stosunkach społecznych wiele zależy także od nas. Trudno polubić czy szanować kogoś, kto ciągle się obraża, wszystko chce robić sam i nie umie współdziałać. Domyślasz się zatem, dlaczego nauka dziecka pracy w grupie jest istotna dla jego przyszłego życia?

Kontakty społeczne mają wielki wpływ na rozwój dziecka oraz jego poczucie własnej wartości. By dziecko było zadowolone ze swoich relacji z innymi, musi umieć zdrowo rywalizować i współdziałać z innymi. Na wszelkie działania grupowe powinno nauczyć się także patrzeć w odpowiedni sposób – nie pod kątem wygranej (np. w grze) czy dominacji w grupie – a raczej pod kątem osiągania wspólnych celów, radości z przebywania z innymi oraz przyjmowania w grupie ról, w których dobrze się czuje.

Taka umiejętność, w naturalny sposób ukształtowana w czasie wychowania, przyda się dziecku w każdym obszarze życia. Zaczynając od przedszkola czy szkoły, przez studia i pracę, aż po życie rodzinne i relacje z przyjaciółmi.

Jak uczyć dziecko współpracy w domu?

W życiu rodzinnym możesz często stwarzać okazje do współdziałania. Nie musisz wymyślać skomplikowanych gier czy zadań. Wystarczy, że w codziennych obowiązkach poprosisz dziecko i innych domowników o pomoc. W czasie sprzątania podzielcie się obowiązkami. Pokaż dziecku, że właśnie dzięki współpracy uporacie się z porządkami szybciej i będziecie mieć więcej czasu wolnego.

Czas wolny to także świetna okazja, by nauczyć dziecko pracy w grupie. Wykorzystaj do tego wszelkie gry planszowe czy karciane. W warunkach domowych możesz wytłumaczyć dziecku, że to nie wygrana jest najważniejsza, dzięki czemu uniknie konfliktów w przedszkolu czy szkole. A może stanie się nawet mediatorem w sporach koleżeńskich?

Jak bohaterowie książek mogą zachęcić dzieci do współpracy?

Podsuwanie książek, to nie tylko dobry sposób na promowanie czytelnictwa, ale też na naukę współdziałania. Wiele z nich niesie naprawdę mądre przesłanie związane z tematem współpracy.

Dla najmłodszych dzieci świetną propozycją będzie opowieść „Koty i kotki”. Czy koty – Bazyli i Cyryl – będą współpracować, by złapać rybę? Nieco starsze dzieci wiele nauczą się z książeczki „Letni koncert”. Wszystkie owady prężnie działają, by zorganizować na łące koncert. Biedronce trudno odnaleźć się w tej grupie, odkrywa jednak, że i ona może jakoś przyczynić się do realizacji tego przedsięwzięcia i jak się okazuje… ratuje cały spektakl!

Dziadek do orzechów” to z kolei propozycja z poziomu 3 „Czytam sobie”. W szkole baletowej konieczne jest nie tylko współdziałanie, ale też odgrywanie właściwych ról – tylko wtedy występ będzie sukcesem. Twoja pociecha dużo nauczy się od Marysi i jej kolegów. Dzieci w każdym wieku chętnie sięgną po trylogię „Historie spod podłogi”: „Wyprawa” „Dom” i „Serce”. Jej bohaterowie wielokrotnie udowadniają, że tylko współpraca może uratować ich z opresji.

Dzieci w wieku szkolnym koniecznie powinny zajrzeć do nowości HarperCollins – „Szkoła na Dobrej”. To świetna lektura o wzajemnym zrozumieniu i akceptacji różnic. Opowiadanie pokaże też dzieciom, że warto czasem wczuć się w rolę innej osoby (np. nauczyciela), by lepiej zrozumieć, jak jest ważny. A co ma do tego pidżama i Dzień Obiboka? Przekonajcie się sami!


Zabawy, które nauczą dziecko pracy w grupie

Dzieci świetnie uczą się również przez zabawę, dlatego warto podsuwać im takie aktywności, które będą ćwiczyć w nich umiejętność współpracy.  To może być, chociażby „głuchy telefon”, w którym każdy odpowiedzialny jest za sukces grupy – jeśli ktoś przekręci hasło, grupa nie odgadnie, o jakie słowo chodziło.

W naturalny sposób działania w grupie uczą też gry sportowe. Piłka nożna, siatkówka, dwa ognie, koszykówka… Na pewno znajdzie się jakaś gra zespołowa, która nie tylko zachęci dziecko do aktywności fizycznej, ale też nauczy współpracy.

Powodzenia!

PS. W zakładce >> Do pobrania << znajdziecie również gotowe scenariusze na zajęcia lekcyjne z dziećmi, które mogą posłużyć jako pomysły na zabawy dla dzieci w grupie.