aktywnosc-fizyczna-dzieci-jak-zachecic

Pandemia, izolacja i nauka zdalna przyczyniły się do tego, że dzieci przyzwyczaiły się do siedzącego trybu życia. Czas spędzany przed ekranem nie wpływa dobrze na ich zdrowie. Zadbaj więc o aktywność fizyczną Twojego dziecka – to ważny czynnik rozwoju, odpowiada też za odporność i dobre samopoczucie. Nadchodzące wakacje to świetna okazja, by pociecha więcej się ruszała. Podpowiadamy, jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu.

Pozwól wybrać dziecku ulubioną formę aktywności

Pewnie wiesz, że trening, którego się nie lubi, raczej nie należy do najprzyjemniejszych, a jeszcze trudniej jest się do niego zmotywować. Zadbaj więc o to, by Twoje dziecko z radością myślało o ruchu. Może zawsze chciało zapisać się na piłkę nożną? Albo uwielbia oglądać taniec towarzyski? A może po prostu chciałoby spędzić czas z przyjaciółmi na osiedlowym boisku? Pozwól dziecku wybrać!

Bądź przykładem

Gdy dziecko zobaczy, że ćwiczysz i sprawia Ci to dużo satysfakcji, samo będzie chciało spróbować. Jeśli jednak unikasz ruchu i zamiast aktywności fizycznej częściej wybierasz telewizję, marne szanse, by Twoja pociecha zdecydowała inaczej – dzieci uczą się sporo przez naśladowanie. To Ty zachęć dziecko do uprawiania sportu, spędzicie wspólnie świetny czas! Na początek może to być spacer, albo krótkie biegi z wyścigami. A może porzucacie ringo w ogrodzie? Możliwości jest wiele, a razem z pewnością będzie wam raźniej!

Pokazuj nowe aktywności

Twoje dziecko znudziło się grą w szkolne dwa ognie i nie przepada za piłką nożną? Przecież na tym nie kończą się sportowe możliwości! Zapoznawaj dziecko z nowymi dyscyplinami i ćwiczeniami. Mogą być to zabawy, które zainteresują pociechę daną formą ruchu. Włączcie ulubioną muzykę i dajcie się ponieść! A może wymyślicie nawet jakiś układ taneczny? Jakie korzyści płyną z uprawiania sportu przez dzieci? Chociażby dużo śmiechu! Sprawdźcie sami – włączcie na YouTube gimnastykę artystyczną i powygłupiajcie się ze wstążką. Z pewnością przekonacie się o tym też przy próbach z hula-hop.

dzieci z hula hop
źródło: shutterstock.com

Szukaj inspiracji

By zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, warto sięgnąć też po książki i filmy o tematyce sportowej. Dzięki nim pociechy zobaczą, że sport niesie ze sobą całą masę pozytywnych emocji oraz przeżyć. Ruch to także doskonały pomysł na zabawę z przyjaciółmi – przekonał się o tym Alojzy z książki „Troll i zawody”. Zorganizował dla kumpli wspaniałe zawody sportowe i dzięki temu pożegnał nudę.

Taki gość jak Lewandowski przekona do ruchu nawet największego lenia! A już na pewno swojego fana 😊 Sięgnijcie razem po książkę „Lewy, gola!” i przeżyjcie razem z nim sportowe emocje. Dzięki temu Twoje dziecko będzie chciało doświadczyć ich na własnej skórze.

Przekonaj się też, że książki mogą wspierać dziecięce pasje. Jeśli twoje dziecko uwielbia oglądać piłkę nożną i marzy, by zostać piłkarzem (albo chciałoby zostać innym sportowcem) sięgnijcie po „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza”. Książka ta pokaże Wam, że choć bycie sportowcem to ciężka praca, jest tego warta. Dostarcza ogromu satysfakcji i spełnienia. Może zachęcone tą opowieścią Twoje dziecko spróbuje w sporcie?

Porozmawiajcie o korzyściach

Korzyści, jakie można odnieść z uprawiania sportu, też mogą zachęcić dziecko do aktywności fizycznej. Nowe przyjaźnie z kółka sportowego, odkrycie przyszłego zawodu, a może wyjazdy na obozy sportowe? Nie wspominając już o całym pakiecie korzyści zdrowotnych! Rzadsze chorowanie, więcej chęci do zabawy, uczucie szczęścia, sprawność, brak problemów ze skupieniem. Wyliczać można bez końca! To, co jaką formę ruchu wybieracie?