Ruch to zdrowie – nie tylko dla ciała, ale też głowy! Czy sport wpływa na postępy w nauce? Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? Co zrobić, by włączyć ruch w codzienną rutynę i dlaczego jest to tak ważne? Przeczytaj artykuł, zainspiruj się i wprowadź wskazówki w codzienne życie.
Sport dla dzieci i nauka to naczynia połączone
Sport z reguły nie kojarzy się z nauką, a czasem myślimy, że wręcz odwraca dzieci od szkoły. Jednak eksperci udowadniają, że to mit. Naukowcy z Institute for Community Health w Cambridge przeprowadzili badania, z których wynika, że aktywność fizyczna może mieć dobry wpływ na wyniki szkolne. Potwierdza to też polska badaczka Anna Buchner: „Pamiętaj, że ogólna sprawność ruchowa dziecka ma wpływ na jego sukcesy w nauce. Jeśli dziecko ma sprawnie czytać i pisać, musi być aktywne ruchowo, ćwiczyć zmysł równowagi, zręczność, orientację w terenie”.
Natomiast Ula Stępniewska, nauczycielka i trenerka umiejętności poznawczych, uważa, że na efektywne nauczanie wpływa dobre samopoczucie. Jego gwarantem jest odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu. Ekspertka zwraca też uwagę na to, jak ważna jest aktywność fizyczna dla dzieci nawet w trakcie lekcji: „Również podczas nauki warto, żeby dzieci robiły sobie przerwy na spacer lub małą przebieżkę”.
Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej? 5 wskazówek
1. Aktywność fizyczna dla dzieci a codzienne dojazdy do szkoły
Po pierwsze przyjrzyj się temu, czy wplatasz aktywność fizyczną w codzienną rutynę. „Badanie szkockich naukowców […] wykazało, że ci, którzy chodzili do szkoły pieszo, w wolnym czasie podejmowali także znacznie więcej umiarkowanej i intensywnej aktywności sportowej niż ci, których wożono samochodami […]”.
Jak zachęcić dziecko do sportu małymi krokami? Jeśli jest to możliwe, motywuj pociechę, aby do szkoły docierała na piechotę. Jeśli pozwala Ci na to praca, możesz mu towarzyszyć w takim spacerze – do placówki lub w drodze powrotnej. Dobrym pomysłem na dojazd są też rolki, hulajnoga czy rower. W ten sposób budujesz u Twojego dziecka dobre nawyki związane z aktywnością, które zaowocują w dorosłym życiu potrzebą codziennego przebywania w ruchu.
Sprawdź także: Problemy z nauką czytania u dzieci – przyczyny i porady
2. Sport dla dzieci, czyli dla każdego coś miłego
Pewnie wiesz, że trening, którego się nie lubi, raczej nie należy do najprzyjemniejszych i trudno się do niego zmotywować. Zadbaj więc o to, by Twoje dziecko z radością myślało o ruchu. Chce zapisać się na piłkę nożną do lokalnego klubu? Pozwól mu na to! Uwielbia oglądać taniec towarzyski lub akrobatykę? Znajdź tego typu zajęcia w okolicy. A może po prostu chciałoby spędzić czas z przyjaciółmi na osiedlowym boisku i skakać na skakance? Pozwól dziecku wybrać ulubioną aktywność.
3. Bądź sportowym przykładem
Gdy dziecko zobaczy, że ćwiczysz i sprawia Ci to dużo satysfakcji, samo będzie chciało spróbować. Jeśli jednak unikasz ruchu i zamiast aktywności fizycznej częściej wybierasz telewizję, może postępować podobnie. Zachęcaj więc dziecko do uprawiania sportu i spędzania wspólnego czasu na różnych aktywnościach. Na początek może to być spacer albo krótkie biegi z wyścigami. A może porzucacie ringo w ogrodzie? Pomysłów na sport dla dzieci jest wiele, ale razem z pewnością będzie wam raźniej!
4. Pokazuj nowe aktywności
Poza powszechnie znanymi dyscyplinami pokazuj dziecku nowe aktywności i ćwiczenia. Mogą być to zabawy, które zainteresują pociechę daną formą ruchu. Włączcie ulubioną muzykę i dajcie się ponieść emocjom! Jakie korzyści płyną z uprawiania sportu przez dzieci w tak naturalny sposób? Przede wszystkim dużo śmiechu! Sprawdźcie sami – włączcie na YouTube gimnastykę artystyczną i pobawcie się ze wstążką. Z pewnością przekonacie się o tym też przy próbach z hula-hop.
5. Szukaj inspiracji w książkach
By zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, sięgnij po książki i filmy o tematyce sportowej. Dzięki nim zobaczą, że sport niesie ze sobą całą gamę pozytywnych emocji oraz przeżyć. Ruch to także doskonały pomysł na zabawę z przyjaciółmi – przekonał się o tym Alojzy z książki „Troll i zawody”. Główny bohater zorganizował dla przyjaciół wspaniałe zawody i dzięki temu pożegnał się nudę.
Pomysł na dodatkową aktywność: Taki autorytet jak Robert Lewandowski przekona do ruchu każdego miłośnika piłki nożnej! Na bazie książki „Lewy, gola!” zrekonstruujcie scenkę z prawdziwego meczu (np. podczas zajęć szkolnych lub świetlicowych). Jedno dziecko niech będzie komentatorem i czyta fragmenty tekstu, a pozostali uczniowie mogą stworzyć drużynę i odegrać to pamiętne spotkanie Lewandowskiego.
Literatura może wspierać dziecięce sportowe pasje. Jeśli Twoje dziecko uwielbia trenować piłkę nożną i marzy, by zostać piłkarzem (albo też innym profesjonalnym sportowcem), podsuń mu książkę „Mecz o wszystko, czyli dzień z życia piłkarza” do samodzielnego czytania. Lektura ta pokazuje, że bycie sportowcem to ciężka praca, ale warto ją podjąć, by spełniać swoje marzenia.
Przeczytaj również: Błędy w nauce czytania – sprawdź, czego unikać!
Wiesz już, jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej w kreatywny sposób. Porozmawiajcie też o korzyściach społecznych i zdrowotnych płynących z regularnego uprawiania sportu. Wśród najważniejszych możesz wymienić: rzadsze chorowanie, więcej chęci do zabawy, uczucie szczęścia, sprawność, brak problemów ze skupieniem. Wyliczać można bez końca, bo ruch to zdrowie dla ciała i głowy.
Źródła:
Ula Stępniewska,10 sposobów na motywowanie dzieci do nauki, Magazyn „Kreda”, s. 11–13.
P. Walker, Ruch cudowne lekarstwo. Dlaczego warto chodzić po mieście, Kraków 2023.
A. Buchner, Poradnik dla rodziców. Od pierwszej litery do pierwszego słowa, Warszawa 2020.