problemy-z-nauka-czytania-u-dzieci

Problemy z czytaniem u dzieci mogą pojawić się na różnych etapach nauki. Jedno dziecko może mieć trudności już na początku, inne z łatwością zacznie składać literki, ale kłopot pojawi się przy dłuższych tekstach. W artykule przeczytasz, jakie mogą być przyczyny problemów z czytaniem i jak im zaradzić.

Źle dobrane książki

Jeśli dziecko ma problemy z czytaniem, zastanów się, po jakie książki sięga. Zbyt trudna lektura, za długie zdania, całe bloki tekstu – albo wręcz przeciwnie – dużo kolorowych, rozpraszających ilustracji, na których często umieszczony jest tekst. Problemy z czytaniem u dziecka mogą zniknąć, jeśli podsuniemy mu odpowiednią lekturę dostosowaną do jego wieku.

Ułatwieniem będą książki podzielone na poziomy według zaawansowania w czytaniu. Książeczki z poziomu 1 serii „Czytam sobie” przeznaczone są dla dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem. Jedną z nich jest „Pora na pomidora (w zupie)” – historyjka o najlepszej zupie świata składa się z krótkich zdań i złożona jest dużą czcionką ułatwiającą czytanie. Dla starszych i nieco lepiej radzących sobie z czytaniem, odpowiedni będzie poziom 2 serii. Do niego należy książeczka „Tytus super pies”. Tutaj zdania są już dłuższe, pojawiają się dialogi i głoska „h”, która wprowadzona wcześniej, mogłaby sprawiać trudności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książkach najlepszych do nauki czytania, zajrzyj tutaj: „Jakie książki do nauki czytania wybrać?

Nieodpowiedni sposób nauki

Czasem do problemów z czytaniem u dzieci przyczynia się nieodpowiednia metodyka nauczania. Nudne czytanki w szkole czy stresujące czytanie na głos w klasie mogą zniechęcić czytelniczego adepta. Czasem to również rodzice popełniają błędy, które mogą przeszkodzić dziecku w sprawnej nauce. Jak temu zaradzić?

Zabawa to zdecydowanie najlepszy sposób na problemy z nauką czytania. Świetną pomocą będzie „Zestaw edukacyjny. Pierwsze słowa”. Zabawa ruchomym alfabetem z zestawu pozwoli maluchom poznać literki i układać pierwsze słowa. Rodzice natomiast, dzięki dołączonemu poradnikowi, mogą dowiedzieć się, jak pomóc małemu czytelnikowi w nauce. Przyswajanie nowych umiejętności dodatkowo wesprą karty edukacyjne związane z treścią książki (z poziomu 1) – uczący się w ten sposób maluch na pewno się nie zniechęci, a kolejne etapy czytania będzie osiągał w swoim tempie.

Motywacja i przykłady

A może dziecko nie chce czytać, bo nie ma odpowiedniej motywacji? Rodzice i nauczyciele powinni wspierać małego czytelnika i doceniać jego wysiłek. Dobrym pomysłem mogą okazać się naklejki wręczane za każdy przeczytany rozdział lub książeczkę. Warto pomyśleć też o karcie bibliotecznej – dla małego człowieka to może być pierwszy ważny dokument.

Jeśli dziecko nie chce czytać, bo woli grać w gry lub oglądać telewizję, zastanów się nad atrakcyjnością lektur. Wciągająca opowieść będzie zachęcać do czytania. „Historie spod podłogi. Dom” z poziomu 1 zafascynują każdego czytelnika. W końcu kto nie chciałby wiedzieć, co wyprawiają w domu kłębuszki kurzu? Starsze dzieci z wypiekami na twarzy czytać będą książeczkę „Maja na tropie jaja”. Historii z poziomu 2 o Mai, która przeżywa niezwykłą przygodę z papugą, nie da się zapomnieć.

Zastanów się także, czy dziecko ma kogo naśladować, jeśli chodzi o czytanie książek. Dzieci uczą się, podpatrując dorosłych. Skoro jako rodzic nie sięgasz po książki, maluch może nie widzieć sensu w czytaniu. Pamiętaj więc, by dawać maluchowi dobry przykład!

Kiepskie warunki do czytania

A może przyczyną problemów z czytaniem są warunki, które nie pozwalają się skupić? Bałagan w pokoju, hałasy – z domu czy zza okna – mogą odwracać uwagę dziecka od czytanego tekstu. W skupieniu może też przeszkadzać włączony telewizor lub radio. Warto więc wygospodarować w domu jakieś miejsce i zaadaptować je na „kącik czytelniczy”. Tam mały czytelnik mógłby w spokoju, w określonym czasie, mierzyć się z kolejnymi literkami.

Problemy z czytaniem – dysleksja

Czasem problem z czytaniem u dziecka może mieć poważniejszą przyczynę. Trudności w czytaniu czy pisaniu mogą być spowodowane przez dysleksję. Utrudnia ona dziecku prawidłowe odczytywanie słów, śledzenie tekstu i skupienie na treści. Jeśli problemy z czytaniem utrzymują się dłuższy czas, rozważ konsultację z psychologiem lub logopedą. Dzięki stwierdzonej dysleksji łatwiej będzie przezwyciężać trudności z nią związane.

Czytaj również: Nauka czytania u dziecka z dysleksją – o czym pamiętać?