bledy-rodzicow-podczas-nauki-czytania-z-dziecmi

Twój smyk rwie się do samodzielnego czytania lub stawia już pierwsze kroki jako mały czytelnik? Dowiedz się, jakie błędy popełniają rodzice w nauce i podczas czytania dzieciom. Unikaj ich, a Twoje dziecko z pewnością będzie chętniej sięgać po książki.

Zły dobór książek

Pierwszy i podstawowy błąd, jaki popełniają rodzice podczas nauki czytania z dziećmi, to nieodpowiedni dobór książek. Jeśli treść, długość lub poziom tekstu nie będą dopasowane do wieku Twojej pociechy, czytanie okaże się dla nich nużącą i trudną czynnością.

Podczas nauki czytania z dzieckiem, warto sięgać po książki stworzone typowo dla małych czytelników. Krótkie zdania, dużo ilustracji i niezbyt skomplikowana treść – to trzy wyznaczniki, którymi warto kierować się podczas wyboru lektury. Jeśli maluch będzie w stanie ogarnąć tekst wzrokiem, chętniej będzie chciał uczyć się czytać.

Aby zainteresować dziecko lekturą, sięgnij po książki z bohaterami, których zna Twój mały czytelnik. „Lewy, gola!” to emocjonująca lektura dla każdego kibica (także tego starszego).

Jeśli Robert Lewandowski nie zachęci Twojego dziecka do czytania, z pewnością zrobi to historia pierwszego spotkania Luka Skywalkera z Yodą – znajdziecie ją w książeczce „Star Wars. Droga mocy”. „Witajcie w Ponyville” to z kolei świetna propozycja dla miłośników kucyków Pony. 

Każda z powyższych książeczek należy do serii „Czytam sobie. Poziom 1”. Teksty przystosowane są więc do malucha, który dopiero zaczyna przygodę z czytaniem. Wybierając jedną z nich, na pewno nie popełnicie pierwszego błędu w nauce czytania, jakim jest nieodpowiedni dobór lektury.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie książki do nauki czytania dla swojego dziecka wybrać, przeczytajJakie książki do nauki czytania wybrać?

Notoryczne poprawianie dziecka

Błąd, jaki popełniają rodzice, ucząc dzieci czytać, to ciągłe poprawianie swojej pociechy. Dziecko, które uczy się czytać, będzie czasem przekręcać słowa czy zacinać się. Pozwól na to maluchowi. Daj szansę, aby sam się poprawiał i czytał w swoim tempie. Jeśli ciągle będziesz na głos zwracać uwagę, że się myli, dziecko szybko się zniechęci i uzna, że czytanie książek jest dla niego zbyt trudne. A na pewno nie taki jest Twój zamiar.

Uniemożliwianie samodzielnego czytania

Niepozwalanie dziecku, aby czytało samodzielnie, to kolejny błąd, który popełniają rodzice podczas czytania. Twoja pociecha rwie się do poznawania liter, chce próbować swoich sił w czytaniu? Świetnie! Pewnie nauka czytania będzie zajmowała trochę więcej czasu niż Twoje czytanie. Pamiętaj jednak, że czas, który poświęcisz na naukę czytania dziecka, zwróci się z nadwyżką w momencie, gdy maluch samodzielnie zacznie sięgać po książki.

Audiobooki zamiast wspólnej lektury

Wydaje Ci się, że włączenie dziecku audiobooka, zastąpi przeczytanie mu książki? Nic bardziej mylnego! Audiobook jest dobrą formą uzupełnienia codziennej lektury, czymś, co urozmaici rytuał czytania. Takie nagrania często uzupełnione są dźwiękami, czasem dialogi czytane są przez kilka osób. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej atrakcyjny audiobook nie zastąpi kontaktu z prawdziwym tekstem i… z Tobą!

Poświęcenie dziecku swojego czasu to najcenniejsza rzecz, jaką możesz zrobić. Wspólne czytanie pozwala razem przeżywać historie, zbliża i pobudza do rozmów. Jeśli dodatkowo czytasz maluchowi przed snem, pomagasz mu wyciszyć się po emocjonującym dniu. Czytając dziecku na głos, dajesz mu też przykład, że warto sięgać po lekturę. Nie popełniaj więc „audiobookowego” błędu w czytelniczych zmaganiach.

Niewłaściwa motywacja

Kolejny błąd rodziców popełniany podczas czytania i w jego nauce, to niewłaściwa motywacja. Czytacie, bo trzeba? Bo w szkole trzeba będzie czytać? Bo dziecko musi nauczyć się czytać? Takimi argumentami na pewno nie zachęcisz malucha do sięgania po książki.

Dlaczego książki mają kojarzyć się dziecku z przymusem i nauką? Przecież książki to znakomita forma relaksu i rozrywki! Jeśli twierdzisz inaczej, może sięgacie po złe lektury (patrz: błąd pierwszy)? Dla przerwania złej passy czytelniczej, proponujemy jeszcze jedną publikację. „Rajdowa krowa” nie powoli się znudzić i rozbawi Was do łez. Z krową jeżdżącą w wyścigach Land Krowerem nie ma mowy o nudzie.

Nie wiesz czym dodatkowo zmotywować dziecko do czytania? Zajrzyj tutaj:5 najważniejszych korzyści z czytania