bledy-w-nauce-czytania

Metody nauki czytania mogą być różne, ale zawsze pamiętaj, by ta aktywność odbywała się w przyjemnej, radosnej i swobodnej atmosferze. Zastosuj nasze wskazówki i już dziś wyeliminuj najczęstsze błędy w nauce czytania. Pomogą Ci w tym też rekomendowane przez nas książki z pierwszego poziomu serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins opracowane z myślą o najmłodszych czytelnikach.

1. Zły dobór książek

Nieodpowiedni dobór książek to podstawowy błąd w nauce czytania, jaki popełniają rodzice. Jeśli tematyka, długość lub poziom tekstu nie będą dopasowane do wieku Twojego dziecka, czytanie okaże się nużącą i trudną czynnością.

Anna Buchner, autorka „Poradnika dla rodziców. Od pierwszej litery do pierwszego zdania”, przekonuje: „Pierwsza przeczytana książka najczęściej nie jest (i wcale nie musi być) skomplikowaną, ambitną lekturą. Powinna natomiast spełniać inne warunki: mieć dużą czcionkę, atrakcyjne ilustracje, poręczny format, ciekawą treść, a przede wszystkim nie może być za długa. Tylko taka książka da małemu dziecku, które dopiero zaczyna czytać, poczucie tryumfu, wynikające z przeczytania jej CAŁEJ”.

Zatem podczas nauki czytania z dzieckiem sięgaj po książki stworzone dla małych czytelników. Krótkie zdania, dużo ilustracji i niezbyt skomplikowana treść – to trzy wyznaczniki, którymi warto kierować się podczas wyboru lektury.

Aby trafić z tematyką, wybierz książki o ulubionych dziecięcych bohaterach np. z serii „Czytam sobie” Wydawnictwa HarperCollins. „Lewy, gola!” to emocjonująca lektura dla każdego kibica (także tego starszego). „Witajcie w Ponyville” to z kolei świetna propozycja dla miłośników kucyków Pony. Natomiast „Łazik na Księżycu”, czyli opowieść o konstruktorze pojazdu przeznaczonego do badania księżyca, spodoba się fanom kosmosu.

Jak uniknąć tego błędu? W przypadku dzieci rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem sięgaj po sprawdzone książki z pierwszego poziomu serii „Czytam sobie”. Na każdej stronie znajdziesz duży obrazek oraz tylko jedną linijkę tekstu, co ułatwia czytanie. Szeroki wybór tematyczny pozwoli wybrać pozycje, które zainteresują Twoją pociechę.

Przeczytaj również: Jakie książki do nauki czytania wybrać?

2. Niewłaściwe metody nauki czytania

Błędy w nauce czytania, które często popełniają rodzice, to ciągłe poprawianie dziecka. Pamiętaj, że dziecko, które uczy się czytać, będzie czasem przekręcać słowa czy się zacinać. Pozwól mu na to. Daj szansę, aby samo się poprawiało i czytało w swoim tempie. Jeśli ciągle będziesz zwracać uwagę na błędy, dziecko szybko zniechęci się i uzna, że książki są dla niego zbyt trudne.

Jak uniknąć tego błędu? Rozwijaj w sobie nawyk aktywnego słuchania bez przerywania. Wówczas łatwiej będzie Ci zaakceptować błędy dziecka.

Pomysł na dodatkową aktywność: Czytanie to świetny sposób na poznanie różnych tematów z życia codziennego. Z książki „Figle w fokarium” Twoje dziecko dowie się, jak wygląda helskie fokarium i codzienna opieka nad fokami. Natomiast na bazie lektury „Kacper i plaster” możecie sformułować „dekalog dobrego opiekuna zwierząt domowych.

3. Uniemożliwianie samodzielnego czytania

Błędy w nauce czytania popełniane przez rodziców często są błahe i wynikają z zabiegania oraz braku cierpliwości, np. czytanie za dziecko zamiast pozwolenia mu na samodzielne czytanie, bo trwa to zbyt długo. Doceń, że Twoja pociecha rwie się do poznawania liter i chce próbować swoich sił w czytaniu. Będzie zajmować to trochę więcej czasu niż Twoje czytanie na głos, ale wkrótce dziecko osiągnie płynność i samodzielnie zacznie sięgać po książki.

Jak uniknąć tego błędu? Zorganizuj tak dzień, by dziecko miało więcej czasu na czytanie. Brak pośpiechu sprzyja samodzielności dziecka w każdej dziedzinie.

4. Audiobooki zamiast wspólnej lektury

Jak podkreśla Anna Buchner: „Czytanie dziecku jest bardzo ważne dla późniejszej nauki samodzielnego czytania […] Im więcej będzie słuchać, rozmawiać z rodzicem o przeczytanych tekstach i emocjonować się przygodami bohaterów, tym szybciej zapragnie samodzielnie czytać”.

Pamiętaj jednak, że włączenie dziecku audiobooka nie zastąpi przeczytania mu książki. To dobra forma uzupełnienia codziennej lektury i urozmaicenia rytuału czytania. Takie nagrania często uzupełnione są dźwiękami, czasem dialogi czytane są przez kilka osób. Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej atrakcyjny audiobook nie zastąpi kontaktu z prawdziwym tekstem i… z Tobą!

Poświęcenie dziecku swojego czasu to najcenniejsza rzecz, jaką możesz zrobić. Wspólne czytanie pozwala razem przeżywać historie, zbliża i pobudza do rozmów. Jeśli dodatkowo czytasz dziecku przed snem, pomagasz mu wyciszyć się po emocjonującym dniu. Czytając na głos, dajesz mu też przykład, że warto sięgać po lekturę.

Jak uniknąć tego błędu? Zaplanuj cały tydzień pod kątem czytania, uwzględniając czas na samodzielne czytanie, czas na głośną lekturę z rodzicem oraz czas na słuchanie audiobooków.

Dowiedz się więcej: Poznaj 5 korzyści z czytania książek!

5. Niewłaściwa motywacja

Błędy w nauce czytania popełniane przez rodziców wiążą się czasami z niewłaściwą motywacją i łączeniem tej aktywności tylko z obowiązkiem szkolnym, a więc nudą. Anna Buchner apeluje o to, by zadbać o przyjemną, radosną i swobodną atmosferę czytania w domu. To przecież znakomita forma relaksu i rozrywki! Dla przerwania złej passy czytelniczej proponujemy lekturę „Rajdowej krowy”, która rozbawi Was do łez. Z krową jeżdżącą w wyścigach Land Krowerem nie ma mowy o nudzie.

Jak uniknąć tego błędu: Wybieraj książki, które odpowiadają upodobaniom dziecka i rozwijają jego pasję. Pokazuj na co dzień, że Ty również czytasz dla przyjemności.

Pomysł na dodatkową aktywność: Doskonałą motywacją do czytania jest ciekawość. Dziecko, które poznało bohatera w ramach jednej książki, z chęcią sięgnie po inne lektury opowiadające o jego perypetiach. Podsuń więc małemu czytelnikowi książkę „Marta i skarby”, a następnie sami zabawcie się w poszukiwaczy. Waszym zadaniem będzie odnalezienie innych książek z Martą w tytule z serii „Czytam sobie” wydawnictwa HarperCollins.

Sprawdź także: Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? 5 nietypowych sposobów

Ważna jest świadomość błędów popełnianych w nauce czytania. Pamiętaj jednak o najważniejszej zasadzie – zadbaj o to, by ta aktywność nie wiązała się z presją. Wybieraj ciekawe i przystępne dla dziecka lektury, czytaj mu na głos oraz pokazuj, że dla Ciebie czytanie jest przyjemnym spędzaniem czasu wolnego. To dobry przepis na wychowanie dziecka, które z radością sięga po książki i czyta je samodzielnie.