jak-zachecic-dziecko-do-nauki-czytania-2

Neuropsycholog doktor David Lewis udowodnił, że tylko 6 minut czytania zmniejsza poziom stresu o 60%. Co więcej, to doskonały sposób na nudę, naukę nowych rzeczy i rozwijanie wyobraźni. Ale jak zachęcić dziecko do czytania? W artykule zebraliśmy sprawdzone pomysły, które możesz zastosować od zaraz.

Jak nakłonić dziecko do czytania? Wszystko zaczyna się w domu

Badania psycholożki Monique Sénéchal z Carleton University pokazują, że dzieci mające w domu sprzyjające warunki do czytania, z chęcią sięgają po książki. Co więcej, wspólne czytania z rodzicami w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym ma związek z rozwojem zasobu słownictwa u dzieci i umiejętnością czytania ze zrozumieniem.

Do podobnych wniosków doszła też Anna Buchner, autorka poradnika dla rodziców „Od pierwszej litery do pierwszego zdania”, która podpowiada, w jaki sposób rodzic może zachęcić dziecko do czytania: Jeśli dodatkowo w codziennym życiu będziesz się odnosić do treści przeczytanych książek (…), to dziecko będzie rozumiało, że wiedza z książek bywa nie tylko ciekawa, lecz także przydatna w życiu. W ten sposób pracujesz nad przyszłą motywacją do samodzielnego czytania.

Warto więc czytać na głos, zadbać o biblioteczkę dziecka i stawiać na zabawy z książką w tle.

10 sposobów zachęcających dzieci do nauki czytania

W kolejnej części artykułu przedstawiamy sprawdzone pomysłyna to, jak zachęcić dziecko do nauki czytania.

1. Książki z myślą o nauce czytania

Nie rzucaj młodego czytelnika na głęboką wodę. Łatwo w ten sposób zrazić do książek, bo zbyt długi tekst może okazać się nudny i trudny. Wybierz lektury z dużą i wyraźną czcionką oraz niewielką ilością tekstu. Dobrym pomysłem jest podsunięcie dziecku komiksu dostosowanego do jego wieku. Krótkie zdania, które opisują to, co dzieje się na obrazkach, ułatwiają nie tylko czytanie, ale też rozumienie treści. To świetny pomysł na czytelniczy start. Sięgnij po komiks „Jonka, Jonek i Kleks” z 1. poziomu serii „Czytam sobie”.

okładka Jonka Jonek i Kleks

2. Wierszyki do nauki czytania

Czy wiesz, że śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek jest świetną zabawą rozwijającą umiejętności czytania? Co więcej, tego typu teksty są krótkie i łatwe do objęcia wzrokiem, a więc nie przestraszą początkującego czytelnika. Podział na wersy ułatwi czytanie – dziecko może robić sobie przerwy bez utraty sensu zdania. Dodatkowo rymowanki dla dzieci są często humorystyczne, więc ich czytanie będzie świetną rozrywką. Wierszyki zawiera na przykład książka „Myszka szuka domu” z serii „Akademia Mądrego Dziecka”.

3. Aplikacje do nauki czytania

Ta propozycja może Cię zaskoczyć, ale powstały aplikacje, które wprowadzają dzieci w świat liter. Warto zadbać o to, by Twoja pociecha używająca smartfona korzystała tylko z wartościowych treści i przeznaczała ten czas na szlifowania umiejętności czytania. Co więcej, najnowsze badania przeprowadzone przez National Literacy Trust sugerują, że czytanie na ekranie może być świetnym sposobem na pomoc dzieciom, które nie lubią tradycyjnych książek.

Sprawdź również: Co robić, kiedy dziecko nie chce czytać?

4. Filmy na YouTube

W serwisie YouTube znajdziesz mnóstwo filmików pomocnych w nauce czytania. Krótkie nagrania mogą okazać się dobrą zachętą do sięgnięcia po książki. Początkujący czytelnik na pewno będzie chciał sprawdzić umiejętności, które właśnie nabył.

5. Litery i napisy wokół nas

Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? Pokaż, że litery są wszędzie – otaczają nas w domu, na ulicy, w sklepie. Nauka czytania może odbywać się podczas wycieczki po najbliższej okolicy. Nazwy ulic, miejscowości, szyldy sklepów czy tablice pomnikowe aż proszą się, żeby je przeczytać. Dzięki temu Twoje dziecko zobaczy, że czytanie to bardzo praktyczna i przydatna umiejętność.

6. Czytanie jako sposób na zdobywanie wiedzy

Jak już wspominaliśmy, dzięki książkom można poznawać świat, poszerzać swoją wiedzę i uczyć się nowych umiejętności. Podsuń dziecku wybrane tytuły z serii „Czytam sobie”, które w ciekawy sposób przybliżają fakty z różnych dziedzin. Przykładowo „Karol Darwin. O naszej wielkiej rodzinie” jest książką nie tylko świetnie przystosowaną do nauki czytania, ale też przekazującą ogrom wiedzy o najbardziej znanym przyrodniku, jego odkryciach i ich znaczeniu. Fascynującą lekturą, z której można się wiele dowiedzieć, będzie też „Opowieść starego drzewa”. Ponad dwustuletni dąb zachwyci swoją historią każdego czytelnika – i małego, i dużego.

Pomysł na dodatkową aktywność: Chcesz zapoznać dziecko z popularnymi europejskimi legendami, ale w uproszczonej formie? Świetnym początkiem takiej literackiej przygody będzie lektura książki „Na tropie potwora z Loch Ness” z serii „Czytam sobie”. Na jej bazie stwórzcie lapbooka o tytułowym stworze. Przy zbieraniu informacji skorzystajcie też z innych źródeł wiedzy (encyklopedii, magazynów naukowych, stron internetowych).

okładka książki "Na tropie potwora z Loch Ness"

7. Wizyta w bibliotekach

Współczesne biblioteki oferują nowości wydawnicze, mediatekę z audiobookami i liczne warsztaty dla dzieci. Coraz częściej są to designerskie przestrzenie z nowoczesnymi pomieszczeniami do czytania i kreatywnej zabawy. W takich wnętrzach dzieci po prostu z przyjemnością sięgają po książki.

8. Wyzwania czytelnicze

Literackie wyzwania warto proponować w domu i szkole, by budować czytelnicze nawyki na lata. Oto kilka pomysłów:

  • przeczytanie całej serii książek w określonym czasie,
  • czytanie książek z okazji Świąt (również tych nietypowych),
  • karty z wyzwaniami czytelniczymi na każdy tydzień (np. znajdź i przeczytaj książkę o kocie).

Pomysł na dodatkową aktywność: Początkującym czytelnikom podrzuć dwa tytuły: „Tytus – superpies” oraz „Fafik i kogut”. A następnie w serii „Czytam sobie” poszukajcie innych książek z tymi samymi bohaterami. Zaplanujcie terminy ich przeczytania.

9. Gry słowne

Gry słowne to świetny sposób na naukę pisania i czytania. W podróży sprawdzi się na przykład domino literowe, które polega na tym, że pierwsza osoba wymyśla wyraz i mówi go na głos. Zadaniem następnej osoby jest wymyślenie kolejnego słowa rozpoczynającego się na ostatnią literę zaproponowanego wyrazu.

Pomysł na dodatkową aktywność: Zainspirujcie się tytułem książki „Robot Robert” i wspólnie stwórzcie (według tego literackiego schematu) nazwy innych kosmicznych bohaterów np. Kosmita Kostek, Marsjanin Marek.

okładka robot robert

10. Kolaże

To świetny sposób na naukę czytania dla uczniów lubiących prace manualne. Jeśli Twoje dziecko, nie wie, jak wykonać kolaż, podsuń mu książkę „Wakacje Adelki”, w której znajdzie wskazówki i inspiracje.

okładka książki dla dzieci "Wakacje Adelki"

Przeczytaj też: Jak pomóc dziecku w nauce czytania? 10 sprawdzonych sposobów

Wiesz już, jak zachęcić dziecko do nauki czytania, czas zastosować nasze wskazówki w praktyce. Pamiętaj jednak, by wszystkie aktywności związane z książkami odbywały się w radosnej i wspierającej atmosferze. Tylko wtedy jest szansa, że Twoje dziecko pokocha literaturę, a co za tym idzie „otworzy się przed nim cały świat”.

Źródła:

Differential Effects of Home Literacy Experiences on the Development of Oral and Written Language

Buchner, Poradnik dla rodziców. Od pierwszej litery do pierwszego słowa