jak-zachecic-dziecko-do-nauki-czytania-2

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, uczy nowych rzeczy. Neuropsycholog doktor David Lewis udowodnił także, że tylko 6 minut czytania zmniejsza poziom stresu o 60%. A poza tym wszystkim to doskonały sposób na nudę. Warto więc od najmłodszych lat rozbudzać w dziecku pasję do książek.

Chcesz, aby Twoje dziecko zostało małym miłośnikiem czytelnictwa? Przedstawiamy 5 nietypowych sposobów, które pomogą zachęcić Twoją pociechę do nauki czytania.

Nietypowe sposoby na zachętę do nauki czytania

Komiks do nauki czytania? Świetny pomysł!

Nie rzucaj młodego czytelnika na głęboką wodę i nie proponuj obszernych tomiszczy z długimi ciągami tekstu. Łatwo w ten sposób zrazić dziecko do książek. Zbyt długi tekst może okazać się nie tylko nudny, ale też trudny. Dobrym pomysłem jest podsunięcie smykowi komiksu dostosowanego do jego wieku.

Dziecko, które zaczyna przygodę z czytaniem, trafi na małą ilość tekstu. Krótkie zdania, które opisują to, co dzieje się na obrazkach, ułatwiają nie tylko czytanie, ale też rozumienie treści. To świetny pomysł na czytelniczy start. Proponujemy na przykład komiks „Jonka, Jonek i Kleks” z serii „Czytam sobie. Poziom 1”.

Wierszyki do nauki czytania

Kolejna propozycja sposobu na naukę czytania dla Twojego dziecka to lektura wierszyków. Krótkie teksty, łatwe do objęcia wzrokiem, nie przestraszą malucha. Podział na wersy ułatwi czytanie – dziecko może robić sobie przerwy bez utraty sensu zdania. Dodatkowo treść wierszy najczęściej przepełniona jest humorem, więc ich czytanie będzie świetną rozrywką. Wierszyki zawiera chociażby książeczka „Myszka szuka domu” z serii „Akademia Mądrego Dziecka”.

Aplikacje do nauki czytania

Ta propozycja może Cię zaskoczyć – powstały już nawet aplikacje, które wprowadzają dzieciaki w świat liter. Warto zadbać o to, by Twoja pociecha używająca smartfona korzystała tylko z wartościowych treści. Czas przeznaczony na spędzenie przed ekranem warto wykorzystać do szlifowania umiejętności czytania.

W internecie znajdziesz kilka aplikacji, które pomogą w nauce czytania. Większość z nich przygotowywana jest we współpracy z pedagogami – jednak warto to wcześniej sprawdzić. Twoje dziecko znajdzie w nich atrakcyjne filmiki i ćwiczenia, które pomogą poznać i zapamiętać litery, wesprą w nauce sylabizowania, a także samego czytania.

Filmy na YouTube

W serwisie YouTube znajdziecie mnóstwo filmików pomocnych w nauce czytania. Krótkie nagrania mogą okazać się dobrą zachętą do sięgnięcia po książki! Mały czytelnik na pewno będzie chciał sprawdzić umiejętności, które właśnie nabył.

Spacer i lodówka?

Aby zachęcić smyka do czytania, wcale nie trzeba szukać zawansowanych pomocy edukacyjnych. Wystarczy pokazać, że litery są wszędzie – otaczają nas w domu, na ulicy, w sklepie. Nauka czytania może odbywać podczas wycieczki po najbliższej okolicy. Nazwy ulic, miejscowości, szyldy sklepów czy tablice pomnikowe aż proszą się, żeby je przeczytać!

Żeby zacząć naukę czytania nie musicie nawet wychodzić z domu! Lodówka jest świetnym przykładem tego, że oprócz smakołyków, znajdziemy w niej sporo liter. Poszukajcie ich też na opakowaniach zabawek, ubraniach i sprzętach domowych. Dzięki temu Twoje dziecko zobaczy, że czytanie to bardzo praktyczna i przydatna czynność 😊

Czytanie jako sposób na zdobywanie wiedzy

Dzięki książkom możemy poznawać świat, poszerzać swoją wiedzę i uczyć nowych umiejętności. Niech to będzie najlepsza dla Twojego dziecka zachęta do nauki czytania! Pokaż swojemu małemu czytelnikowi, że książki to prawdziwe skarbnice wiedzy. Warto sięgnąć po książki dla dzieci, które przekażą nowe informacje o świecie.

Karol Darwin. O naszej wielkiej rodzinie” wydawnictwa HarperCollins jest książką nie tylko świetnie przystosowaną do nauki czytania, ale też przekazującą ogrom wiedzy o najbardziej znanym przyrodniku – Karolu Darwinie, jego odkryciach i ich znaczeniu.

Fascynującą lekturą, z której można się wiele dowiedzieć, będzie też „Opowieść starego drzewa” – ponad dwustuletni dąb zachwyci swoją historią każdego czytelnika – i małego, i dużego.

Warto wspomnieć, że przywołane książeczki świetnie nadają się do nauki czytania dla tych dzieci, które są na bardziej zaawansowanym etapie. Zdania są tu już dłuższe, złożone, zawierają wszystkie litery alfabetu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o etapach nauki czytania, zajrzyj do naszego osobnego tekstu 😊