dziecko-nie-chce-czytac

Nie wszystkie dzieci chętnie rozpoczynają przygodę z czytaniem. Nie ma w tym nic zaskakującego, warto jednak odkryć źródło problemu, aby prawidłowo motywować pociechę. Wiesz, dlaczego dziecko nie chce czytać? Spróbujemy pomóc w znalezieniu rozwiązania problemu.

Dlaczego dziecko nie chce czytać?

Jest wiele powodów, dla których dziecko może nie chcieć czytać. Nie bagatelizuj ich, nawet jeśli dla Ciebie wydają się nieistotne. Bardzo często książki wydają się po prostu nudne i męczące, a chłopiec czy dziewczynka nie potrafi jeszcze prawidłowo skoncentrować się na tekście. Do tego zmuszanie do czytania, szczególnie w nieodpowiedniej porze, niewygodna postawa i złe oświetlenie – a przede wszystkim stres przed wyśmianiem przez dzieci z grupy. To wszystko sprawia, że czytanie kojarzy się źle.

Co możesz zrobić, kiedy dziecko nie lubi czytać książek?

1. Wykaż się empatią i motywuj – nie naciskaj. Dzieci dorastają w różnym tempie, a próby przyspieszania tego procesu nie przyniosą pozytywnych efektów. Jeśli na książeczki jest jeszcze za wcześnie, próbujcie innych metod – sylabowego domino, zgadywanek lub ćwiczeń, które poprawią koncentrację. Nie okazuj zniecierpliwienia, nawet jeśli maluch popełnia błędy. Bądź najlepszym wzorem do naśladowania – zastanów się, jak często dziecko widuje Cię z książką? Może dlatego trudno mu uwierzyć, kiedy mówisz, że czytanie jest ważne.

2. Znajdź źródło problemu. Być może dziecko obawia się wyśmiania, a może po prostu nie rozumie przeczytanego tekstu? Na początek przyda się rozmowa. Wybieraj książki, które będą pretekstem do różnych tematów, a po lekturze poświęćcie jej chociaż trochę czasu. Przetworzenie treści zawartej w książce może być problemem na początkowym etapie nauki.

3. Ukazuj czytanie jako przygodę. Wybierzcie się w małe i duże podróże nawiązujące do lektury. Pamiętaj, że kolorowanki, zabawy i wiele innych inspiracji może pochodzić z przeczytanych książek. Pokaż dziecku nowe światy, jakie otwierają się przed nim dzięki lekturom. Pamiętaj, żeby dobierać książki odpowiednio – zarówno do rozwoju jak i zainteresowań malucha. Zmuszanie do czytania zwartego tekstu na nieciekawy dla dziecka temat nie skończy się dobrze. Jeśli nie wiesz, jak dobrać książkę do wieku i możliwości dziecka, przyjrzyj się serii „Czytam sobie”. Została podzielona na 3 poziomy, które odpowiadają etapom nauki czytania.

4. Łącz lekturę z przyjemnością. Większość z nas, odpowiadając na pytanie „dlaczego lubisz czytać”, podkreśli wygodę, relaks i miło spędzony czas zapomnienia o obowiązkach. Skoro to jest dla nas ważne, dlaczego oczekujemy podobnych wrażeń od dziecka, któremu często czytanie kojarzy się z niewygodną, szkolną ławką, nudą i presją rówieśników? Stwórz wspólnie idealne miejsce dla małego czytelnika – wygodne, jasne i z ciekawymi książkami w podręcznej biblioteczce. Pokaż kącik w szkolnej czytelni czy w bibliotece. Niech czytanie stanie się relaksem!

5. Daj dziecku możliwość wyboru. Pozwól dziecku podejmować decyzje o wyborze książek.. Nie zmuszaj jednak do samodzielnego czytania, jeśli jeszcze nie jest gotowe – razem oswajajcie ten proces, korzystając z ciekawych książek z czytelnymi literami i interesującymi ilustracjami. Jeśli jednak masz pewność, że to odpowiedni czas, skorzystaj z rad zawartych w artykule:

Czytaj też: Kiedy zacząć naukę czytania? na stronie Akademia Mądrego Dziecka.

Przełam niechęć właściwie dobranymi książkami

Najlepszym sposobem, aby zachęcić dziecko do czytania, jest dobranie odpowiednich książek zgodnie z poziomem umiejętności i zainteresowaniami. Świetną pomocą w tym zadaniu będzie wspomniana już seria książek do nauki czytania „Czytam sobie”. Jeśli dziecko nie lubi czytać książek, spróbujcie razem przejrzeć różne propozycje dostosowane poziomami dla różnych czytelników – oznaczenia na okładce pomogą wam dobrać właściwy. Im więcej książek na stosie, tym wyższy poziom:

Na początkowym etapie przygody wypróbujcie „Smog w centrum miasta”. Niezwykłe ilustracje i duże litery zaciekawią malucha, a tematyka pozwoli wyjaśnić zarówno zjawisko znane z jesieni w mieście, jak i potrzebę zwrócenia uwagi na środowisko. Razem z małą bohaterką poznacie zjawisko smogu i będziecie mieć okazję do ćwiczeń na głoskowanie.

Ze starszym dzieckiem spróbuj składać zdania podczas lektury książki „Złota rybka”. Podczas wakacji u babci można przeżywać najdziwniejsze przygody, a sympatyczne dzieci zainspirują i do ćwiczeń na sylabizowanie, i do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pokaż swoje zainteresowanie czytanymi książkami, rozmawiajcie o nich, a dziecko na pewno łatwiej i chętniej sięgnie po kolejne.

Jednak jeśli mimo różnych prób zachęcenia niechęć do czytania u dziecka nie maleje, lepiej będzie na jakiś czas odpuścić. To prawdopodobnie nie jest jeszcze odpowiedni czas. Spróbujcie na razie ćwiczyć koncentrację, a na kolejne wyzwania z pewnością przyjdzie jeszcze pora.