jak-nauczyc-dziecko-samodzielnosci

Rozwój samodzielności dziecka to kolejne ważne zadanie dla rodziców. Mamy jednak dobrą wiadomość! W tym przypadku najważniejsze jest pozwolenie na samodzielność. Poniżej przedstawiamy wskazówki, jak nauczyć dziecko odpowiedzialności poprzez codzienne aktywności.

1.   Na dobry początek nauka odpowiedzialności

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? Wytłumacz mu obrazowo i konkretnie, na czym taka postawa polega i dlaczego jest tak ważna w życiu. Nie od dziś wiadomo, że książki potrafią doskonale objaśniać rzeczywistość, która nas otacza. Idealną lekturą na temat odpowiedzialności będzie opowieść, która przedstawi współpracę wielu osób przy organizacji jednego wydarzenia.

O współpracy i odpowiedzialności opowiada książka „Letni koncert” z serii „Czytam sobie”. To świetna propozycja do samodzielnego czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Owady organizują koncert na polanie, a każdy z nich odpowiada za inną sprawę. Ta historia świetnie pokazuje, jak ważne podczas pracy w grupie jest rzetelne wykonanie powierzonych obowiązków i przewidywanie skutków swoich działań. Na bazie tej książki wymyślcie z dzieckiem projekt, który mógłby zrobić z kolegami. Następnie rozpiszcie krok po kroku, co jest potrzebne do jego realizacji.

czytam sobie letni koncert

2.   Samodzielność dziecka kształtuje się poprzez praktykę

Pozwól dziecku podejmować decyzje. Oczywiście nie chodzi tu o wybór przedszkola czy lekarza specjalisty, ale o codzienne drobne decyzje, które pozwolą rozwijać u dziecka poczucie odpowiedzialności. Zacznijcie np. od wyboru ubrania na dany dzień. Dobrym pomysłem jest też skomponowanie przez pociechę posiłku z produktów, które macie w lodówce lub tych, które zaproponujesz. Jeśli dziecko jest starsze, pozwól mu samodzielnie zaplanować swój dzień – niech wybierze, co spakuje do szkoły, co zje na drugie śniadanie, jaką książkę przeczyta wieczorem lub o której położy się spać.

Pomysł na dodatkową aktywność: Podsuń dziecku książkę „Akiko i Helenka. Rewizyta” o przyjaźni dwóch dziewczynek wywodzących się z różnych kultur. Tym razem to Helenka wybiera się w odwiedziny do Akiko i sama decyduje o swym (bardzo oryginalnym) stroju na tę wizytę oraz prezencie dla przyjaciółki. Po lekturze książki stwórz z dzieckiem listę 5 rzeczy, o których może decydować bez pytania rodziców o zdanie.

okładka książki dla dzieci "Akiko i Helenka. Rewizyta"

3. Rozwój samodzielności dziecka a domowe obowiązki

Rozwój samodzielności dziecka można połączyć z nauką domowych obowiązków. W artykule „Wprowadzenie dzieci w domowe obowiązki” Anna Marszałek, autorka podcastu „Więcej niż edukacja” twierdzi, że najlepiej od najmłodszych lat zachęcać dzieci do uczestnictwa w codziennych pracach, a ze starszakami usiąść i rozdzielić obowiązki. Przekazanie im odpowiedzialności za różne domowe prace, pomoże w zarządzaniu czasem i wyznaczaniu celów w przyszłości.

Autorka proponuje też stworzyć listę czynności, za które dzieci w wieku wczesnoszkolnym mogą być odpowiedzialne na co dzień, np. składanie prania, ładowanie i opróżnianie zmywarki, nakrywanie do stołu, segregowanie śmieci, rozpakowywanie zakupów, przygotowywanie prostych posiłków. Takie domowe obowiązki są dla dziecka doskonałym treningiem samodzielności.

To też Cię zainteresuje: Nigdy się nie poddawaj, czyli jak ćwiczyć wytrwałość u dziecka?

4. Od samodzielności do odpowiedzialności za innych

Samodzielności należy uczyć stopniowo – z czasem powierzaj dziecku coraz bardziej odpowiedzialne zadania. W ten sposób nie tylko wykształcisz w nim dobre nawyki, ale wzmocnisz pewność siebie i wiarę we własne możliwości. Jeśli pociecha jest nieco starsza, zachęć ją do uczestnictwa np. w wolontariacie. To element budowania samodzielności, ale także odpowiedzialności społecznej, która zaangażuje dziecko oraz uwrażliwi je na krzywdę wobec innych ludzi, zwierząt i całej planety.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko chce opiekować się zwierzęciem? Podsuń mu książkę „Nelka i piesek Fafik”, a następnie porozmawiajcie na temat odpowiedzialności za pupila. Wypiszcie cechy odpowiedzialnego opiekuna i narysujcie go według schematu związanego z częściami ciała np. uszy – wyczulone na każdą prośbę pupila, ręce – zawsze chętne do zabawy, nogi – gotowe do biegu, gdy zwierzę jest w tarapatach.

okładka książki "Nelka i piesek Fafik"

5. Nie kontroluj przesadnie szkolnych aktywności dziecka

Od czasu do czasu sprawdzaj zeszyty, pytaj o zadanie domowe, ale niech dziecko zrobi je samodzielnie. Nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zdarzy mu się nieprzygotowanie lub czegoś zapomni. Będzie to dla niego nauczka i wskazówka, jak postąpić następnym razem.

6. Pokaż, jak skutecznie oszczędzać i wydawać pieniądze

Wbrew pozorom samodzielność finansowa to istotny temat w wychowaniu. Dzięki takiej edukacji, w przyszłości Twoje dzieci będą przygotowane do podejmowania mądrych decyzji.

Pomysł na dodatkową aktywność: Chcesz nauczyć Twoje dziecko przedsiębiorczości? Podsuń mu książkę „Otwieramy sklepik” o trzech zaradnych przyjaciółkach: Eli, Heli i Meli. Po lekturze stwórz z dzieckiem jego pierwszy biznesplan. Następnie spróbujcie go zrealizować.

okładka książki dla dzieci Otwieramy sklepik

7. Naucz, jak radzić sobie na co dzień 

Aby nauczyć dziecko samodzielności, pokaż mu, jak zachowywać się w codziennych sytuacjach: w sklepie, na przejściu dla pieszych, podczas przejażdżki rowerowej. Po jakimś czasie pozwól dziecku np. na samodzielne zakupy w pobliskim sklepiku.

8. Pozwalaj na nocowanie u kolegów i wyjazdy na kolonie

Dzięki temu podpatrzy inne style wychowania, będzie musiało poradzić sobie np. w wieczornych aktywnościach bez udziału rodziców. To wzmocni jego pewność siebie i pokaże, jak pięknie się różnimy.

dziewczynka spryskuje roślinkę wodą

9. Akceptuj błędy dziecka

Nie chroń je za wszelką ceną. Pozwól dziecku na błędy i naucz, że życie to ciągłe wzloty i upadki. Nie oceniaj za porażki, towarzysz w trudnych sytuacjach, naucz wyciągać wnioski z niepowodzeń.

Przeczytaj również: Rozmowy o uczuciach – sposoby na rozwijanie wdzięczności u dzieci

10. Dawaj dobry przykład

By wychować odpowiedzialne dziecko, sam musisz świecić przykładem. Pamiętaj, że młodzi ludzie podpatrują dorosłych w każdej sytuacji i dzięki temu dużo się uczą. Konsekwentnie przestrzegaj zasad dotyczących samodzielności, które uczysz dziecko. Wykazuj się inicjatywą i kreatywnością.

Jak nauczyć dziecko samodzielności? Nie wyręczaj je i akceptuj to, że niektóre czynności może wykonywać dłużej lub mniej starannie niż dorosły. Co więcej, zadbaj o pozytywną komunikację. Mów: potrafisz się tego nauczyć lub po prostu: spróbuj, dasz radę. Słowa mają moc!

Źródło:

A. Marszałek, Wprowadzenie dzieci w domowe obowiązki, „Kreda” nr 4/2022, s. 24-26.