ksiazki-do-nauki-czytania

Już od narodzin przygotowujemy dziecko do nauki czytania: opowiadając mu bajki, pokazując obrazki, dając dobry przykład poprzez codzienną lekturę. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają dobrze dobrane książki do nauki czytania dla dzieci. Z tego artykułu dowiesz się, jakie warunki powinny spełniać. Podpowiemy też, które tytuły podsunąć dzieciom na różnych etapach czytelniczej przygody.

Jakie powinny być dobre książki do nauki czytania?

Twoje dziecko zaczęło interesować się literami i czytaniem? Na dobry początek zadbaj o lektury ułatwiające ten proces. Wybierz książki do nauki czytania, które spełniają 8 poniższych warunków.

  1. Mają łatwy do czytania krój pisma – prosty i zaokrąglony kształt jest najbardziej zbliżony do liter, które dzieci poznają w szkole.
  2. Zawierają tekst dostosowany do wieku czytelnika: ze sporymi odstępami między wierszami i akapitami, a także zawierający słowa zrozumiałe dla dziecka.
  3. Zawierają krótkie, pojedyncze zdania, za którymi można wodzić palcem.
  4. Mają dość silny kontrast pomiędzy kolorem czcionki a tłem, co oznacza na przykład wyraźne czarne litery na białym tle. Jeśli w książce pojawią się czarne litery, ale na tle kolorowych ilustracji, dziecko może mieć problem z odczytaniem tekstu.
  5. Odpowiadają zainteresowaniom początkujących czytelników – czasem książka z ulubionym bohaterem (sportowcem, postacią znaną z telewizyjnej bajki) jest najlepszym sposobem na to, by przekonać dziecko do czytania.
  6. Podejmują zróżnicowaną tematykę, tak żeby każdy początkujący czytelnik znalazł coś dla siebie.
  7. Mają piękną szatą graficzną np. czasem oznacza to minimalizm, bo błyszczące, świecące i grające elementy mogą odwracać uwagę dziecka od lektury.
  8. Rozwijają wyobraźnię dziecka i jego ogólną wiedzę o świecie, ale też nie wykraczają poza obszary, które dziecko jest w stanie zrozumieć na danym etapie życia.

Mogłoby się wydawać, że to bardzo dużo warunków do spełnienia, prawda? Jednak wszystkie te elementy uwzględniają pomoce i książki do nauki czytania dla dzieci przygotowane przez wydawnictwo HarperCollins.

Przykłady zestawów edukacyjnych i książek do nauki czytania

Maria Montessori uważała, że wrażliwość na pisanie i czytanie pojawia się między trzecim a szóstym rokiem życia. Jeśli wówczas dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie literami, to należy podtrzymywać ten entuzjazm. Warto zacząć naukę poprzez zabawę oraz podsuwać ciekawe książki do nauki czytania dla 6 latka.

Na dobry początek zestaw edukacyjny „Pierwsze słowa”

W nawiązaniu do metod Marii Montessori powstał zestaw edukacyjny do nauki czytania „Pierwsze słowa”. Zawiera on:

  • książkę pt. „Doktor Ola” z serii „Czytam sobie. Poziom pierwszy”,
  • 60 kart z obrazkami ludzi, zwierząt i przedmiotów oraz odpowiadającymi im wyrazami,
  • ruchomy alfabet, czyli kartoniki z literami umożliwiające samodzielne układanie słówek,
  • planszę z alfabetem.

Do zestawu dołączony jest także poradnik dla rodziców pt. „Od pierwszej litery do pierwszego zdania”, w którym wyjaśniono najważniejsze kwestie dotyczące nauki czytania oraz zamieszczono propozycje zabaw np. podpisywanie obrazków za pomocą kartoników z literami czy tworzenie podpisów do prawdziwych przedmiotów. Warto zaznaczyć, że dzięki kolorystycznemu rozróżnieniu liter na spółgłoski (niebieskie) i samogłoski (czerwone) dziecko szybciej zapamięta ten podział.

Przeczytaj również: Jak zachęcić dziecko do nauki czytania? 10 skutecznych sposobów

Klasyka w nowoczesnym wydaniu, czyli „Elementarz współczesny”

Zwolennikom klasycznej metody nauki czytania rekomendujemy „Elementarz współczesny”, opracowany przez Annę Boboryk – współtwórczynię i koordynatorkę merytoryczną pakietu podręczników dla klas 1–3 pt. „Tropiciele”. Dzięki przejrzystej i czytelnej kompozycji, a także ukazywaniu współczesnego świata, książka jest prosta w odbiorze dla współczesnego czytelnika. Do „Elementarza współczesnego” dołączony jest zeszyt ćwiczeń do nauki pisania, w którym dziecko może zapisywać poznawane litery.

elementarz współczesny

Nauka czytania – książka z serii „Czytam sobie”

Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza książka do nauki czytania? To każda lektura przygotowywana w ramach serii „Czytam sobie”. Ta kolekcja książek jest stale rozbudowywana o nowe tytuły i ma aż 3 poziomy zaawansowania.

Poziom pierwszy to etap dla początkujących czytelników, którzy uczą się składać słowa. Ułatwiają im to: krótkie zdania, ograniczona liczba wyrazów (150–200 w tekście) oraz ćwiczenia z głoskowania na brzegach stron. Są to przede wszystkim książki do nauki czytania dla 7 latków.

Pomysł na dodatkową aktywność: Chcesz podsunąć dziecku książki do nauki czytania z pierwszego poziomu? Wybierz dwa tytuły: „Tramwaj numer 28” oraz „Wakacje Adelki”, a następnie zróbcie kolaż pt. „Wymarzone wczasy”.

Na kolejnym poziomie dziecko koncentruje się na składaniu zdań. W książkach przeznaczonych do tego etapu znajduje się 800–900 wyrazów, dłuższe zdania, elementy dialogu oraz ćwiczenia z sylabizowania.

Pomysł na dodatkową aktywność: Twoje dziecko kocha niesamowite historie i potrafi już składać zdania? Czas na książki przygodowe z drugiego poziomu serii. Podsuń mu dwie tego typu lektury: „Na tropie potwora z Loch Ness” oraz „Wyspę pirata Protazego”. Na bazie tych książek przygotujcie listę niesamowitych postaci (istniejących lub legendarnych), które chcielibyście poznać.

Trzeci poziom jest najbardziej zaawansowany – w tekście występuje 2500–2800 wyrazów, pojawiają się zdania złożone i są użyte wszystkie głoski, a na końcu każdej książki można znaleźć alfabetyczny słownik trudniejszych słów.

Pomysł na dodatkową aktywność: Książki z trzeciego poziomu mogą być dobrym pretekstem do podjęcia ważkich tematów ze starszymi dziećmi. Po lekturze „Pożaru w fabryce” omówcie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Natomiast „Tajemnicę Nawojki” potraktuj jako zaproszenie do rozmowy na temat tego, co daje nam edukacja.

Seria książek „Czytam sobie z bakcylem”

Dla czytelników, którzy opanowali trzeci etap, wydawnictwo HarperCollins przygotowało serię „Czytam sobie z bakcylem”. Książki z tej kolekcji zawierają niezwykłe i emocjonujące historie, a twórcami tekstów i opracowania graficznego są znakomici polscy autorzy i ilustratorzy.

Jak wychować zapalonego czytelnika?

To zadanie potraktuj jako wyzwanie, ale też dobrą zabawę. Wydawnictwo HarperCollins przygotowało odpowiednie zestawy edukacyjne, książki do nauki czytania i urozmaicone tytuły, a Ty zadbaj o rozwijanie miłości do książek. Jak to zrobić? Przedstawiamy 3 wskazówki przygotowane na bazie książki „How to raise a reader” Pameli Paul i Marii Russo.

  1. Nigdy nie przedstawiaj czytania jako przykrego obowiązku. Unikaj komunikatów typu: „Jeśli spędzisz 30 minut na czytaniu, będziesz mógł grać na iPadzie”. Zamiast tego traktuj czytanie jako nagrodę, a nawet przywilej.
  2. Nawet jeśli kochasz porządek, zrób wyjątek dla książek. Zostawiaj ciekawy lektury w różnych miejscach w domu, by dziecko mogło po nie sięgać w każdym momencie.
  3. Dbaj o stałą rotację książek. To utrzyma entuzjazm dzieci do czytania i pozwoli im zapoznać się z różnymi tematami, formatami i gatunkami.

Sprawdź także: Co robić, kiedy dziecko nie chce czytać?
Na koniec pamiętaj: nawet jeśli Twoje dziecko czyta już samodzielnie, nadal proponuj mu książki do głośnej lektury. W tej formie sprawdzi się nowość z serii „Czytam, bo lubię”, czyli książka pt. „Formuła Elli”. To lektura obowiązkowa dla każdego współczesnego ucznia podstawówki. Warto na dobry początek sięgnąć po nią wspólnie i porozmawiać o samoakceptacji.

okładka książki dla dzieci Formuła Elli