ksiazki-do-nauki-czytania-2

Już od narodzin dziecka przygotowujemy je do nauki czytania – dzięki opowiadaniu i rozmawianiu z nim, a także dawaniu dobrego przykładu poprzez codzienną lekturę. Ogromną rolę w tym procesie odgrywają dobrze dobrane książki do nauki czytania dla dzieci. Z tego artykułu dowiesz się, jakie warunki powinny spełniać.

Jakie powinny być dobre książki do nauki czytania?

Jeśli chcesz zainteresować dziecko i zmotywować je do czytania, wybierz książki (albo materiały edukacyjne), które:

  • Mają łatwy do czytania krój pisma – prosty i zaokrąglony kształt czcionki, który jest jak najbardziej zbliżony do liter, jakie dzieci poznają w szkole;

Czytaj też: Po czym rozpoznać krój pisma dobry dla dziecka? na stronie Akademii Mądrego Dziecka.

  • Zawierają tekst dostosowany do wieku czytelnika – zatem składany dużym stopniem pisma i ze sporymi odstępami między wierszami i akapitami, a także zawiera słowa, które dziecko zrozumie;
  • Zawierają krótkie, pojedyncze zdania – długie zdania dla początkujących dzieci to zły pomysł;
  • Mają dość silny kontrast pomiędzy kolorem czcionki a tłem – co oznacza na przykład wyraźne czarne litery na białym tle. Jeśli w książeczce dla dziecka pojawią się czarne litery, ale na tle kolorowych ilustracji, mały czytelnik może mieć problem z odczytaniem tekstu;
  • Odpowiadają zainteresowaniom dziecka – czasem książka z ulubioną postacią, sportowcem albo gwiazdą dziecka jest najlepszym sposobem na to, by przekonać je do czytania;
  • Podejmują zróżnicowaną tematykę – początkujący mól książkowy nie może się znudzić;
  • Odznaczają się piękną szatą graficzną – niekiedy oznacza to minimalizm: zwróć uwagę, że błyszczące, świecące i grające elementy mogą odwracać uwagę dziecka od lektury;
  • Rozwijają wyobraźnię dziecka i jego ogólną wiedzę o świecie – ale też nie wykraczają poza obszary, które dziecko jest w stanie na danym etapie życia pojąć.

Mogłoby się wydawać, że to bardzo dużo warunków do spełnienia, prawda? Żeby pomóc Ci w szukaniu odpowiednich materiałów, przygotowaliśmy nasze propozycje.

Przykłady pomocy do nauki czytania

Maria Montessori uważała, że wrażliwość na pisanie i czytanie pojawia się między trzecim a szóstym rokiem życia dziecka. Jeśli dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie literami, to należy spróbować wprowadzić je w świat pisma. Gdzie więc szukać pomocy naukowych?

Zestaw edukacyjny „Pierwsze słowa”

W nawiązaniu do metod Marii Montessori powstał zestaw edukacyjny do nauki czytania „Pierwsze słowa”. Zawiera on:

  • książkę pt. „Doktor Ola” z serii „Czytam sobie. Poziom pierwszy”,
  • 60 kart z obrazkami ludzi, zwierząt i przedmiotów oraz z odpowiadającymi im wyrazami,
  • ruchomy alfabet, czyli kartoniki z literami umożliwiające samodzielne układanie słówek 
  • oraz planszę z alfabetem.

Do zestawu dołączony jest także poradnik dla rodziców Od pierwszej litery do pierwszego zdania, w którym wyjaśniono najważniejsze kwestie dotyczące nauki czytania oraz zamieszczono propozycje zabaw, np. podpisywanie obrazków za pomocą kartoników z literami czy tworzenie podpisów do prawdziwych przedmiotów. Warto zaznaczyć, że dzięki kolorystycznemu rozróżnieniu liter na spółgłoski (niebieskie) i samogłoski (czerwone) dziecko szybciej zapamięta ten podział.

„Elementarz współczesny”

Dla zwolenników klasycznej metody nauki czytania wydawnictwo HarperCollins przygotowało „Elementarz współczesny”, opracowany przez Annę Boboryk – współtwórczynię i koordynatorkę merytoryczną pakietu podręczników dla klas 1-3 pt. „Tropiciele”. Dzięki przejrzystej i czytelnej kompozycji, a także ukazywaniu współczesnego świata, książka jest prosta w odbiorze. Do „Elementarza współczesnego” dołączony jest zeszyt ćwiczeń do nauki pisania, w którym dziecko może zapisywać poznawane litery.

Seria książek „Czytam sobie”

Kolejnymi książeczkami ułatwiającymi naukę czytania są publikacje z serii „Czytam sobie”. Są one podzielone na trzy poziomy.

  • Poziom pierwszy to etap dla początkujących czytelników, którzy dopiero uczą się składać słowa. Ułatwiają im to krótkie zdania, ograniczona liczba wyrazów (150-200 w tekście) oraz ćwiczenia z głoskowania na brzegach stron.
  • Na kolejnym poziomie dziecko koncentruje się na składaniu zdań. W książkach dedykowanych dla tego etapu znajduje się 800-900 wyrazów, dłuższe zdania, elementy dialogu oraz ćwiczenia z sylabizowania.
  • Trzeci poziom jest najbardziej zaawansowany – w tekście występuje od 2 500 do 2 800 wyrazów, pojawiają się zdania złożone i są użyte wszystkie głoski, a na końcu każdej książki można znaleźć alfabetyczny słownik trudnych słów.

Seria książek „Czytam sobie z bakcylem”

Dla czytelników, którzy opanowali trzeci etap, przygotowano serię „Czytam sobie z bakcylem”. Publikacje z tego cyklu zawierają niezwykłe i emocjonujące historie, a twórcami tekstów i opracowania graficznego są znakomici polscy autorzy i ilustratorzy.

Czytanie daje wiele korzyści

Czytanie ma mnóstwo zalet:

  • poprawia pamięć,
  • rozwija wyobraźnię,
  • poprawia koncentrację i spostrzegawczość,
  • a także sprawia, że dziecko szybciej zaczyna ładnie się wypowiadać.

Warto już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do lektury. Chcesz wiedzieć, co zrobić, by je przekonać do książek? Zajrzyj do kategorii Promowanie czytelnictwa dla rodzica i dla nauczyciela/bibliotekarza!