Warsztaty-historyczne-czytam-sobie

Zastanawiasz się, jak zainteresować dzieci historią? Suche fakty i tabelki pełne dat niestety nie wystarczą. Postaraj się, by dzieci wzięły aktywny udział w lekcji, a na pewno się nie znudzą oraz więcej zapamiętają. Poznaj nasze pomysły na warsztaty historyczne dla dzieci i zainspiruj się!

Jak rozmawiać z dziećmi o historii, aby nie była dla nich nudna? Wykorzystaj opowieści! Fakty historyczne ukryte w interesującej narracji to świetna propozycja nauki zarówno dla młodszych, jak i starszych. Sięgnąć możesz po całą gamę książeczek historycznych, legend czy mitów. Użyj ich, aby zaangażować dzieci w lekcję historii.

Zaproście postaci historyczne do swojego świata

Co by było, gdyby Wars i Sawa znaleźli się w dzisiejszej Warszawie? Konfrontacja współczesności z przeszłością będzie niezwykle ciekawym przeżyciem, a także pokaże, jak duży wpływ historia ma na dzisiejszy świat. To zatem świetny sposób na to, by zainteresować dzieci historią. Zorganizuj dla uczniów warsztaty historyczne, w których główną rolę odegrają legendarne postaci. Skorzystaj z pomocy nowości HarperCollins – książeczki „Wars i Sawa” – która pozwoli dzieciom zapoznać się z legendą o założycielach Warszawy.

Zaplanujcie z dziećmi wycieczkę po stolicy śladami Warsa i Sawy, podczas której pokażecie im najważniejsze punkty miasta i opowiecie, co działo się z Warszawą na przestrzeni lat (dużo warszawskich ciekawostek znajdziecie także w książce „Złota Panna. Legenda o Złotej Kaczce” 😊). Plan takiej wycieczki w atrakcyjny sposób pozwoli dzieciom poznać i utrwalić najważniejsze fakty historyczne związane ze stolicą naszego kraju. Podobne warsztaty możesz też zaplanować, wykorzystując inne miasto – może Wasza miejscowość też posiada lokalną legendę lub ciekawe postaci historyczne?

Stwórzcie historię na nowo

Choć ta propozycja nie pomoże w twardej nauce faktów historycznych, z pewnością sprawi, że dzieci polubią historię i zobaczą, że każdy z nas może mieć na nią wpływ. Legenda „O smoku spod Wawelu” świetnie nada się do tego, by dzieci wcieliły się w role mieszkańców grodu Kraka i same obmyśliły sposób na zwalczenie smoka. Może ich pomysły będą sprytniejsze? Koniecznie sprawdźcie!

Stwórzcie przedstawienie na bazie legendy

Organizacja przedstawienia sprawi, że dzieci łatwiej wyobrażą sobie dawne realia. Na bazie książeczki o tematyce historycznej opracuj scenariusz przedstawienia, które z uczniami zaprezentujecie na szkolnym apelu lub po prostu odegracie w klasie. Jeśli dzieci staną się uczestnikami wydarzeń, o których się uczą, dużo łatwiej będzie im zrozumieć przedstawione fakty i je zapamiętać.

Świetnie nada się do tego książeczka z serii „Fakty” Czytam sobie – „W kraju Polan. O dawnej Polsce”. Wykorzystajcie ją, by stworzyć spektakl o początkach państwa polskiego i tym samym utrwalić historyczne wiadomości na ten temat. Rozdzielcie role, przygotujcie kostiumy i przenieście się w czasy Mieszka I!

Zorganizujcie wystawę historycznych prac plastycznych

Tworzenie prac plastycznych z postaciami z przeszłości czy przedstawiających wybrane wydarzenia, to także dobry pomysł na urozmaicenie lekcji historii dla dzieci. Może dzieci stworzą obrazy godne mistrza Matejki i utrwalą historię Polski (a może i świata) na swoich pracach?

Napiszcie własne opowiadania

A może wcielą się w rolę Homera i same stworzą wspaniałe opowieści? Sięgnijcie wspólnie po książeczkę „Troja. Historia upadku miasta” (dla porównania możecie zapoznać się też z pozycją z kręgu mitologii nordyckiej: „Thor i Loki. O tym, jak karły wykuły młot dla Thora”). Niech dzieci zastanowią się, jaką rolę w micie pełnią fakty historyczne, a następnie napiszą swoje własne opowiadania, w których wykorzystają prawdziwe zdarzenia z przeszłości.

Na naszej stronie znajdziesz też artykuł także o tym, jak mądrze uczyć dzieci historii, koniecznie do niego zajrzyj!