literacki-dzien-dziecka-slider-cs

Dzień Dziecka to świetna okazja na propagowanie czytelnictwa w szkole. Niecodzienne atrakcje związane z książkami sprawią, że dzieciaki miło spędzą swoje święto, a na dodatek zobaczą, że lektura może być świetną przygodą. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią organizację wyśmienitej zabawy z udziałem książek. Pamiętaj, że Literacki Dzień dziecka możecie świętować w szkole każdego dnia, nie tylko w czerwcu 🙂

Korzyści, jakie wyniosą dzieci

Rozbudzisz ich zainteresowania czytelnicze

Zabawy czytelnicze, które przyniosą dużo radości, na pewno zainteresują dzieci książkami. Spraw więc, by lektura nie przywoływała na myśl nudy – wykorzystaj w zabawach fragmenty książek, zapoznaj dzieci z bohaterami – wzbudzenie ciekawości to sprawdzony sposób na zainteresowanie dziecka.

Zachęcisz do samodzielnego czytania

Dzieckozachęcone do czytania z pewnością szybko sięgnie po książkę samo. Jeśli coś jest ciekawe, kto czekałby, aż pani czy pan w szkole (albo mama lub tata) będą mieli czas na głośne czytanie?

Nauczysz szanować książki

Pokaż dzieciom, że książki to ich najlepsi przyjaciele. Lektury mogą wiele nauczyć, wesprzeć w trudnej chwili, dzielić te same pasje – jak najlepsze koleżanki lub koledzy. Jeśli dzieci tak zaczną patrzeć na książki, to z pewnością nie będą ich niszczyć.

Zobaczą, że treść książki może być dla nich ciekawa

Może dla Ciebie to oczywiste, ale dla wielu dzieci niekoniecznie. Jeśli nie trafiły jeszcze na odpowiednią książkę, czytanie może kojarzyć im się z nudą i nauką. Pokaż pociechom cały wachlarz opowieści: książki, które mogą wspierać dziecięce pasje, historie przygodowe, sportowe, o zwierzakach. Przecież każdy znajdzie coś dla siebie!

Dwóch chłopców w czapkach pilota przeglądają książkę
źródło: shutterstock.com

Jak promować czytanie książek – zabawy na Dzień Dziecka

Zagadki oparte na książkach

Do tej zabawy możesz wykorzystać wiele aspektów książki. Ułóż rebusy, których rozwiązanie będzie związane z budową książki, albo jakimś znanym bohaterem. Do rebusów świetnie nadadzą się też książki, które mają zabawne tytuły. Idealne będą te z szalonymi przygodami z serii Czytam sobie. Tytuły takie jak „Rajdowa krowa” czy „Rekin Nudojad” sprawią, że rozwiązanie nie będzie oczywiste ? Z kolei hasła takie jak „Bigos z Mamutka” i „Kasztan, tapczan, tralala” przyprawią Was o salwy śmiechu i zachęcą do czytania nawet nieskore dziecko.

Magiczne pudełko z pytaniami

Przygotuj pudełko albo szkatułkę, która skupi na sobie uwagę dzieciaków. Muszą uwierzyć, że jest magiczne ? Wykorzystaj tę zabawę również do tego, by zachęcić dzieci do czytania i zaintrygować je jakąś książką. Możesz zapytać np. o okładkę: Jakie zwierzątko widzisz na okładce książki „Kacper i Plaster”? Albo: Co wiesz o osobie, którą widzisz na książce „Planety pana Mikołaja. O wielkim astronomie”? Zaproponuj też takie pytanie, które zachęci dzieci do przeczytania konkretnej lektury, np.: Jak sądzisz, kim mogła być pani na okładce „O Zofii co zbierała kolory. O Zofii Stryjeńskiej”? Historię malarki przeczytajcie wspólnie!

Przyjaciel czytelnika – wykonanie własnej zakładki

Każdy czytelnik wie, jak ważna jest zakładka do książki! Zaproponuj dzieciom wykonanie własnych zakładek – zrobią taką, która będzie im się podobać. Możesz zaproponować też wykonanie zakładek do konkretnych książek z biblioteki (z której potem skorzystają osoby wypożyczające). Niech będzie ona związana z treścią książki – może nada się do tego „Wyprawa na biegun. O ekspedycji Amundsena”? Zakładka pełna śniegu i pingwinów na pewno spodoba się czytającym.

Regulamin poszanowania książki

Promowanie czytelnictwa powinno wiązać się też z poszanowaniem książki. Dla ułatwienia stwórzcie regulamin, dzięki któremu dzieci dokładnie będą wiedziały, jak obchodzić się z książką. Omówcie wspólnie najważniejsze kwestie. Zapiszcie je na wielkim arkuszu papieru i powieście w takim miejscu, by każdy czytelnik mógł przypomnieć sobie te zasady (w bibliotece, w klasie, w kąciku czytelniczym).

A może dołączycie do regulaminu zestaw 6 nieoczywistych powodów, dla których dzieci powinny czytać książki?

Konkurs z nagrodami

Nic tak nie sprawdzi się w promowaniu czytelnictwa jak konkurs z nagrodami. Nagrodą oczywiście będzie książka. Zorganizuj z dziećmi konkurs, np. na rysunek plastyczny. Żeby nie było tak łatwo, może związany z książką „Droga do Nobla. Historia Marii Skłodowskiej-Curie”? Rysunki z radem i polonem w roli głównej na pewno będą zaskakujące.

Konkurs może dotyczyć też wymyślenia najlepszej historii związanej z książką. Do tego świetnie nadadzą się opowieści o zwierzątkach. Niech dzieci uczynią bohaterkami kotkę Adę z pozycji „Kłopoty z mlekiem dla kota” albo Izabelę z książki „Rok z kocicą Izabelą”. Fafik z opowieści „Nelka i piesek Fafik” pewnością też okaże się wdzięczną postacią. A może dzieci umieszczą wszystkich w jednej historii?